Son söz Genel Kurul’un - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Son söz Genel Kurul’un

Son söz Genel Kurul’un

İç tüzüğün “Güvensizlik önergesi, önergenin görüşülmesinin kabul edildiği Genel Kurul toplantısından sonra yapılan 3’üncü toplantıda ele alınır” yönündeki kural nedeniyle Meclis bugün olağanüstü toplantıya çağrıldı. Amaç süreyi kısaltmak

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, erken seçim için, 28 Temmuz 2013 Pazar gününü belirledi.


Komite, Meclis Genel Kurulu toplantısının ardından UBP Girne Milletvekili Mehmet Arif Tancer başkanlığında toplandı. Kısa süren toplantıdan 28 Temmuz tarihi çıktı. Komitenin kararı, Meclis Genel Kurulu’nun perşembe günü yapacağı toplantıda ele alınarak tarihle ilgili son söz söylenecek.

Genel Kurul bugün toplanacak…
Öte yandan Meclis Genel Kurulu bugün “Kıbrıs konusuyla ilgili gelişmeler” gündemiyle olağanüstü toplanacak. Meclis Genel Kurulu, TDP, DP ve UBP grubuna bağlı bazı milletvekillerinin istemi üzerine Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından toplantıya çağrıldı.

Bozer: 28 Temmuz olabilecek en erken tarih

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meclis Başkanı Hasan Bozer, iç tüzük gereği 10 milletvekilinin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine Meclis Başkanı’nın toplantı çağırması gerektiğini ve bunu yaptığını açıkladı.
Erken seçim için en az 2 aylık süreye ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Bozer, buna göre 28 Temmuz’un erken seçim için en erken tarih olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Bozer, güvensizlik önergesinin yine tüzükte belirlenen kurallara göre Meclis’te okunmasından sonraki ikinci birleşimde dikkate alınıp alınmamasının oylanacağını; bunun da 27 Mayıs Pazartesi günü olacağını ancak bugün olağanüstü toplantı yapılırsa ikinci birleşimin perşembe olacağını kaydetti.

Küçük: Seçim kokusu aldım mı duramam

Başbakan İrsen Küçük, Meclis’ten ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine erken seçim tarihini yorumladı. Erken seçim için 28 Temmuz tarihinin komitede oybirliğiyle alındığını belirten Küçük, “Seçimimiz halkımız için ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

Başbakan Küçük, bir gazetecinin “Çok neşelisiniz bu arada…” yorumu üzerine “Vallahi bilirsiniz ben seçim kokusu aldım mı duramam ve hareketlendim de… Hade hoşça kalın” diyerek makam arabasına bindi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar