Serdar Nehir, yine yargıç karşısına çıktı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Serdar Nehir, yine yargıç karşısına çıktı

Serdar Nehir

Girne’de 25 Şubat 2008 tarihinde Gaziantepli iş adamı Mehmet Emin Aytekin’i öldürdükten sonra Alsancak’ta gömen ve 15 Nisan 2009 tarihinde yargılanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Serdar Nehir, uzun bir zamandan sonra dün cezaevinden çıkarılarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne getirildi.

Serdar Nehir’in Türkiye’de işlenen bir dolandırıcılık suçuyla ilgili olarak, bazı çeklerde imzası bulunduğu bu nedenle imza örneği vermesi için Yargıç Fadıl Aksun’un huzuruna getirildiği öğrenildi.
Yargıç Fadıl Aksun, Serdar Nehir’in bu suçla ilgili olarak gerekli imza örneklerinin polis tarafından alınması için Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne direktif vereceği belirtildi.


Nehir, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı
Gaziantepli işadamı Mehmet Emin Aytekin’i Girne’de 25 Şubat 2008 tarihinde öldürdükten sonra Alsancak’ta gömen Serdar Nehir, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Nisan 2009 tarihinde yargılanarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Serdar Nehir’i, “adam öldürme; taammüden adam öldürme; uyuşturucu madde ithal ve bulundurma; kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde ithal, taşıma, tasarruf, kullanma; meskun mahalde ateş açma; öldürme amacıyla insan kaçırma; sirkat; kasti hasar; kanunsuz yollardan ülkeye giriş; sahte evrak tedavüle sürme ve başkasının kimliğine bürünme” suçlarından suçlu bulup yargılamıştı.
Serdar Nehir, 15 Nisan 2009 tarihinden bu yana Merkezi Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunuyor.

Birçok kez firar etmek istedi
Gaziantepli işadamı Mehmet Emin Aytekin cinayetinden yargılanarak ömür boyu hapse mahkum edilen Serdar Nehir, 2009 yılından bu güne birçok kez Merkezi Cezaevi’nden firar girişiminde bulunmuştu.
Nehir, Ağustos 2012 tarihinde de Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nden kaçmaya çalışırken suçüstü yakalanmıştı.
Cezaevinin görüş odasındaki parmaklıkları kesen Serdar Nehir, firar etmek istediği sırada gardiyanlar tarafından fark edilmişti.
Serdar Nehir, Türkiye’de de işlediği birçok suç nedeni ile hüküm giymiş ve Türkiye’de de firar girişiminde bulunmuştu.
Nehir, 2003 yılında Gaziantep’te polisteki sorgusunun ardından adliyeye götürüleceği sırada Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün tuvalet penceresinden kaçmış ancak kısa süre sonra yeniden yakalanmıştı.

Türkiye’de de suç dosyası kabarık
Türkiye’de de adı birçok olaya karışan Serdar Nehir, Gaziantep’te birkaç suçtan ötürü yargılanarak hapislik cezasına çarptırılmıştı.
Nehir, işlediği suçlardan hüküm giyerek Gaziantep’te cezaevinde yatarken de avukatı Burhan Veli Torun’u öldürmeye azmettirmekten hüküm giyen babası Hasan Nehir’i öldürtmek için kiralık katil tuttuğu iddiası ile yargıç karşısına çıkarılmış ve bu suçtan yargılanmıştı.
Hasan Nehir, Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan evinde cinayete kurban gitmişti ancak tüm soruşturmalara rağmen Hasan Nehir’in katili bulunamamıştı.
Gaziantepli işadamı Mehmet Emin Aytekin’in katili Serdar Nehir, 2003 tarihinde de Ürdünlü iş adamı Salem Mohammed’i 680 bin Dolar uyuşturucu parasını ödemediği gerekçesiyle kaçırmıştı.
Serdar Nehir, Ürdünlü işadamının kurtarılması için operasyon düzenleyen 3 polisi de rehin almış, ancak yapılan operasyon sonucu iki arkadaşıyla birlikte kaçarken Gaziantep’in Kilis ilçesinde yakayı ele vermişti.

Bakanlar Kurulu Türkiye’ye iadesini onayladı
Bakanlar Kurulu,  Serdar Nehir’in Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi.
Serdar Nehir’in Türkiye’ye iade edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar, 22 Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.
Resmi gazete’de karar, “Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, iade isteminde bulunan ve iadesi Hukuk Dairesi’nce uygun görülen TC uyruklu mahkum Serdar Nehir’in 43/1988 sayılı Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlamlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası’nın 3’üncü maddesinin kendisine verdiği yetkiye atfen, TC Devleti’ne iade edilmesine karar verdi” şeklinde yayınlandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar