Diker davasında sona doğru - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Diker davasında sona doğru

Diker davasında sona doğru

Öz oğlu 7 yaşındaki Mustafa Diker’i tecavüz ettikten sonra, döverek öldürdüğü iddiası ile tutuklanan Erol Diker’in, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüşülen duruşmasında 7 tanık dinlendi.
Lefkoşa Sosyal Hizmetler Dairesi Şube Sorumlusu Y.G., Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. N.A., Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. N.B., Acil Servis Hemşiresi M.U., Acil Servis Hemşiresi Ş.B., polis memuru O.Ç. ve polis memuru M.S., mahkemede tanık olarak kürsüye çıktı.
Erol Diker ile ilgili Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen duruşma bugün yeni tanıkların dinlenmesi ile devam edecek.

“Vücudunda işkence izine rastlanmadı”
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü duruşmada, iddia makamının ve sanık avukatının sorularını yanıtlayan tanıklar izlenimlerini mahkemeye anlattı.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. N.A., 14 Nisan 2012 tarihinde Acil Servis’te nöbetçi hekim olduğunu söyledi ve polis tarafından 14 Nisan 2012 tarihinde hastaneye getirilen sanık Erol Diker’i muayene ettiğini kaydetti.
Tanık Dr. N.A., Erol Diker’in hastaneye geldiğinde şuurunun açık olduğunu, ortamda ne olup bittiğini anlayabilecek durumda olduğunu ve vücudunda yeni oluşmuş her hangi bir dayak izinin görülmediğini söyledi.
Dahiliye Uzmanı Dr. N.A. tarafından sanık Erol Diker’e 14 Nisan 2012 tarihinde yapılan muayene ile ilgili yazılan doktor raporu, mahkemeye kanıt olarak sunuldu.


“Şiddette maruz kalsaydı, muayenede görülürdü”
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. N.B., Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 18 Nisan 2012 tarihinde Acil Servis’te nöbetçi hekim olarak görev yaptığını ve saat 00.15 sıralarında polis tarafından hastaneye getirilen sanık Erol Diker’i muayene ettiğini kaydetti.
Tanık, Dr. N.B., sanık Erol Diker’e yapılan muayene sonucunda yazmış olduğu raporda da belirttiği gibi herhangi bir bulguya rastlanmadığını ifade etti.
Erol Diker’in hastaneye geldiğinde şuurunun açık olduğunu ve defalarca “Ağrın var mı?” şeklinde soru sormasına karşın Erol Diker’in ağrısının olmadığını söylediğini dile getirdi.
Erol Diker’in şiddet gördüğüne dair herhangi bir şikayetin veya bilginin kendisine ulaşmadığını söyleyen Dr. N.B., yapılan muayene sonucu böyle bir bulguya da rastlanmadığını söyledi.
Sanık avukatının, mahkemede sanığın şiddet gördüğüne ilişkin iddiasını yanıtlayan Dr. N.B., “Benim muayene ettiğim zaman böyle bir bulgu görülmedi. Hastanın ağrısı da yoktu” diye cevap verdi.
Tanık, Dr. N.B., sanık avukatının bir başka şiddet iddiasına yanıt olarak, “Kişi eğer ayak altından şiddet gördüyse vurmaya bağlı oluşan morluk ve benzeri izler çorap üzerinden bile taşar, kişi ayakta durmakta zorlanır. Kişi eğer makat bölgesinden şiddet gördüyse, leğen kemiğine iki el ile bastırılarak yapılan muayene sırasında acı çeker ve bu acıyı dışa yansıtır” dedi.

“DNA testi için kan örnekleri alındı”
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servis Hemşireleri, M.U. ile Ş.B. ise tanık olarak dinlendikleri mahkemede verdikleri ifadede, başhekimliğin talimatı ile 16 Nisan 2012 tarihinde “kan almak” maksadı ile polis eşliğinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne gittiklerini ve sanık Erol Diker’den 10 cc, Özlem Diker’den 10 cc, İbrahim Diker’den 10 cc olmak üzere toplamda 30 cc kan aldıklarını ve alınan kan örneklerini polise teslim ettiklerini kaydetti.
Tanık, Ş.B, alınan kan örneklerinin DNA testi için aldıklarını bildiklerini söyledi.

“‘Oğlum kayıp’ dedi polisten yardım istedi”
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü duruşmada, 5’inci tanık olarak dinlenen polis memuru O.Ç., mahkemede verdiği ifadede, Mustafa Diker’in cesedinin bulunduğu tarihte Değirmenlik Polis Karakolu’nda görevli olduğunu söyledi.
Sanık Erol Diker ile eşi Özlem Diker’in 7 Nisan 2012 tarihinde saat 19.00 sıralarında Değirmenli Polis Karakolu’na giderek, oğlunun kaybolduğunu ve bulunması için polisten yardım talep ettiğini belirtti.
Tanık O.Ç, Erol ve Özlem Diker’in ifadesinin alındıktan sonra karakoldan ayrıldığını akabinde polisin de Mustafa Diker’i bulmak için harekete geçtiğini ifade etti.
Polis memuru O.Ç., Haspolat’ta 7 Nisan 2012 tarihinde saat 20.00-23.00 saatleri arasında arama yaptıklarını ancak neticeye ulaşamadıklarını söyledi.
Mustafa Diker’in cesedinin bulunduğu gün ise cesedin bulunduğu bölgede güvenliği sağlamak maksatlı görevlendirildiğini ancak cesedi görmediğini söyledi.

Plakasız araç ile polise yakalandı
Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görevli polis memuru M.S, mahkemede verdiği ifadede, 7 Nisan 2012 tarihinde “radar” kontrolü için Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda görevli olduğunu ve devriyede olduğu sırada saat 13.05 raddelerinde sanık Erol Diker’i kullanmakta olduğu aracının ön plakasının olmamasından ötürü durdurduğunu ve 130 TL para cezası kestiğini söyledi.
Erol Diker’in “Plakan neden yok” sorusu üzerine “Arabayı yeni boyattım” diyerek cevap verdiğini belirten tanık M.S, sanığın belirtilen tarihte 130 TL’lik cezayı ödemediğini bu nedenle sanık hakkında “Plakasız araç kullanmak” suçundan dosya hazırlayıp, mahkemeye sunduklarını söyledi.
Lefkoşa Sosyal Hizmetler Dairesi Şube Sorumlusu Y. G ise mahkemede verdiği ifadede yaptıkları soruşturmada Mustafa Diker’in annesi Şemse İri’nin evli olduğunu ve bu evliliğinden bir tane daha çocuğunun olduğunun öğrenildiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar