Sokakta kalıyor bankta uyuyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Sokakta kalıyor bankta uyuyor

Evsiz barksız ve çalışamayacak durumda olan 52 yaşındaki Ersin Çağlayan, 3 yıl kaldığı Lapta Huzurevi’nden kurallara uymadığı için kapı dışarı edildi

3 AY DİYE GİTTİ 3 YIL KALDI: Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan Ersin Çağlayan, sosyal yardım maaşla hayata tutunmaya çalışıyor. Çağlayan, 3 yıl önce, 3 aylığına misafir olarak alındığı huzurevinde defalarca kuralları ihlal edince geçen hafta kapı dışarı edildi
TERMİNALİ MESKEN TUTU: İki çocuğu olmasına rağmen imkansızlıklar nedeniyle kimsenin sahip çıkmadığı Çağlayan, şimdilerde Lefkoşa Terminali’ni mesken tutu. Gündüzleri esnafının verdiği yemekle karnını doyuran Çağlayan, geceleri de bankta uyuyor  
BİR DAM İSTİYOR: Kalp, şeker, romatizma ve tansiyon hastası olan Ersin Çağlayan, ilaçlarını alıp doktor kontrollerine dahi gidemiyor. “Artık ölümü bekliyorum” diyen Çağlayan’ın tek istediği başını sokabilecek bir dam    
KURALLARA UYMUYORDU: Lapta Huzurevi Sorumlusu Sibel Karaca, Çağlayan’ın 3 yıl önce 3 aylığına misafir olarak huzurevine alındığını, uyarılmasına rağmen kurallarına uymadığını anlattı. Çağlayan’ın huzurevine kabul kurallarının da ortadan kalktığını belirten Karaca, yasal süreçle taburcu edildiğini kaydetti
Eniz ORAKCIOĞLU

Lefkoşa Otobüs terminali yanında 4 gündür bankta yatıp kalkan 52 yaşındaki Ersin Çağlayan’ın, çevre esnafının yüreğini sızlattı. Yardıma muhtaç ve kalp hastası olan Çağlayan, evi ve kalacak bir yeri olmadığından sokakta, banklarda uyuyor.


Kalp hastalığı yanı sıra birçok hastalığı olan ve haplarını da alamadığı için mağdur olan Çağlayan’ın halini gören bölge esnafı yardım etmeye çalışsa da ellerinden sadece karnını doyurmak geliyor.

4 yıl süreyle Lapta Huzurevi’nde kaldığını söyleyen Çağlayan, oradan çıkarıldığını iddia ederken, Lapta Huzurevi Sorumlusu Sibel Karaca ise Çağlayan’ın birçok kurala uymadığını, uyarılmasına karşı yanlış hareketlerine devam ettiğini belirtti. Çağlayan’ın Müdüriyetin taburculuğuyla ilgili kararı onaylanmadan önce sosyal hizmet uzmanlarının bu şahısla ilgili araştırma yapıldığını belirten Karaca, uzmanların 3 yıl önceki koşulların ortadan kalktığını saptadığını ve bu yüzden taburcu edilmesinin yasalar gereği uygun olduğuna karar verildiğini söyledi.

4 gündür sokakta yatıyor

Lefkoşa Otobüs terminali yanında 4 gündür bankta yatıp kalkan 52 yaşındaki Ersin Çağlayan’ın durumu bölge esnafını da oldukça üzerek Havadis’e ulaşmalarına neden oldu. 4 yıl Lapta huzur evinde kalan ve 2 çocuğu olan Çağlayan,  kalp hastası ve ayda bir kez sevkle Türkiye’ye kontrole gidiyor. Çağlayan, Havadis’e konuşarak, Lapta Huzurevinden çıkarıldığını, kalacak yeri olmadığını ve çocuklarının biri askerde olmasından ve kızının da Türkiye’de olması ve maddi olarak zor günler geçirdiğinden dolayı tek başına mücadele vermek zorunda kaldığını anlattı.

Esnaf karnını doyuruyor

Kalp yetmezliği olduğunu ve düzensiz çalışa bir kalbi olduğunu anlatan Çağlayan ada bir Türkiye’ye sevkle gittiğini ve tedavi olduğunu anlattı.  Türkiye’den tedaviden döndüğü 16 Temmuz günü Lapta Huzur Evinin sorumlularının huzur evinden çıkışını verdiğini iddia ederek, o günden beri de sokakta kaldığını söyledi. Çağlayan ara sıra haline acıyan esnafında yemek yardımında bulunduğunu belirterek, duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

Yardım edecek kimsesi yok

Oğlunun Mağusa’da asker olduğunu, kızının da Türkiye’de evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyleyen Çağlayan, “Kızım yalnız olsa bana bakardı, ama şu anda ekonomik olarak çocuklarım da zor durumda” şeklinde konuştu. Sosyal yardım maaşı olduğunu, ama bankadan kalp ameliyatı için kredi çektiğini ve maaşının da o krediye gittiğini vurgulayan Çağlayan, ameliyatın özel bir hastanede yapıldğını ve masraflarının yüzde 50’sini devletin, yüzde 50’sini ise kendisinin ödediğini belirtti.

Birçok hastalıkla boğuşuyor

Ölümü bekleyen biri olduğunu ve tek istediğinin kafasını sokacak bir yer ve huzur olduğunu anlatan Çağlayan, birçok hap ve iğnesi olduğunu, tansiyon, şeker, romatizma ve kalp hastalıkları olduğunu, kalçasına protez takılması gerektiğini de anlattı.

Karaca: Yasal süreçle taburcu edildi  

Lapta Huzurevi Sorumlusu Sibel Karaca, Ersin Çağlayan’ın 3 yıl önce 3 aylığına misafir olarak huzurevine alındığın dosyasında görüldüğünü söyleyerek, O günün koşullarına göre Sosyal Hizmet uzmanlarının verdiği bilgiler ışığında misafir statüsünde huzurevine kabul edildiğini aktardı.  Göreve 14 Mayıs’ta geldiğini belirten Karaca, o günden bu güne gözlemleri ve kayıtlar doğrultusunda Çağlayan’ın huzurevi yasasının gerektirdiği kurallara uymadığını kaydetti. Karaca, Ersin Çağlayan’ı birkaç kez uyardığını onun ise cevap olarak önceki sorumlunun izni olduğunu söyleyerek kendini savunduğunun altını çizdi.

Bir şey söylemeden, izinsiz yurtdışına çıktı

Karaca, uyardığı konulara da değinerek şunları söyledi; “ Huzurevi tüzüğünün 13. maddesinin (g) bendinde yanıcı ateşli maddelerin odalarda kullanılamayacağını söylediğim halde ısrarla odada piknik tüpü kullanmaktaydı” şeklinde konuştu. Çağlayan’ın 6 Haziran’da huzur evinden çıkış yaptığını ve 16 Temmuz’da yeniden giriş yapmak istediğini anlatan Karaca, 6 Haziran’da çıkış yaparken günü birlik çıkış yaptığını düşündüklerini ama gece gelmeyince telefonla ulaşmaya çalıştıklarını ve telefonun kapalı çıktığını belirtti. 3 gün dönmeyince Çağlayan’ın hayatından endişe ettiklerini ve Lapta polisinden yardım istediklerini anlatan Karaca, 7 Haziran’da Çağlayan’ın Ercan’dan çıkış yaptığını da polisten öğrendiklerini ifade etti. Yasanın 6’ıncı maddesine göre 15 güne kadar sorumlunun, 15 günden sonra ise yurt dışı çıkışları için Sosyal Hizmetler Daire Müdürünün onayını gerektiğini kaydetti.

“3 yıl önceki koşullar bugün yok”

Bu konuda müdürünü bilgilendirdiğini belirten Karaca, “15 günün dolmasını bekledik ama kendisine bu sürede de ulaşılamadık.  Konu artık müdürlüğe intikal etti. Müdüriyetin taburculuğuyla ilgili kararı onaylanmadan önce sosyal hizmet uzmanlarının bu şahısla ilgili araştırmayı yapıp 3 yıl önceki koşulların ortadan kalktığını bu yüzden taburculuğunun yasalar gereği uygunluğu kararı alınmıştır.  Lapta huzurevi sorumlusu olarak ben (Fizyoterapist Sibel Karaca) yasaların bana emrettiği gibi davrandım. Huzurevinde kalan tüm sakinlerimiz benim için eşittir. Farklı uygulama beklentisi içinde olan bu şahıs yemekhanede yemeği reddetmekte hasta bakıcıların odasına getirtmekteydi. Çalışanlara hakaret etmekteydi. Kısaca ayrıcalıklı muamele görmeyi eski yöneticiden alışmış bu kişi göreve geldiğim ilk günlerde izinsiz çıkamazsınız uyarım karşısında sesini yükselterek karşı gelmiştir. Tüm bunların dışında huzurevinde sakin kişilerden ve bazı çalışanlardan yalanlarıyla para temin etmiştir. Taburculuğuyla ilgili yinelemek istediğim en önemli konu, misafir statüsüyle alındığı 3 ay diye başlayıp 3 yılı aşan ve ücretsiz her türlü ihtiyacı karşılanan bu şahsın  alınmasını gerektiren koşulları bugün mevcut değildir” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar