Siyasetin kalbi Taşkent’te attı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Siyasetin kalbi Taşkent’te attı

Taşkent’te dün saat 00.30 sıralarında meydana gelen kuvvetli patlamaya Suriye’den ateşlenen ve Taşkent’e düşen S-200 füzesinin neden olduğu belirlendi. Enkaz alanında incelemeler gün boyunca devam etti


“BARIŞ SAĞLANMALI”: CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman: Barış sağlanmadığı sürece hiçbir halk ve yurttaş kendini tam olarak güvende hissetme şansına sahip değil. Bölgede barışın ve istikrarın sağlanması için siyasi aktörlere görev düşüyor

“UMARIM SAVAŞ ÇIKMAZ”: Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre: İnşallah bu olay savaşın tetikleyicisi değildir ve arkası gelmez. Huzura ihtiyacımız var. Şu an güvenlik içinde yaşıyoruz, özgürüz. KKTC, Türkiye ve Türk ordusu güvencemizdir

 “BÜYÜK TEHLİKE”: UBP Genel Sekreteri Ersan Saner: Bölgede büyük tehlike atlatıldı. Olaydan üzüntü duydum ancak parçanın köy dışına düşmesi ve can kaybı olmaması sevindirici. Olayı ucuz atlatılmış bir olay. Ülkemize geçmiş olsun

 “BARIŞA DÖRT ELLE SARILMALIYIZ”: Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi: Başımıza bu da mı gelecekti? Evet, geldi… Sevindirici nokta parçaların köy dışına düşmesidir. Bölgede huzur ve barış sağlanması gerek. Barışa dört elle sarılmalıyız

 

Taşkent’e düşen ve S200 füze parçası olduğu değerlendirilen cisimlerle ilgili incelemeler dün de devam etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, üst düzey askeri yetkililer ve diğer yetkililer bölgede olayın hemen ardından inceleme yaptı.

Başbakan Ersin Tatar, Ana muhalefet CTP Genel Başkanı, eski Başbakan Tufan Erhürman, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, Girne Kaymakamı Sinan Güneş ise dün sabah bölgeye giderek incelemelerinin ardından basına değerlendirmelerde bulundu.

KKTC basını yanında Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gazeteciler de olay yerindeki gelişmeleri duyurmak için yoğun şekilde görev yaptı.

 

Erhürman: Barış sağlanmadığı sürece halk güvende hissetmez

Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Taşkent’teki incelemesinin ardından basına yaptığı açıklamada halka geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kendisine ulaşan bilgiye göre, düşen cismin, İsrail ve Suriye arasındaki gerginlikten kaynaklandığını ve cismin Suriye’den atılan bir S200 füzesi olduğu bilgisi edindiğini kaydeden Erhürman, daha geniş bilginin gerekli araştırmalardan sonra yapılacağını kaydetti.

Erhürman, “Barış sağlanmadığı sürece hiçbir halk ve yurttaş kendini tam olarak güvende hissetme şansına sahip değil. Bölgede barışın ve istikrarın sağlanması için siyasi aktörlere görev düşüyor” dedi.

Tufan Erhürman’a Taşkent’teki incelemelerinde CTP Girne Milletvekili Fikri Toros eşlik etti.

 

Töre: İnşallah bu olay bir savaşın tetikleyicisi değildir

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, bölgede sıcak savaş olmamasını diledi; “İnşallah bu olay bir savaşın tetikleyicisi değildir ve arkası gelmez” diye konuştu.

Ülkeleri soğukkanlı olmaya davet eden Töre, “Huzura ihtiyacımız var. Şu an güvenlik içinde yaşıyoruz, özgürüz, devletimiz var. 1974’te yaşadığımız acılar hala hatıralarımızda… KKTC, Türkiye ve Türk ordusu güvencemizdir” ifadelerini kullandı.

 

Saner: Bölgede büyük tehlike atlatıldı

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, bölgede büyük tehlike atlatıldığını söyleyerek olaydan üzüntü duyduğunu ancak parçanın köy dışına düşmesinin ve can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

Olayı ucuz atlatılmış bir olay olarak niteleyen Saner, detaylı bilgilerin hükümet yetkililerince araştırmalarla açıklanacağını kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nun bu gündemle olağanüstü toplandığını anımsatan Saner, Polisin ve güvenlik güçlerinin gece yarısından beri olağan üstü çaba gösterdiğini kaydetti ve polisin 55’inci kuruluş yıl dönümünü de kutladı.

 

Güneş: Esentepe’de de böyle bir parça bulundu

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, detaylı incelemelerden sonra askeri makamların ve yetkililerin gerekli açıklamayı yapacağını belirtti.

Esentepe’de de böyle bir parça bulunduğunun sorulması üzerine Güneş, Esentepe’de de Göçrneç’te de parçalar bulunduğunu belirtti ve “Patlama yüksek bir yerde oldu ve parçalar büyük bir alanı etkiledi “dedi.

 

Çelebi: Barışa dört elle sarılmalıyız

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, dün akşam 01.00’den beri olay yerinde olduğunu, alışılmamış bir durum yaşandığını söyledi.

 

“Başımıza bu da mı gelecekti? Evet geldi…” diyen Çelebi, parçaların köy dışına düşmesinin sevindirici nokta olduğunu kaydetti.

Yüksel Çelebi, “Bölgede huzur ve barış sağlanması gerek. Barışa dört elle sarılmalıyız” diye konuştu.

 

Aşandır: Can kaybı olmaması büyük şans

Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, dün saat 00.30 sıralarında önce deprem benzeri bir sarsıntı olduğunu, ardından da patlama sesi duyulduğunu söyledi.

Köy dışında yangın başladığını gördüklerini kaydeden Aşandır, “O saatten beri telefonlarımız susmuyor. İtfaiye ve polis yangına müdahale etti. Kontrol altına alınması 04.00’e kadar sürdü” dedi.

Muhar Aşandır, parçanın düştüğü yerin, en yakın evden 200 metre uzakta olduğunu, bu evde 4 kişinin yaşadığını belirterek, “Biraz daha ilerisinde 8-10 hane var. Çok büyük tehlike atlattık, can kaybı olmaması büyük şans” diye konuştu.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar