Kıbrıs

Sirkatın altından para aklama çıktıDevrim DEMİR
Lefkoşa’da faaliyet gösteren Mustafa Hacıali Ltd. isimli şirketin direktörü Okan Hacıali’nin şikâyeti üzerine 28 Nisan 2014 tarihinde “Çek sahteleme”, “Tedavüle sürme” ve “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamasıyla tutuklanarak teminata bağlanan Şerife Güder ve Murat Çağal iki yıl aradan sonra dün “Kara para aklama” suçundan Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıktılar.2 Mayıs 2014 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkartılarak yüksek teminat şartları ile serbest bırakılan Güder ve Çağal’ın sahteledikleri çeklerden kara para akladıkları ortaya çıktı.

Mahkemeye tutuksuz gelen zanlılardan Şerife Güder, basına öfkelenerek sözlü saldırıda bulundu.

Zanlılar hakkında yürütülen soruşturma tamamlanırken, dün teminat talebiyle yeniden mahkemeye çıkarıldılar.

 

82 adet çekin incelenmesi tamamlandı

Mali Suçlarla Mücadele bölümünde görevli polis çavuşu Ersan Yaran mahkemede verdiği ifadede, zanlıların “Çek sahteleme, “sahte çeki tedavüle sürme”, “sahte belge düzenleme”, “sahte belgeyi tedavüle sürme” suçlarından tutuklandıklarını ve 2Mayıs 2014 tarihinde teminat altında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıklarını anlattı.

Polis çavuşu Ersan Yaran yürütülen soruşturmada, toplam 800 adet çekin 82 âdetinin incelendiğini söyledi.

Yaran, Şerife Güder’in 5 çek üzerinde sahteleme yaparak 55 bin TL, Murat Çağal’ın ise 77 çek üzerinde sahteleme yaparak 1 milyon TL çaldığına dair tespit yapıldığını ve bu suçlardan dolayı da aleyhlerine dava okunduğunu ifade etti.

 Şerife Güder

Kara para suçlaması getirildi

Meydana gelen vurgun olayı ile ilgili soruşturmasını yürüten polis, yapılan inceleme sonucu zanlıların kara para akladığı tespit edildi. Mali Suçlarla Mücadele Amirliği ekipleri tarafından yürütülen soruşturmada vurgun tutarının 4 buçuk milyon TL ile 116 bin Euro olduğu belirtilirdi.

 

Tutuksuz yargılanmaya devam

Kıdemli Yargıç Musa Avcıoğlu,  zanlıların 2014 yılında öngörülen teminat şartları altında tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmalarına emir verdi.  Şerife Güder ve Murat Çağal 2014 yılında yurt dışına çıkış yasağı,10’ar bin TL nakdi teminat yatırmaları ve her zanlı için iki kefilin 100’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile teminata bağlanmıştı.

Mahkemeye tutuksuz gelen zanlılardan Şerife Güder, teminat duruşmasının ardından basına sözlü saldırıda bulunarak, tepki gösterdi.

 

Başa dön tuşu