KıbrısManşet

SIR KAZA BÜYÜK ACI


Hava Sporları Federasyonu’nun deneyimli eğitmen pilotları Serkan Özcezarlı ile Hakan Çetinkaya, yeni alınan eğitim uçağıyla Geçitkale Havaalanı’nda havalandıktan bir süre sonra yere çakıldı. Her iki pilot kaza anında hayatını kaybetti

  

İKİSİ DE DENEYİMLİ: Pilotların ikisinin de eğitmen olması akla uçağın arıza yapmış olabileceği fikrini getirdi. Olay yerinde dün uzun süre inceleme yapıldı ancak uçağın neden düştüğüne ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadı

 

KULE İLE SÜREKLİ İRTİBAT YOK: Kaza sonrası yapılan açıklamalarda uçağın yeni alındığı ve motoru dursa bile planör gibi süzülerek inebileceği belirtildi.  Alçak uçuş yaptığı için kuleyle sürekli irtibat halinde olmayan uçağın düşüş anını gören de olmadı

 

HAVADA ATEŞLENMEDİ: Eğitmen pilotlar Serkan Özcezarlı ile Hakan Çetinkaya’nın hayatını kaybettiği kazaya ilişkin kafalarda oluşan bir düşünce de uçağın havada ateşlenmiş olabileceğiydi ancak yetkililer yapılan il incelemeler neticesinde bu yönde bir bulguya rastlanmadığını belirti

TÜRKİYEDEN EKİP GELİYOR: Deneyimli iki eğitmen pilotun ölümüyle sonuçlanan kazanın sırrının çözülmesi için, bugün Türkiye’den kaza kırım ekibi geleceği açıklandı.  Detaylara kaza kırım ekiplerinin çalışması sonrası hakim olunacağı kaydedildi

 

Geçitkale Havaalanı’nda dün öğle saatlerinde Hava Sporları Federasyonu’na ait eğitim uçağı, eğitim uçuşu yaptığı sırada düştü.

Geçitkale Havaalanı pisti yakınlarına düşen uçakta bulunan eğitmen pilotlar Serkan Özcezarlı ile Hakan Çetinkaya’nın hayatını kaybetti.

Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken uçağın düşme nedeni henüz tespit edilemedi.

Acı haberi alan Pilot Serkan Özcezarlı’nın ailesi ve yakınları olay yerine akın etti.

 

Pilot Serkan Özcezarlı’nın ailesi ve yakınları Geçitkale Havalanı giriş kapısı önünde saatlerce gözyaşı döktü

Bölgeye Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Göktaş da giderek bilgi aldı.

 

Görgü tanığı yok, kule ile sürekli irtibat olmadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, olay yerindeki incelemelerinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada olayın görgü tanığının olmadığını ifade etti.

Bakan Atakan, ayrıca kaza yapan uçağın yeni bir uçak olduğunu, pilotların deneyimli pilotlar olduğunu, hava şartlarının da iyi olduğunu belirtti.

Atakan, yeni uçağın motor dursa bile planör gibi süzülebilen bir uçak olduğunu belirterek ayrıca havada ateşlenme olmadığını belirtti.

Atakan’dan verilen bilgiye göre, Ercan’a uçuş ile ilgili bilgi verildi, ancak alçak irtifa olduğu için sürekli kule ile irtibat yapılmadı.

Türkiye’den kaza kırım ekibi geliyor

Olay yerinde yapılan incelemede uçağın düşme nedeni tespit edilemedi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Türkiye’den kaza kırım ekibinin bugün ülkeye gelerek detaylı incelemede bulunacağını söyledi ve kaza kırım ekiplerinin çalışması sonrası detaylara hakim olacaklarını ifade etti.

 Başa dön tuşu