Sınavlara Standart Geliyor... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

Sınavlara Standart Geliyor…

Sınavlara Standart Geliyor...

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TC Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında “sınav hizmetlerinin kalitesi”yle ilgili bir iş birliği protokolü imzalandı.
Protokol, ÖSYM’nin KKTC’de yapılacak sınavlarıyla ilgili uygulamaların standart bir hale getirilmesini öngörüyor.
İmzalanan protokol ile yürürlükte olan protokolün bazı hükümlerinin gözden geçirilmesi, adaylara sunulan hizmetin güncellenmesi sağlanacak. Ayrıca sınav adaleti ve güvenliğinin oluşturulması için Sınav Uygulama Yönergesi ile uyumlu bir protokol oluşturulması mümkün olacak.
Protokole Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir imza koydu.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yer alan protokol imza törenine TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da katıldı.
Protokol imza töreninde TC ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ile TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça birer konuşma yaptılar.

Demir: ÖSYM Sınavları standart olacak


TC ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, konuşmasında, ÖSYM ile ilgili bilgiler verdi ve ÖSYM’nin Türkiye dışında KKTC ve Kırgızistan’da da sınav yaptığını belirtti. Demir, ÖSYM’nin Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da eğitimin lokomotifi olma gayretinin ve bu amaçla sınav hizmetinin adayın bulunduğu merkezlere götürülmesinin bazı standartların da belirlenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.
Türkiye’de yayınlanan TC Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Teşkilat Yasası ile birlikte KKTC’de yürürlükte olan ve sınavın uygulamasındaki protokolün yenilenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Demir, oluşturulan bu iş birliği protokolü ile sınav hizmetlerinin kalitesinin de artırılmasına yönelik sorumluluklarının yenilendiğini belirtti.

Atasayan: Eski protokol güncel hala getirildi

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan da bunun önemli bir protokol olduğunu kaydetti ve ÖSYM’nin daha önce YÖK altında hizmet verdiğini ancak artık bağımsız bir kurum haline geldiğini anlattı.
2002 yılında dönemin YÖK Başkanı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanmış bir protokol olduğunu ifade eden Atasayan, protokolün güncellenmesinin gündeme geldiğini ve bu konuyla ilgili yeni bir protokol çalışması içerisine girildiğini söyledi.

Akça: Önemli olan sınav güvenliği

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, Büyükelçilik olarak görevlerinin Türkiye’deki kurumlarla KKTC’deki kurumları bir araya getirmek olduğunu söyledi ve en verimli çalışma ve hizmetin bu şekilde ortaya çıktığını belirtti.
ÖSYM’nin önemli faaliyetler yürüttüğünü ifade eden Akça, KKTC’de de ciddi bir alana hitap ettiğini vurguladı. ÖSYM Başkanlığı ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın rol paylaşarak sınavları en güvenli şekilde yapması gerektiğini dile getiren Akça, yenilenen mevzuata göre bu protokolün de yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar