İlk 500’de KKTC Liseleri Yok!!! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

İlk 500’de KKTC Liseleri Yok!!!

İlk 500’de KKTC Liseleri Yok!!!

Havadis-ÖZEL
ÖSYM, Türkiye genelinde toplam 7001 liseyi içeren ve 2012 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının değerlendirildiği 606 sayfalık kitabını geçtiğimiz günlerde yayımladı. ÖSYM verilerine dayanarak gazetemizin yaptığı araştırmaya göre 2011 ve 2012 verileri karşılaştırıldığında KKTC’deki genel lise ve kolejlerin yarıdan fazlası matematik-fen puanında ciddi bir gerileme yaşadı. Buna karşın Türkçe-sosyal puanlarında ise 15 lisemizin 11’inin ilerleme kaydetti. Türkçe-matematik puanında ise yine yarıdan fazlası gerileme gösterdi.

Yükselen tek kolej Girne 19 Mayıs
Özellikle ülkemizde bulunan dört kolejden üçünün matematik-fen puanında gerileme gösterdi. Matematik-fen puanı sıralamasında yükselen tek kolej Girne 19 Mayıs TMK oldu. Lefkoşa TMK ise Türkçe-sosyal puanında çok önemli bir yükseliş göstererek 3456’ncı sıradan 308’inci sıraya yükseldi. 
Kolejler dışında sınavla girilen 20 Temmuz Fen Lisesi’nin “fen lisesi” olmasına rağmen matematik-fen puanında gerileme göstermesi ve buna karşın Türkçe-sosyal puanında ilerleme göstermesi kafaların karışmasına neden oldu.
Ayrıca 20 Temmuz Fen Lisesi’nin matematik-fen puanında Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nin gerisine düşmesi eğitim çevreleri arasında “fen lisesi” kavramının tartışılmasını getirdi. Kolejler dışında sınavla girilen bir diğer lise olan Bülent Ecevit Anadolu Lisesi hem matematik-fen hem de Türkçe-sosyal puanlarında önemli bir yükseliş göstererek en başarılı okullardan biri oldu. Lefkoşa Türk Lisesi de her üç puan türünde de sıralamadaki yerini yükseltti.


Uzmanlar: Puanlardaki düşüş değerlendirilmeli
Matematik-fen puanında ilk 500’e giren lise olmazken, Lefkoşa TMK ve Gazimağusa TMK ilk 1000 arasına girmeyi başardı. Türkçe-matematik puanında ise sıralamada en üst sıradaki KKTC lisesi; Bülent Ecevit Anadolu Lisesi oldu.
2011 LYS sıralamasında Türkçe-sosyal puan türünde  ilk 500 içinde yer almayan Lefkoşa TMK ile Güzelyurt TMK, bu kez 2012 LYS sıralamasında, ilk 400 içerisinde yer aldı.
Bu; eğitim çevreleri tarafından önemli bir başarı olarak kabul edildi. Eğitim uzmanları, 2012 LYS sonuçlarına göre hem matematik-fen hem de Türkçe-matematik puanları yaşanan bu düşüşün üzerinde düşünülmesi gereken bir sorun olduğu konusunda  görüş belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar