Kategorisiz

Şimdiki verilerle okullar Eylül 2020’de belki açılmalı…


‘Akademik Takvim nasıl düzenlenmeli?’, ‘Öğrencilerin kazanım kayıpları nasıl giderilecek?, ‘Okullar ne zaman açılacak?’, ‘Gelecek dönem ne zaman açılacak?’ soruları bu aralar gündemde. Bu sorulardan bazılarının yanıtı şimdilik zor.

En zoru da okulların ne zaman açılacağı sorusudur? Bu sorunun yanıtını Bilim Kurulu net olarak verecek. Bizlerin vereceği bir yanıt değildir ancak yine de Covid-19’un kesin tedavisinin bulunmasından sonra okulların açılması en doğru olacağıdır. Aksi durumda yeni bir yayılma durumunda, öğrencilerin ve öğretmenlerin hayatları tehlikede olur.

Pandemi Hastane’si tüm donanımı ile kurulmadan, yeterli düzeyde güvenilir ve anlamlı nicelikte test yapılmadan okulların açılması büyük bir tehlike olur.

Şu anki verilere göre okullar 2020-2021 Bahar Dönemi’ni online olarak devam ettirmelidir. Başta öğrenci ve öğretmenlerin hayatları asla tehlikeye atılmamalı.

Peki eğitim kayıpları ne kadardır? Okullar Covid-19 nedeniyle 10 Mart’ta yüz yüze eğitim amaçlı kapatıldı. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı (MEKB) 30 Mart 2020’de kendi deyimi ile ‘Uzaktan Eğitim Sistemi’ne geçti. Bu durumda 20 günlük sürede 6 gün hafta sonunu çıkarınca, eğitim kaybı sadece 14 iş günü olarak kalır.

Eğitim kaybı olan 14 iş günü, 2020-2021 Akademik Takvim’ide rahatlıkla giderilebilir. İlkokullar 2019-2020 Güz Dönemi’nde 16 Eylül’de, Ortaöğretim okulları ise 17 Eylül’de öğretime başlamıştı. Eğer tüm düzeydeki okullar 1 Eylül 2020’de açılırsa Covid-19 nedeniyle yaşanan 14 günlük eğitim kaybı da giderilmiş olur.

Herkesin şunu çok iyi algılaması gerekir; şu andaki salgın belki de bir ilktir. Hiçbir nesil böylesi bir salgın yaşamadı. Elbette çocuklarımızın eğitimi çok önemli ama daha da önemlisi onların hayatlarıdır. Tabii ki tek tek her insanın da hayatı her şeyden önemlidir.

Şu anki verilerle Bilim Kurulu da mayıs sonu ya da haziran başı okulların açılabileceği yorumunu yapabilecek durumda değildir. O nedenle biraz daha sabırlı olup, ortaya çıkacak verilerin Bilim Kurulu tarafından değerlendirilebilecek netliğe ulaşmasını beklemek başka çare yok.

Okullar 1 Eylül 2020’de açıldığı zaman, eğitim kayıplarının giderilmesi için alınabilecek önlemler bellidir. MEKB bu amaçla hemen çalışmalara başlamalıdır. Önlemlerden en önemlisi, öğrencilerdeki eksikliklerin belirlenerek dönem başında giderilmesi sonra yeni dönemin kazanımları için öğretimin başlatılmasıdır.

Eğitim Bilimi’nde Ölçme-Değerlendirme uygulamalarında ‘Biçimlendirici Değerlendirme’ mevcut. Bu tür değerlendirmede amaç öğrencilere not vermek değildir. Biçimlendirici değerlendirmede amaç öğrencilerin öğrenme eksiklerini ve güçlüklerini belirlemek ve gidermektir (Harlen & Qualter, 2007). Harlen & Qualter’e (2007) göre biçimlendirici değerlendirme öğrenme sürecine yardımcıdır. Eksikler ortaya konur, öğrenmede bir sonraki adımın ne olacağını gösterir ve ayrıca pozitiftir. Bu tür değerlendirmenin en temel özeliği ‘öğrenci katılımı’dır. Biçimlendirici değerlendirme öğrenci merkezlidir.

O halde 2020-2021 1 Eylül’de okullar açılır açılmaz MEKB tüm düzeylerdeki öğrenciler için ilk iş olarak tüm derslerde biçimlendirici değerlendirme yapmaktır. Yapılacak olan değerlendirme ile her bir öğrencinin öğrenmede yaşadıkları güçlükler ve kesiklikler belirlenebilecektir. Aynı zamanda tüm KKTC genelinde eğitimdeki durumun haritası da elde edilmiş olur.

Normal koşullarda ölçme-değerlendirme uygulamalarında biçimlendirici değerlendirme yer alması gereken bir uygulamadır. Buralarda 46 yıldır hiç yapılmamış bir uygulamadır. Böylece çağdaş uygulamalardan bir tanesi de MEKB tarafından başlatılmış olur.

Sanırız ki hiç kimse okulların güvensiz bir ortamda açılması sonucu oluşacak suçu üstlenemez; vebali ağır olur çünkü. Öğretimde 14 günlük bir kayıp uzun sürede hiçbir şeydir. Günümüzde öğrenciler meslek edinmek için anaokul dahil 13 yıl öğrenim görmektedir. Bu denli uzun bir süreçte 14 günlük kayıp giderilemeyecek bir kayıp değildir. Ancak okulları salgın tehlikesi altında açıp, başta öğrenci ve öğretmenlerin hayatlarını tehlikeye atmak hesabı verilemeyecek bir hata olur.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı