Sigara olayında düğüm çözülüyor

5 Ekim 2013 Cumartesi | 11:24
Sigara olayında düğüm çözülüyor
Kıbrıs Town Houses

43 KOLİ HALA KAYIP: Polisin 1 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği operasyon sonucunda Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Servise Ltd.’ye ait depoya çalınan 8 bin 625 karton sigaradan 1 bin 450 kartonunu ele geçirdi. Piyasa değeri 100 bin dolar olan 43 koli sigaranın bulunması için ise araştırma devam ediyor

TUTUKLULUK SÜRELERİ UZATILDI: El Salam Şirketi tarafından Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Servise Ltd.’ye ait depoya emaneten bırakılan sigaraların çalınarak piyasaya sürülmesi olayında soruşturma derinleştiriliyor. Olayla ilgili olarak tutuklu bulunan Mehmet Erüreten, Hüseyin Karaca ve Metin Durmaz’ın tutukluluk süresi 5 gün uzatıldı

Nadire BAHADİ
Gazimağusa’da El Salam Şirketi tarafından Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Servise Ltd.’ye ait depoya emanet olarak bırakılan 345 koli sigaranın şubat ve eylül ayları içerisinde 172 kolisini sirkat edip piyasaya sattığı tespit edilen Port İsbi Müdürü Mehmet Erüreten, depo sorumlusu Hüseyin Karaca, Metin Durmaz ve Mehmet Adem Mahmutoğulları dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Polisin konu ile ilgili balatmış olduğu soruşturmanın devam etmesi nedeni ile Mehmet Erüreten, Hüseyin Karaca ve Metin Durmaz hakkında süre temin edilirken, olayla bağlantısı olduğu belirlenen gümrüksüz mal tasarrufu suçundan teminata bağlanan Mahmutoğulları ise serbest bırakıldı.

Durmaz’ın suç ortağı olduğu tespit edildi
Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Mustafa İskender mahkemedeki ifadesinde zanlıların, 27 Şubat ile 1 Ekim tarihleri arasında El Salam Şirketi tarafından ülkeye getirilerek Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistik Servise Ltd.’ye emanet olarak indirilen 17 bin 250 karton sigaradan 8 bin 625 karton sigarayı sirkat ettiklerini ifade etti. Zanlı Metin Durmaz’ın ilk etapta söz konusu sigaraları Girne’de Merit isimli otele sevk ettiği sırada tespit edilerek gümrüksüz mal tasarrufu suçlaması ile tutuklandığını ifade eden polis, ilerleyen soruşturmada zanlı Metin Durmaz’ın da Port İsbi Müdürü Mehmet Erüreten ve Hüseyin Karaca ile suç ortağı olduğu ve depodaki sigaraları sirkat ettiğinin tespit edildiğini kaydetti.

100 bin dolarlık sigaralar kayıp
Polis çavuşu Mustafa İskender ifadesinde Mehmet Erüreten, Hüseyin Karaca ve Metin Durmaz’ın Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistik Servise Ltd.’ye depolanan 17 bin 250 karton sigaranın 8 bin 625 kartonunu sirkat ettiğini ifade ederek, zanlı Mehmet Erüreten’in isteği ile zanlı Hüseyin Karaca’nın bir karton fabrikasından sipariş verdikleri kartonlara çalıntı sigaraları yerleştirip piyasaya sürdüklerini anlattı. 1 Ekim tarihinde yapılan operasyon sonucunda 8 bin 625 karton sigaradan 1 bin 450 kartonunun ele geçirilip emare alındığını kaydeden İskender, normal değeri altında piyasaya sürülmüş 100 bin dolar değerindeki 43 koli sigaranın ise arandığını açıkladı. Sigaraların satıldığı bazı iş yerlerinin tespit edildiğini açıklayan İskender, konu ile ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiğini ifade ederek zanlı Mehmet Erüreten, Hüseyin Karaca ve Metin Durmaz’ın 5 gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Mahmutoğulları serbest bırakıldı
Konu ile ilgili bağlantısı olduğu tespit edilen ve gümrüksüz mal tasarrufu suçlaması ile 2 Ekim tarihinde mahkemeye çıkarılan 76 yaşındaki Mehmet Adem Mahmutoğulları hakkında başlatılan soruşturma ise tamamlandı. Teminata bağlanarak yurt dışına çıkışı yasaklanan ve seyahat belgelerine mahkeme emrince el konulan zanlı Mahmutoğulları, KKTC vatandaşı 1 kişinin imzaladığı 30 bin TL kefalet senedi karşılığında serbest bırakıldı.

5 gün daha tutuklu kalacaklar
Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Ayşen Toroslu polisin başlattığı soruşturmanın henüz tamamlanmadığına bulgu yaparak, zanlı Mehmet Erüreten, Hüseyin Karaca ve Metin Durmaz’ın 5 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

Facebook Comments