Bu domates 6 TL

0
48
Bu domates 6 TL

TÜKETİCİ DE SATICI DA HOŞNUT DEĞİL: KKTC’de halihazırda piyasaya sürülen domatesin durumu kötü. Tüketicilere göre, “Eşeğin önüne koysan yemez” durumdaki domates satılıyor. Fahiş fiyat ve düşük kalite nedeniyle market sahipleri de öfkeli

KAÇAKÇILIĞA KAPI AÇIYOR: Güney Kıbrıs’ta ve Türkiye’de ve Güney Kıbrıs’ta 1- 2 TL’ye satılan domatesin KKTC fiyatı 6 TL. Bu durumdan faydalanmak isteyenler, devlete de hiçbir vergi ödemeden Türkiye ya da Güney Kıbrıs’tan kaçak domates getirip iç piyasaya sürüyor

İç piyasada bulunan domatesin azalmasının ardından domates fiyatları 6 TL’ye dayandı. Bu durum hem manavları hem de müşterileri rahatsız ediyor.
Domates almak için marketlere ya da manavlara giden müşteriler karşılaştıkları fiyat karşında şok yaşarken domateslerin yeşil ve çürümüş olması ise müşterilere ikinci şoku yaşatıyor. Piyasada kaliteli ve ucuz domates bulamamaları nedeniyle de bu domatesleri satışa sunmak zorunda kalan işletmecilerse müşterilere açıklama yapmakta güçlük çekiyor.

İthal kapılarının açılmasını bekliyorlar…
Müşterilerine daha ucuz ve uygun fiyata domates satmak isteyen manav ve market işletmecileri ithal domates kapılarının açılmasını bekliyor. Havadis’e konuşan işletmeciler, “Yerli üretim bittiğinde ithal kapıları açılıp piyasanın dengesi sağlanmalı. Yerli üretim başladığında da ithal kapıları kapatılmalıdır” dedi.

Kaçakçılığa kapı açıyor…
Ayrıca iç piyasada üretilen domatesin tükenmesinin ardından ithal domates kapılarının açılmaması kaçakçılığa kapı açıyor. Bu durumdan faydalanmak isteyen kişiler kaçak yollarla Türkiye ya da Güney Kıbrıs’tan kaçak olarak domates getirip piyasaya sürüyor.

Vatandaş da işletmeci de isyanda…
Domateslerin kalitesi ve pahalı olması hem müşteriyi hem de işletmeciyi isyan noktasına getirdi. İşletmeciler müşterilerine daha iyi ürün sunabilme kaygısı yaşarken, müşteriler ise market ve manavlarda hem pahalı hem de kalitesiz domates bulmaktan şikayetçi.

İşletmeciler ne dedi?

Ahmet Ergün:
İç piyasada üretilen domatesin bitme zamanı geldi. Türkiye’den de domates getirilmesine izin verilmedi. Bu nedenle sıkıntı yaşanıyor. Ben domates fiyatlarını henüz artırmadım. Ancak yarın öbür gün bende de artacak. Üretim başladığı zaman fiyatlar yine düşecek.

Rengin Kolbaşı:
Devletin bir an önce ithal kapılarını açmasını istiyoruz. Şu anda sattığımız domatesler hem kalitesiz hem de fiyatları çok yüksek. Bu durumdan bizde müşteriler de rahatsız. Ancak elimizden gelen bir şey yok. Devlet Türkiye’den ithal domates getirilmesi için izin vermedi.

Hüseyin Yaman:
Bu dönemde ülkede yetiştirilen domates azalır ve arz talep dengesi nedeniyle domates fiyatları artar. İnsanlar şu anda verdiği paranın karşılığını alamıyor. Güney’de ve Türkiye’de 1.5-2 TL’ye domates satılıyor. Herkes bu fiyatları da takip ediyor. Bir ülkede asgari ücret bin 280 TL iken domates fiyatlarının 6 TL’ye dayanması güzel bir durum değildir. Ayrıca şu anda kalitesiz domates sattığımız için biz de rahatsızız. Ben domates fiyatları artmadan önce Ticaret Dairesi ile görüştüm. İznin açılması gerektiğini belirttim. Bana Tarım Dairesi ile görüşülecek dendi. Cumaya geldik hala izin verilmedi. Domatesin pahalı olmasıyla birlikte kaçak domates de arttı. Güney’den ve Türkiye’den kaçak domates getiriliyor. Belli insanlar bu durumdan faydalanıyor. Bu durumu da Ticaret Dairesi ile görüştüm. Ticaret Dairesi Müdürü konuyla gerçekten çok ilgilendi. Bilgisinde olduğunu söyledi. Sebze ve meyvenin kaliteli olması sağlığımız açsıdan da çok önemlidir. Ülkeye kaçak olarak giren sebze ve meyveler için sağlık kontrolü de yapılamıyor. Ayrıca vatandaşlar domates almak için askeri kantinlere ve Güney’e gidiyor. Bu devlet için bir kayıptır. Bir kota konup ithal domates getirilmesine izin verilmeli. Domates üretimi başladığı zaman da bu izinler iptal edilmelidir.

Vatandaş ne dedi?


Mehmet Doğan:
Domates fiyatları çok yüksek. Ayrıca domatesler çok kalitesiz. Devletin bunun için bir önlem alması gerekir. Asgari ücretle çalışan bir kişi artık evine domates alamaz duruma geldi. Bu sorun bir an önce çözülmelidir.

 

Aykut Güney:
Domates fiyatları çok yüksek. Ayrıca domatesler ya çürümüş ya da yeşil. Yemek yaparken kullanacak domates bile bulamıyoruz. Devletin bu konuda önlem almasını istiyoruz. Paramız artık domates almaya yetiyor.

Soner Süer:
Üç dört tane domates almaya geldim. Ancak domatesler o kadar kalitesiz ki seçemiyorum. Bir tarafta hep yeşil domatesler diğer tarafta çürümüş domatesler kaldı. Ayrıca fiyatları da çok yüksek. Paramız domates almaya yetmiyor.

Mehmet Kaylak:
Domateslerin fiyatı pahalı ve ayrıca tüm domatesler çok kalitesiz. Asgari ücretle geçinen birinin bu fiyatlarla evine domates götürmesi çok zor. Devletin bu konuda önlem alması gerekiyor. Eskiden piyasa dengesi tutuluyordu.

Sevcan Ekinci:
Domatesler çok kalitesiz ve çok pahalı. Her gün fiyatlar değişiyor. Sadece domateste değil diğer ürünler de çok pahalı. Asgari ücretle geçinen birinin evine domates götürmesi çok zor. Bu konuda devletin gerekli önlemi almasını istiyoruz.