Onların yeri sokak değil

0
Onların yeri sokak değil
Kıbrıs Town Houses

YASA UYGULANMIYOR: 4 Mart 2013 tarihinde geçen “Hayvan Refahı Yasası” kağıt üzerinde kaldı. Yasa geçti ancak tüzüklerin hazırlanmaması nedeniyle uygulanmıyor. Havadis’e konuşan Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Tomris Güven, gerekli tüzüklerin hazırlanması ve yasanın bir an önce uygulanmasını istedi

Mustafa ŞENAL
Hayvan hakları ile ilgili ülkede yeteri kadar bilinç olmaması ve yasal eksiklikler nedeniyle birçok evcil hayvan sokak köşelerinde aç susuz yaşamaya mahkum ediliyor. Ülkede bulunan hayvan barınakları ise ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Barınaklar ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle, korumaya aldığı hayvanların mamasını karşılamakta güçlük çekiyor. Havadis’e konuşan Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Tomris Güven, özellikle sokaklara bırakılan köpekler sorununa değinerek, bunun ülkedeki yerel yönetimlerin çözmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi.

Güven: Yasa uygulanmıyor
Güven, 4 Mart 2013 tarihinde Meclis’ten geçen Hayvan Refahı Yasası’na dikkat çekerek, ilgili tüzükler çıkarılmadığı için yasanın uygulanmadığını söyledi. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydeden Güven, şu şekilde konuştu:
“Derneğimiz bugüne kadar olduğu gibi sınırlı olanaklarla ve hayvan severlerin yardımıyla hayvanların refahı için çalışmaya devam edecektir. Ancak bu yasa ile ilgili tüzüklerin bir an önce yasallaşmasını ve yasanın uygulanmasını istiyoruz. Bugüne kadar binlerce hayvan sokak köşelerinden kurtarmak, beslemek ve sahiplendirmek için çalışmalar yaptık çalışmalarımız bu konuda devam edecektir.”

“Her bölgeden köpek getiriliyor”
Güven, ayrıca her bölgeden sokağa bırakılan köpeklerin Lefkoşa’daki barınağa getirildiğine dikkati çekerek, bu durumun kapasitelerini aştığını anlattı. Bölgelerden gelen evsiz köpekleri kabul etmemeleri durumda ise vatandaşlarda “Bu köpekleri sokağa atarız” diye tehdit geldiğini ifade eden Güven, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

“Çip takılmalı”
Güven, köpeklerin sokağa bırakılmasının önüne geçmek için köpeklere çip takılması gerektiğini kaydederek şu şekilde konuştu:
“Köpeklere çip takıldığında ve kaydı yapıldığında sahibi belli oluyor. Bir köpek kaybolduğunda bu çiple kolay bulunabileceği gibi köpeğini sokağa terk eden insanlarda tespit edilebilecek bu uygulamanın bir an önce yapılmasını istiyoruz.”

“Barınağa eskiden olduğu gibi yardım yapılmasın istiyoruz”
Güven, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin geçmiş yıllarda barınağa ciddi bir katkısı olduğuna işaret ederek, “Belediyenin içinde bulunduğu krizi biliyoruz. Ancak barınağa yardımda bulunmayacaklarını söylemelerine anlam veremiyoruz” dedi.

Kermes düzenlendi…
Hayvanlara yardım için dün ayrıca Lefkoşa Hayvan Barınağı’nda kermes düzenlendi. Girne’den Güzelyurt’tan Mağusa’dan birçok kişi gelerek barınaktaki köpeklere bağışta bulundu. Barınağı ziyaret eden isimler arasında DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek de vardı.

Dünya Hayvanlar Günü’nde Demokrat Parti Ulusal Güçler Milletvekili Hakan Dinçyürek ve bazı okul öğrencileri Lefkoşa Hayvan Barınağı’ndaki köpekleri ziyaret ederek, barınağa bağışta bulundu