Sevginin örnek çifti

6 Ekim 2013 Pazar | 12:55
Sevginin örnek çifti
Kıbrıs Town Houses

Yaşamlarını, 54 yıl önce görücü usulü bir evlilik ile birleştiren Mehmet-Fatma Tavukçu çifti, “iyi günde, kötü günde her daim el ele olacaklarına dair” birbirlerine verdikleri sözü halen tutuyor.

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye 1975 yılında göç eden çift, halen Bayarmudu’nda ikamet ediyor.
7 çocuk, 11 torun sahibi olan Tavukçu çifti, uzun süren evliliklerinin sırrının karşılıklı anlayış ve fedakarlıklarına borçlu olduğunu düşünüyor.
Günümüzde evliliklerin adeta pamuk ipliğine bağlı olduğunu söyleyen Mehmet – Fatma Tavukçu çifti, yeni evlilere ve evlilik hazırlığı yapanlara altın değerinde tavsiyelerde bulundu.
Fatma Tavukçu, hanımlara, “Her canınız sıkıldığında valizinizi alıp kaçmayın” diye çağrıda bulunurken, Mehmet Tavukçu, beylere, “Eşlerinize anlayış ve sevgi gösterin” dedi.
Saygı ve sevgi kadar bir ilişkide fedakarlığın da oldukça önemli olduğuna işaret eden Tavukçu çifti, “Sevgi olmadan evlilik yürümez ama sevgi de fedakarlık ister” diye konuştu.

9 kişi günlerce bir odada kaldı
Birlikte geçirdikleri 54 yılı Havadis okurları için özetleyen Mehmet-Fatma Tavukçu çifti, biriktirdikleri anıları anlattı.
Tavukçu çifti, 54 yıl önce Limasol’da hayatlarını birleştirdi. Evlendiklerinde Mehmet dede, 34, Fatma nene ise 24 yaşındaydı. Çiftin evliliğinden 7 tane çocukları oldu. Uzun yıllar Limasol’da ikamet eden Tavukçu ailesi, 1975 yılında KKTC’ye göç etti.
20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra tüm mal varlıklarını Limasol’da bırakarak KKTC’ye göç eden çift, hayatlarının maddi manevi en zor dönemini o zaman yaşadı.
KKTC’ye geldiklerinde ne evleri vardı ne ekmek kazanacak işleri, ne de bir kap yemekleri. Türkmenköy’de günlerce küçük bir odada 9 kişi birlikte kaldılar. 7 çocuklu Tavukçu çifti, KKTC’ye geldikten 10 gün sonra kura ile belirlenen Türkmenköy’deki evlerine geçtiler.

Bağ bahçe sahibiydi, ırgat oldu
Limasol’da bir zamanlar onlarca dönüm arazisinde sayısız ırgat çalıştıran Mehmet Tavukçu, gün geldi KKTC’de el kapısında ırgat oldu.
Bir süre yarı aç yarı tok yaşadıktan sonra bir tavuk çiftliğinde ırgat olarak işe başlayan Mehmet Tavukçu, deyim yerindeyse taşı sıktı, suyunu çıkardı. Gocunup, üzüldüğü anlar da oldu ama duygularını hep içine attı, güler yüzünü ailesine gösterdi.
Yıllarca el kapılarında çalışan Mehmet dede çalışıp kazandı, Fatma nene pişirip taşırdı.

Sevgi ve saygıları ayakta tuttu
Bir süre kıt kanaat geçinen ailenin durumu günden güne düzeldi. Bir günden bir güne ne Mehmet dede, el kapısında çalışmaktan hayıflandı ne de Fatma nene, yaşadıklarına isyan edip, eşinin gururu ile oynadı.
Çift, en zor günlerinde birbirlerine daha da sıkı sarıldı. Sevgi, saygı, anlayış ve büyük bir fedakarlıkla zor günleri el ele atlatıp, sonunda aydınlığa çıktı.

30 yıl sonra traktörlerini buldular
Evliliklerinin ve ailesinin kıymetini en iyi bilenlerden Mehmet-Fatma Tavukçu, 30 yıl sonra Limasol’da bıraktıkları traktörlerine de kavuştu.
KKTC’de de en azından ev, iş sahibi olan çiftin, oğulları Kadir Tavukçu, bir süre önce bir arkadaşından traktörlerinin halen Limasol’da bir ağacın altında sapasağlam durduğunu öğrendi.
Anne ve babasına sürpriz yapmak isteyen Kadir Tavukçu, önce Ticaret Dairesi’nden gerekli izin belgelerini çıkardı ardından Limasol’a giderek ailesine ait traktörü teslim aldı.
Traktörlerini 30 yıldan sonra bıraktıkları gibi karşılarında gören çift, sevinçten gözyaşlarını tutamadı.
Ticaret Dairesi’nden izinli olarak KKTC’ye getirilmesine karşın çiftin emektar traktörü, halen daha KKTC Araç Kayıt Dairesi’nde kayıt altına alınmadı.

Oğulları Kadir Tavukçu’nun sürprizi ile 30 yıl sonra traktörlerine kavuşan çift, evlerinin önündeki boş arsada park edilmiş traktöre her baktıklarında anılarını yad ediyor