Serdaroğlu: Hayat Pahalılığı otomatik yansıtılsın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
KıbrısManşet

Serdaroğlu: Hayat Pahalılığı otomatik yansıtılsın

Ahmet Serdaroğlu-Ersan Saner

HAVADİS ÖZEL

Havadis Web TV’de yayınlanan Damla Dabis‘in hazırlayıp sunduğu Gün Başlarken Programına katılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasında işçi temsilcisi, Hür İşçi Federasyonları (Hür-iş) Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, yeni asgari ücretten tatminkâr olmadıklarını ancak dikkat çekilmesi gereken notanın hükümetin pahalılığın önüne geçememesi olduğunu söyledi.

Serdaroğlu, “Dünkü toplantı sonrasında, KTAMS’ın daha önceden açıkladığı 4 bin 460 TL’lik açlık sınırının üzerinde bir rakam belirlenseydi de 3 hafta, 1 ay sonra asgari ücret yine açlık sınırının altında kalacaktı” dedi.


“Asgari ücret ne kadar artarsa atsın, belirlendiği anda açlık sınırının altında kalacak” diyen Ahmet Serdaroğlu, hükümet edenlerin denetleme ve fiyat istikrarına ilişkin çalışmaları ciddiye alıp, radikal kararlar ve planlamalarla pahalılığın önüne geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Serdaroğlu, asgari ücret belirleme sürecini  ve Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun dünkü toplantısında yaşananları da anlattı.

 

“Başbakanlık, işverene ‘Yüzde 11’e ‘evet’ diyeceksiniz’ baskısı kurdu”

 

Hür-iş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısında, yüzde 11 oranında bir artışa ‘evet’ demesi yönünde işverene Başbakanlık tarafından baskı kurulduğunu kaydetti.

Serdaroğlu, Başbakanlık tarafından işverene baskı kurulduğunu, ’12,95’lik bir orana ‘evet’ diyemezsiniz. Pirim desteğini aldınız. Yüzde 11’e ‘evet’ diyeceksiniz’ gibi yaklaşımlar olduğunu, bunun üzerine gelgitlerin yaşandığını söyledi.

Serdaroğlu şunları kaydetti: “Ağustos ayındaki toplantımızda hükümet kanadı masaya, 8,83’lük hayat pahalılığı oranın bir artış koymuştu. Haziran ayının sonuna kadar oluşan 6 aylık hayat pahalılığını vermeyi istemişlerdi. ‘Maliye Kamu görevlilerine, sigorta emeklilerine verilen hayat pahalılığı oranında bir artış öngördü’ denildi, hep bu söylendi. Biz de masada bunun üzerine çıkmak için mücadele verdik. İlk etapta gecikme bundan dolayı yaşandı. Hükümetle bunun mümkün olmayacağını gördüğümüz zaman, işverenin de pirim desteğinin devamı yönünde talebi vardı. Biz de işverenlerle ittifak kurmak istedik. Bugün yerli iş sahiplerimizin de yok olmasını ve memleketimizdeki sermayeyi yabancı sermayeye de teslim etmek istemeyiz. Bunun önüne de geçmek için küçük esnaf başta olmak üzere bir nebze olsun pirim desteği alarak yükselecek asgari ücret karşısında savunmasız kalmaması, işçisini ödeyebilmesi adına işverenlerle bu ittifakı kurduk. 8,83’lik oranı 12,95’e çekebildik. Hükümet kanadı buna karşı pirim desteklerinden kaçmaya çalışmak için 8,83’lük orandan yüzde 11’lik bir orana çıktı ancak bunu bozamadı. Ancak orada bir anlaşma vardı. 18 Ağustos’ta, Bakanlar Kuruluna gönderilmesi için pirim destekleri ile birlikte tavsiye nitelikte bir karar ürettik. Pirim desteklerinin genelgesi yapılıp sürekli bir şekilde masaya gelsin dedik. Eğer bu kararlar süratli bir şekilde alınsaydı asgari ücret, o dönem açıklanan açlık sınırının üzerinde olurdu. Ancak her kararda olduğu gibi yine geç kalındı. Çünkü istikrarsız, sağlıksız bir hükümet ile karşı karşıyayız.”

Ahmet Serdaroğlu, Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısında, yüzde 11 oranında bir artış için işverene baskı kurulduğunu kaydetti.

Serdaroğlu, “Dün 12,95’lik oranın da aşağıya çekilmesi söz konusu oldu. Bakanlığın orada yapacağı çok bir şey yoktu. İşveren ile işçi anlaşmıştı.  Başbakanlık tarafından işveren üzerinde bir baskı oldu. ’12,95’lik bir orana ‘evet’ diyemezsiniz. Pirim desteğini aldınız. Yüzde 11’e ‘evet’ diyeceksiniz’ gibi yaklaşımları oldu.  Orada gelgitler oldu, tutarsızlıklar oluştu.”

 

“Bakan söz verdi”

 

Asgari ücret yasasında değişiklik yapılması gerektiğini dile getiren Hür-iş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, “Bizim bu konuda Çalışma Bakanı’nın da onayladığı bir önerimiz var. O da şu; Oluşan hayat pahalılığı asgari ücretliye otomatik olarak yansıtılsın” dedi.

Serdaroğlu, Çalışma Bakanının söz verdiğini ve hemen çalışmalara başlanacağını söylediğini ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar