KıbrısManşet

Sendikalara göre kötünün iyisi


İşçi sendikaları, brüt 3 bin 150 olarak belirlenen 2019 yılının ilk asgari ücretini yetersiz buldu. Sendikalar, çalışanın yine açlığa mahkum edildiği görüşünde

“YASA DEĞİŞMELİ”: Türk-Sen Başkanı Bıçaklı: Yeni belirlenen asgari ücret yetersiz, işçi yine açlığa mahkum edildi. 3 bin 150 TL’yi kabul eden ve işçinin yanında olduğunu söyleyen Hür-İş yetkililerini kınıyoruz. Asgari Ücret Yasası’nın artık değiştirilmesi şart

 

“YASAYA UYULMADI”: DEVİŞ Başkanı Felek: Asgari Ücretler Yasası kriterlerine göre belirlenmesi gereken asgari ücret, yasaya göre belirlenmemiş, sadece hayat pahalılığı hesaplanarak belirlenmiştir. Sterlin veya Euro’ya bakıldığında 2013’ün asgari ücreti ile 2019’un asgari ücreti arasında en az yüzde 40 kayıp var

 

“MECBUREN KABUL ETTİK”: Hür-iş Başkanı Çaluda:  Belirlenen ücret kötünün iyisiydi. 80 bine yakın çalışan, ücretin biran önce belirlenmesini bekliyordu. Kabul etmeyerek ücreti Nisan, Mayıs’a bırakmak doğru olmazdı. Yeni ücret 4 kişilik bir ailenin geçimi için yeterli değil ama mecburen kabul ettik

 

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Asgari ücretin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplantısında 2019 yılının ilk asgari ücreti brüt 3 bin 150; net 2 bin 740 TL olarak belirlendi. Aylık net asgari ücret ise 2 bin 329 TL’den, 2 bin 740 TL’ye yükselirken, Brüt 2 bin 620’den, 3 bin 150’ye yükseldi. Yeni asgari ücret 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek. Öte yandan işçileri temsil eden sendikalar ise yeni belirlenen 3 bin 150 TL’lik asgari ücretten memnun kalmadı.

 

Türk-Sen Başkanı Bıçaklı: Asgari ücretli yine açlığa mahkum edildi

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, Asgari ücretin yine mevcut yasaya göre belirlendiğini vurgulayarak, asgari ücretlilerin yine açlığa mahkum edildiğine dikkat çekti. Ülkede 17 bin TL maaş alan siyasi kamu görevlilerine 3 bin 500 TL artış aldıklarını ve bu maaşın kendilerine yetmediğini dile getirdiklerini söyleyen Bıçaklı, 2 bin 620 olan asgari ücrete 530 TL artış yapıldığını aktardı. Ülkedeki herkes artışlarını 1 Ocak’tan itibaren aldığını fakat, asgari ücretlinin 1 Şubat’tan itibaren artış alabileceğini kaydeden Bıçaklı, asgari ücretlinin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü söyledi. Komisyonda asgari ücretlileri temsil ettiğini söyleyen Hür-İş temsilcilerinin asgari ücretin sefalet ücreti olarak devam etmesine oy verdiğini aktaran Bıçaklı, Hür-İş yetkililerinin işçileri açlığa mahkum ettiğini aktardı.

 

“Hür-İş yetkililerini kınıyoruz”

Belirlenen yeni asgari ücreti yetersiz bulduklarını aktaran Bıçaklı, 4 kişilik bir ailenin yaşamını bu ücretle insanca sürdürebilmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. Türk-Sen olarak bu ücreti reddettiklerine dikkat çeken Bıçaklı, İşçileri temsil ettiğini iddia eden Hür-İş yetkililerini kınadı. Asgari ücrete itiraz edip etmeme haklarını da hafta sonuna kadar değerlendireceklerini vurgulayan Bıçaklı, yıllarca Türk-Sen olarak belirlenen asgari ücretlere itiraz ettiklerimi söyleyen Bıçaklı, asgari ücrete 10 gün sonunda itiraz ederlerse ay sonunu geçmiş olacağını ve yürürlük tarihinin Marta kalabileceğini kaydetti. Bıçaklı, bu nedenle konuyu iyice değerlendireceklerini belirterek, işçi ve çalışanların 1 TL bile zarar görmesini istemediklerini de ifade etti.

 

“Yasa değişmeli”

Bıçaklı, her gelen giden Çalışma Bakanının, şimdiki bakan da dahil olmak üzere yasanın doğru olmadığını ve günün koşullarına göre yeniden belirlenmesi gerektiğini, hatta Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndaki işçilerin temsilinin adil ve doğru olmadığını dile getirdiklerini aktardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ‘e çağrıda bulunan Bıçaklı, Asgari Ücret Yasası’nın komisyon şeklinden, içeriğine kadar değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, Asgari ücretin günün koşullarına göre belirlenmesi gerektiğini talep etti.

 

 

 

DEVİŞ Başkanı Felek: Rakamları konuşmak yanlış

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEVİŞ) Başkanı Hasan Felek, rakamları konuşmanın yanlış olduğunu söyleyerek, Asgari ücretler Yasası’nın asgari ücretin nasıl belirleneceğini sapladığını aktardı. Asgari ücretin belirlenmesi için yasada kriterler olduğunu vurgulayan Felek, “Bu kriterler baz alınmadıktan sonra asgari ücret 3 bin 500 olmuş, ya da 4 bin olmuş fark etmez” dedi. Yeni belirlenen asgari ücretin brütüne bakıldığında 530 TL artış olduğunu aktaran Felek, döviz bazında sterlin veya Euro’ya bakıldığında 2013’ün asgari ücreti ile 2019’un asgari ücretin en az yüzde 40 kayıp olduğunu kaydetti.

 

“Yasaya göre belirlenmedi”

Komisyonun asgari ücreti tespit ederken Asgari Ücret Yasası’ndaki kriterlerin dikkate alınması ve öncelikli olarak yasanın uygulanması gerektiğine dikkat çeken Felek, Yeni asgari ücretin yasaya göre belirlenmediğini, yasadaki kriterlerin uygulanmadığını, sadece hayat pahalılığı hesaplanarak 3 bin 150 TL olarak belirlendiğini vurguladı.

4 kişilik bir ailenin 3 bin 150 TL ile geçinemeyeceğini söyleyen Felek, Yasa belirlenen asgari ücretin, 4 kişilik bir ailenin gıda, barınma,  eğitim, ulaşım, konut gibi gelirlerini karşılayacak bir ücret olmasını emrettiğini söyledi. Meselenin rakamsal olmadığını yineleyen Felek, rakam 5 bin olsa bile ve o 5 bin TL ile sadece 500 ekmek alınırsa artışın da hiçbir kıymeti olmaz.

 

 

Hür-iş Başkanı Çaluda: Beklentimiz 3 bin 450’ydi

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-iş) Başkanı Ahmet Çaluda, belirlenen asgari ücreti kötünün iyisi diye tanımlayarak, yeni asgari ücretin 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesinin olmazsa olmazları arasında olduğunu, ama Şubat’ı kabul etmeseler asgari ücretin belirlenmesinin Mart veya Nisan’a kalacağını aktardı.

İşveren tarafının asgari ücretin 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine itiraz ettiğini ve kabullerinin mümkün olmadığını net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Çaluda, istişarelerini bakanlıkla götürdüklerinin altını çizdi. Çalışanların da asgari ücretin belirlenmesi yönünde bir talebi olduğunu vurgulayan Çaluda, isteklerinin hayat pahalılığı ve bir miktar da büyüme payı olduğunu ifade etti. Beklentilerinin asgari ücretin 3 bin 450 olmasın olduğunu kaydeden Çaluda,  en kötü ihtimalle asgari üretin brüt 3 bin 300 olarak belirlenmesinin daha iyi olacağını aktardı.

 

“Mecburen kabul ettik”

Mecburen 3 bin 150 TL’lik asgari ücreti kabul ettiklerini vurgulayan Çaluda, komisyonda 5 işçi ve 5 işveren tarafının olduğunu,  3 bin 150 TL’yi kabul etmemeleri halinde işverenin masayı terk edeceğini, bu seferde yeni ücreti belirlemek için Nisan veya Mayıs ayını beklemek zorunda kalacaklarını kaydetti. Ülke şartlarına göre belirlenen rakamın çok kötü bir rakam olmadığının altını çizen Çaluda, işverenin de korumak zorunda olduklarını söyledi.

80 bin’e yakın asgari ücretlinin belirlenecek ücreti beklediğine vurgu yapan Çaluda, ücretin belirlenmesini bu nedenle daha fazla oyalamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Belirlenen yeni asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin geçinmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekleyen Çaluda, “yeterli dersek yalan olur” dedi.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı