Köşe Yazarları

Sen bunları yap, seni sırtımda taşıyayım!

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit geçtiğimiz hafta içinde TAK’a yaptığı açıklamada eğitim adına çok önemli şeyler söyledi. O kadar güzel ve doğru şeyler söyledi ki, bunları yapabilirse kendi kendime dedim ki “Cemal hoca bunları yapsın, belim ağrımasına rağmen onu Eğitim Bakanlığı binasında Meclis’e kadar sırtımda taşırım”.

Peki ne dedi ki Cemal Hoca da beni bunu söylemeye teşvik etti?

-Girne’de karkas halinde olan ortaokul binasının tamamlanması, yeni liman yolunda bir ilkokul yapılması ve Beylerbeyi’ndeki eski bir okul binasının tamir edilerek okul öncesi eğitime kazandırmak

-Kolejlere giriş için yarışmacı değil daha farklı ve objektif yöntemler hayata geçireceğiz

-Okul öncesinde tam gün eğitime geçmek

-İlkokullarda rehberlik hizmeti vermek

-İlkokuldan üniversiteye girişe kadar eğitimin her seviyesinde ölçme ve değerlendirmeden sorumlu olacak ÖSYM benzeri bir kurumu hayata geçirmek

-KKTC üniversitelerine girişte Kıbrıslı öğrencilerin girişlerine bir standart getirmek

-Lefkoşa ve Mağusa’ya birer lise daha açmak

-Öğretmen yardımcılarının devlet güvencesinde kadrolu çalışabilmesini sağlamak

-Din dersinin seçmeli olması

-Taşımacılıkta yeni bir düzenlemeye gitme

-Eğitimde stratejik bir plan belirleme.

***

Yıllardır bu köşeden ve TV’deki programlarımda bu konulara değiniyoruz. Son yıllarda bu kadar net ifadelerle sorunların tespiti ve çözüm önerilerini pek duymamıştık. Bizimle benzer şeyleri söyleyen bir eğitim bakanı ile son zamanlarda karşılaşmamıştık. Özellikle son on yılda eğitimdeki sorunlar ya hasır altı edildi ya da palyatif çözümlerle sorunlar giderildi. Şura kararlarını dikkate almayan, hatta şura kararlarını aşağılayan eğitim bakanları da gördük biz bu ada yarısında…

Cemal Hoca “2019’da şura yapacağım” diyor ve kararlarını uygulamak için de uğraş vereceğini söylüyor. Hep birlikte göreceğiz.

Kanaatimce Cemal Hoca’nın önündeki en önemli engel bütçe ve statükocu bazı öğretmenler olacaktır. Mevcut bütçe geçen yıldan kalan UBP-DP hükümetinin bütçesidir. Yani bu hükümet geçmiş hükümetin bütçesi ile yola çıkmıştır.

Cemal Hoca’nın karşılaşacağı en önemli engellerden biri de mevcut durumdan memnun olan, mevcuttan nemalanan, değişimden korkan, statükocu öğretmenler olacaktır.

Yalnız eğitimde değil, bu ülkede statükoculardan çektiğimiz kadar hiç kimseden çekmedik. Artık eğitimde de statükonun yıkılma zamanı geldi.

Artık eğitimde yeni bir strateji ve yeni bir vizyon gerek…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı