EkonomiKıbrısManşet

Sektörler ne alacak? İşte paketHavadis, hükümetin kazan kaldıran özel sektörü, bir nebze susturabilmek için hazırladığı ekonomik paketine (Toplumsal Dayanışma 2. Paketi’ne) ulaştı.
Hükümet, 1. Pakette, birçok sektörün çalışanı için, işsizlik parası yerine öngördüğü 1500 TL’yi ödemekte zorlanırken 2. Pakette, piyasaya ciddi bir kaynak vaadinde bulundu. Paketle, 5 ve yukarı çalışanı bulunan işletmelere, en az 4 ay boyunca sigorta primini ödeyeceği taahhüdünde bulunan hükümet, daha önce açıkladığı 1 milyarlık kredi paketini 1.5 milyar çıkarmayı ve başvuru kapsamını da genişletmeyi öngörüyor.Pakette, küçük esnaf ve ilk kez konut alacak vatandaşlar için de faiz destekli kredi verileceği yer alıyor.

 

Sosyal yatırım desteği

 

Hükümetin Toplumsal Dayanışma 2. Paketi’ne ulaşan Havadis, özel sektör için öngörülen desteğin neleri içerdiğini tespit etti.

Ticaret Odası, Sanayi Odası ve esnafın itirazlarını dikkate alan hükümet, istihdamın sürdürülebilmesi işsizliğin kontrolden çıkmaması düşüncesiyle, 5 ve fazlası çalışanı bulunan iş yerlerine en az 4 ay boyunca, sosyal sigorta primi ödemelerinde destek öngörüyor. Pakete göre, işyerinin yatırması gereken sosyal güvenlik payı, devlet tarafından karşılanacak.

Buna göre, devlet 5 ve yukarı çalışanı bulanan işletmelere her ay, çalışan başına yaklaşık 420 TL katkıda bulunmuş olacak. 10 çalışanı bulunan bir işletme bu destek sayesinde en az 4 ay boyunca, her ay personel giderlerinden 4200 TL tasarruf etmiş olacak.

 

1.5 milyar TL’lik kredi desteği

 

Hükümet yeni pakette, daha önce 1 milyar TL olarak duyurduğu kredi desteğini 1.5 milyar TL’ye çıkarıyor.

Kredinin kullanılma gerekçesi ise genişletiliyor. Devlete karşı ödeme yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan işletmeler; maaş ödemelerinde zorlanan işletmeler, piyasada ödenmemiş çekleri bulunan işletmeler veya hammadde tedariki için kaynağa ihtiyaç duyan işletmeler, bu krediden yararlanabilecek.

 

6 ay ödemesiz

 

Merkez Bankası Kredi Garanti Fonu’nun kefil olacağı 1.5 milyarlık kredi paketi, Faiz Farkı Fonu tarafından da desteklenecek. Bu krediyi kullanan işletmeler, 36 aylık vadenin ilk 6 ayında geri ödeme yapmayacak.

 

Geri ödeme süresi uzatılıyor

 

Daha önce vadesi 15 aylık olarak açıklanan krediler, 36 ayda geri ödenebilecek. Daha önce 15 ay vadeli olarak bu kredilerden yararlanan işletmeler de vadesini 36 aya uzatabilecek. Havadis’e bilgi veren kaynak, 1.5 milyarlık kredi paketi için bugüne kadar 150’ye yakın başvuru yapıldığını söyledi.

 

Esnafa koşulsuz

 

Pakette, özellikle küçük esnaf için öngörülen kredi miktarı ise işletme başına 50 bin TL olup, geri ödemesi 36 ayda yapılabilecek. Bu kredinin verilmesi için herhangi bir koşul (en az çalışan ve/veya devlete borcu olmama gibi) aranmayacak.

Bu kredinin faizinin bir bölümü ise Kredi Garanti Fonu’ndan karşılanacak. Dolayısıyla 50 bin TL’lik kredi için uygulanacak faiz piyasadaki faiz oranından en az 3 puan daha düşük olacak.

 

Müteahhide kaynak

 

Hükümet reel sektörü destekleme hedefindeki paketi ile hem inşaat sektörünü hareketlendirme hem de ilk kez ev alacaklar için de kredi öngörüyor.

300 bin TL üst limitli krediden yararlanacak olan vatandaşlardan daha önce konut almamış olması koşulu aranacak. Bu kredi için de Faiz Farkı Fonu’ndan karşılanmak üzere 3 puanlık faiz desteği yapılacak.

Kredinin uzun vadeli olacağı belirtildi.

Başa dön tuşu