KıbrısManşet

Sedat Peker’in bazı tweet ve videoları için erişim engeli kararı

Karar TC Jandarma Genel Komutanlığı'nın talebi ile alındı


Suç örgütü lideri Sedat Peker‘in YouTube kanalında yayınladığı 2. ve 3. bölüm videoları ile Elazığ’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren gazeteci Yeldana Kaharman’ın ölümüyle ilgili ifadeleri üzerine açıklama yapan Jandarma Genel Komutanlığı‘na cevap verdiği tweetleri, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 1 Haziran 2021 tarih ve 2021/6491 sayılı kararı ile” erişime engellendi.

Bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Jandarma Genel Komutanlığı’nın söz konusu tweet ve videolar hakkında yaptığı 18 Mayıs 2021 tarihli başvurunun Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildiğini belirtti.Akdeniz şunları kaydetti:

Dolayısıyla, bu tweetler ve YouTube videolarını Jandarma Genel Komutanlığı yaklaşık 2 haftadır engelletmeye çalışıyormuş ve ancak 1 Haziran 2021 tarihinde itirazı kabul edilmiş.

Erişim kararları uygulanmadı

Mahkemelerin aldığı erişim engelleme kararları Türkiye’de Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ve yurtdışındaki servis sağlayıcı/yayıncı kuruluşa bildiriliyor.

Ancak YouTube ve Twitter çoğu zaman mahkeme kararına rağmen yayınları kendi ilkeleri çerçevesinde değerlendiriyor ve uygulamıyor.

Peker de söz konusu kararlar ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

Twitter, YouTube ve Instagram hesaplarıma herhangi bir erişim engelleme kararı bulunmamaktadır. Ayrıca da Telegram’dan kesinlikle yayın yapmayacağım. Derin Mehmet’in adamları yine faaliyette kardeşlerim. Etlerini parça parça koparacağım. (mecazi anlamda) Çok eğleneceğiz çok!Başa dön tuşu