Sayari: KKTC’de bal rezaleti! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Sayari: KKTC’de bal rezaleti!

BalBal

Gazeteci Selim Sayari, sosyal medya hesabından “KKTC’de bal rezaleti!” başlığı ile paylaştığı iletisinde
“Gıdada sahtekarlık bu ülkedeki en büyük sorundur çoluk çocuk herkesin sağlığını tehdit ediyor” diyerek, Veteriner Dairesi’nin yaptığı bal analizleriyle ilgili sonuçları paylaştı:

Sayari’nin paylaşımı şöyle:


“KKTC’de bal rezaleti!
Gıdada sahtekarlık bu ülkedeki en büyük sorundur çoluk çocuk herkesin sağlığını tehdit ediyor. Aşağıda veteriner dairesinin yaptığı bal analizleriyle ilgili sonuçlar ve markalar var.

Ülkeye tüm testleri dünya standartlarında yapılmış “güvenli bal” ithalatı bir süredir yasak. Yerine sağlığı tehdit eden ballar denetimsiz bir şekilde market raflarına konuyor. Başbakan Ersin Tatar umarım bu konuyu ele alır zira bu sağlık, şakaya gelmez! Yapanlara ibretlik ağır cezalar uygulanmalı!

Aşağıdaki listede “HMF oranı yüksek” diye bir sonuç göreceksiniz. Bu şudur; Depolanan bal şekerlenmiş yani kristalize olmuş. Bal normal görüntüsüne dönsün diye ısıl işlem görmüş bu işlem doğru yapılmadığı için HMF oranı yükselmiş.
Besin maddeleri tüzüğü HMF üst limit 40 mg/kg olarak belirliyor. HMF oranı yüksek bal sağlığa uygun değil. . Uzmanlara göre yüksek HMF’ler toksik yani zehirleyici etki gösterebilmekte; üst solunum yolu, göz, deri ve mukoza membranlarını tahriş etme özelliği var. Bazı uzmanlar HMF ile kanser arasında ilişki olduğunu da iddia ediyor.

AKÇALI SÜZME ÇİÇEK BALI ÇAMLIBEL
Tağşiş yani tamamen “Sahte Bal”

ARSAL DAĞ BALI MAĞUSA
HMF oranı yüksek

ŞAFKAN NARENCİYE BALI ALAYKÖY
HMF oranı yüksek

ŞAFKAN DAĞ BALI ALAYKÖY
HMF oranı yüksek

TRODOS DAĞ BALI LEFKE
HMF oranı yüksek
Ayrıca etiketinde Dağ Balı yazıyor ancak Diastaz değeri ürünün narenciye balı olduğunu kanıtlıyor. Dağ balı diye düşük değerdeki narenciye balı satılıyor.

TOPRAK KOVAN DAĞ BALI GÜZELYURT
Etiketinde Dağ Balı yazıyor ancak Diastaz değeri ürünün narenciye balı olduğunu kanıtlıyor. Dağ balı diye düşük değerdeki narenciye balı satılıyor.

BAFRA DAĞ BALI LEFKOŞA
Etiketinde Dağ Balı yazıyor ancak Diastaz değeri ürünün narenciye balı olduğunu kanıtlıyor. Dağ balı diye düşük değerdeki narenciye balı satılıyor.”

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Genel Gıda ve Yem Yasası kapsamında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı adına Hayvancılık Dairesi ve Veteriner Dairesi tarafından yürütülen denetim ve kontroller neticesinde,bal ticareti yapan işletmelerin ülkemizde faaliyet gösteren otellere satmış oldukları ballardan numune alınarak gerekli analizler yapılmıştır.

2020 yılı Şubat ayı içerisinde yapılan denetimler neticesinde alınan 16 adet bal numunesi ile ilgili sonuçlar korona kapsamında alınan önlemler nedeni ile gecikmeli olarak 02 Haziran 2020 tarihinde tamamlanmış ve elimize ulaşmıştır.

Bu sonuçlara göre, 2 adet bal numunesinde tağşiş olduğu tespit edilmiştir. Sahte bal olarak nitelendirilen bu 2 numunenin Çamlıbel’de faaliyet gösteren “AKÇALI SÜZME ÇİÇEK BALI” markası olduğu belirlenmiştir.

Diğer bir sonuç ise 3 firmanın etiket bilgilerinde dağ balı olduğu belirtilmesine rağmen, analiz sonuçlarına göre DİASTAZ DEĞERİ narenciye balı değerlerini taşımasıdır. Bu durum söz konusu firmaların narenciye balını, dağ balı olarak pazarlamaya ve haksız rekabet yapmaya çalıştıklarını göstermektedir. Bu firmalar ise TOPRAK KOVAN DAĞ BALI, TRODOS DAĞ BALI ve BAFRA DAĞ BALI markaları ile faaliyet gösteren işletmelerdir.

Balın doğal yapısı gereği kristallenmesi yani donması depolama koşullarına özellikle sıcaklığın düşmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu durumdaki bal tüketici tarafından tercih edilmediğinden firmalar tarafından tekrar eski haline dönmesi için belirli koşullarda ısıya tabi tutulması gerekmektedir. Ancak bu işlem doğru yapılmaz ise balda bulunan HMF (hidroksimetilfurfural) değeri yükselmektedir. Besin maddeleri tüzüğü kapsamında bu değer için belirlenen üst limit 40 mg/kg’dır. Bu kapsamda 4 firmaya ait HMF değerleri limitin üstünde tespit edilmiştir. Bu markalar ise TRODOS DAĞ BALI, ARSAL DAĞ BALI, ŞAFKAN NARENCİYE BALI ve ŞAFKAN DAĞ BALI olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki veriler ışığında Veteriner Dairesi tarafından gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.

Ayrıca, 8 firmanın balları yapılan denetimlerde içeriğine uygun bulunmuştur.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Hayvancılık Dairesi

MARKA ADI ÜRETİM YERİ SONUÇ
AKÇALI SÜZME ÇİÇEK BALI ÇAMLIBEL TAĞŞİŞ
AKÇALI SÜZME ÇİÇEK BALI ÇAMLIBEL TAĞŞİŞ
ARSAL DAĞ BALI GAZİMAĞUSA HMF YÜKSEK
ŞAFKAN NARENCİYE BALI ALAYKÖY HMF YÜKSEK
ŞAFKAN DAĞ BALI ALAYKÖY HMF YÜKSEK
TRODOS DAĞ BALI LEFKE ETİKET DAĞ BALI DİASTAZ DEĞERİ NARENCİYE, HMF YÜKSEK
TOPRAK KOVAN DAĞ BALI GÜZELURT ETİKET DAĞ BALI DİASTAZ DEĞERİ NARENCİYE
BAFRA DAĞ BALI LEFKOŞA ETİKET DAĞ BALI DİASTAZ DEĞERİ NARENCİYE
LATİF FEDAİ ÖĞÜT LTD İSKELE UYGUN
ALEMDAĞ SÜZME BAL GÖNYELİ UYGUN
ŞAFKAN SÜZME BAL ALAYKÖY UYGUN
ŞAFKAN SÜZME BAL ALAYKÖY UYGUN
ALEMDAĞ SÜZME NARENCİYE BALI LEFKOŞA UYGUN
AKÇALI DAĞ BALI ÇAMLIBEL UYGUN
ŞAFKAN SÜZME BAL ALAYKÖY UYGUN
ŞAFKAN SÜZME BAL ALAYKÖY UYGUN

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar