KıbrısManşet

Savaştan kaçtı hapse düştüÜlkesindeki savaştan kaçan Kamerunlu Besong Tambe, KKTC’ye başkasına ait Fransa pasaportu ile giriş yapmak isterken tutuklandı

Evrim KAMALI

Kamerunlu Besong Tambe, KKTC’ye başkasına ait Fransa pasaportu ile giriş yapmak isterken tespit edildi. Zanlı, Lefkoşa’da dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olayla ilgili bulguları anlatan polis memuru Gültekin Sancar,  zanlı Besong Tambe’nin “sahte davranışla kayıt temini” ve “başkasının kimliğine bürünme” suçlarından tutuklandığını belirtti.

Sancar, 20 Nisan 2019 tarihinde saat 14:11’de Lefkoşa’da Lokmacı Kara Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’ta ikamet eden Besong Tambe’nin  Türkiye üzerinden Fransa’ya gitmek için tasarrufunda bulundurduğu Tanyi Enow Besong Akonjuen adına, 17AY18199 seri numaralı Fransa pasaportunu muhaceret görevlisine vererek tedavüle sürdüğnünü ve başkasının kimliğine bürünerek KKTC’yc giriş yaptığını anlattı.

Sancar, zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini kaydetti.

Zanlının Kamerun vatandaşı olup KKTC’de yasal bir statüsü bulunmadığını ifade eden Sancar, davaları görüşülünceye kadar mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

 

“Savaştan kaçtım, evsizim, hiç param yok”

Mahkemede söz alan zanlı, “Evsiz bir insanım. Ülkemden uzakta yaşıyorum. Ülkemde savaş var. İnsanları kötü şekilde öldürüyorlar. O yüzden kaçıyorum. Hiç param yok” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının 40 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.
Başa dön tuşu