Savaştan kaçarken denizde ölüyorlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
DünyaManşet

Savaştan kaçarken denizde ölüyorlar

mülteci

Yılın ilk 20 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 203 sığınmacı yaşamını yitirdi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yılın ilk 20 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 203 sığınmacı yaşamını yitirdiğini bildirdi.


IOM’den yapılan açıklamada, 1-20 Ocak’ta  deniz yoluyla Avrupa’ya 4 bin 883 sığınmacı geçtiği, bunların 3 bin 429’unun İspanya, bin 166 Yunanistan ve kalan kısmının Malta ve Kıbrıs Rum kesimi sahillerine ayak bastığı aktarıldı.

Açıklamada, aynı dönemde 203 sığınmacının Avrupa kıyılarına geçmeye çalışırken Akdeniz sularında can verdiği belirtildi.

17 Ocak’ta İspanya-Fas arasındaki Alboran Denizi’nde sığınmacı taşıyan botun batması sonucu 53 kişinin yaşamını yitirdiği anımsatılan açıklamada, bir gün sonrasında İtalyan donanmasının Akdeniz’de rapor ettiği diğer bir deniz kazasında da 117 sığınmacının öldüğü veya kaybolduğu kaydedildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Akdeniz’de meydana gelen yeni yılın en büyük sığınmacı facialarına ilişkin, “Akdeniz’deki trajedinin devam etmesine müsaade edilemez. Avrupa’nın kapısı önünde ölen çok sayıdaki insanı görmezden gelemeyiz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Grandi, sığınmacıların kurtarılması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

AB eleştirilmişti

Libya açıklarında ve İspanya-Fas arasında öldükleri veya kayboldukları belirtilen yaklaşık 170 kayıp sığınmacı haberlerinin ardından İtalya’dan gelen açıklamalarda Avrupa Birliği (AB) eleştirilmişti.

İtalya Savunma Bakanı Elisabetta Trenta, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “AB bu soruna daha fazla izleyici kalamaz.” ifadesini kullanmıştı.

Senato Başkanı Maria Elisabetta Casellati de “Bu kadar zavallı masumun ölümünü kabul edemeyiz. Akdeniz barış denizi olmalı, toplu mezar değil.” şeklinde konuşmuştu.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar