Sanat hayatının bir parçası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Sanat hayatının bir parçası

Seramikle harikalar yaratan ve büyük emek vererek ortaya olağanüstü heykeller çıkaran Güzin Okutan, bu sanatı icra ederken ürettikleri sonrası hissettiği mutluluğun her şeye değdiğini söyledi

 


Kardelen GÖKSU

Birçok sanatçı ve zanaatkara ev sahipliği yapan Büyük Han’da el işinden tutun da resme, resimden heykele ve daha birçok el işine kadar her şey var. Sanatçılar orada hem sanatlarını icra ederek, turistlere kültürümüzü tanıtıyor, hem de ekmek paralarını kazanıyor. İşte bu sanatçılarımızdan biri de seramikten harikalar yaratan 69 yaşındaki Güzin Okutan.

 

Esas mesleği öğretmenlik

Esas mesleği öğretmenlik olan ve 22 yıl öğretmenlik mesleğinden emekli olduktan sonra hobi olarak başladığı el sanatları ve seramikten heykel yapma işini devam ettiren Okutan’ın asıl amacı yaptığı sanat eserlerini sergilemek ve belki de bir miktar para kazanarak ek gelir sağlamak.

 

Kıbrıs’a özgü heykeller yapıyor

Okutan severek icra ettiği ve hobisi olarak devam ettiği bu sanat dalını yaparken, Kıbrıs’a özgü olan eşek, kaplumbağa, baykuş, güvercin, Kıbrıs kapıları, amfora gibi hediyelik eşyalar yapıp satmakta. Bunların yanında M.Ö Kıbrıs’ta ait hayvan figürleri ve tanıca gibi heykellerde yapan Okutan, güzel bir şeyler üretebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Turistlerin ilgisi büyük

Yerli halkın ilgisinin düşük olduğunu söyleyen Güzin Okutan, turistlerin yoğun ilgisi olduğunu, yaptığı heykelleri beğendiklerini vurguladı. Okutan; “Kısacası, Maalesef kendi ülke insanımız, buradaki tarihi ve kültürel ürünlere pek ilgi göstermiyor. Genelde yurt dışından gelen turistler ve özellikle de arkeologlar, bizim göstermemiz gereken ilginin kat ve kat fazlasını gösteriyorlar” dedi.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar