KıbrısManşet

Şahali: Ülkede bir an önce erken seçim yapılması gerekCumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de “Yasama Tatili Öncesi Azınlık Hükümetine Tavsiyeler” ile ilgili güncel konuşma yaptı.
Meclisin son denetim günü olduğunu hatırlatan Şahali, hükümet yetkililerinin erken tatile girdiğini vatandaşın serzenişlerine cevap verecek adımlar atılmadığını kaydederek bugünkü gazete başlıklarından örnekler verdi.“Mecliste olmayacağız ama nefesimiz enselerinde olacak” diyen Şahali, bugün mahkemeden çıkan kararın hükümeti kendine getirmesini temenni etti.

Şahali, içinde bulunulan durumda hükümetteki bir partinin diğer hükümet partisinin başkanlığına kimin aday olup olmaması gerektiğiyle ilgili söylemlerde bulunmasını eleştirerek, yurttaşın esenliği devletin kurumlaşmasına yönelik herhangi bir kaygı olmadığını ifade etti.

Hükümetteki partilerin, parti içi çekişme ve kavga içinde olduğunu savunan Şahali, bu ülkede 1 yıl önce hayvan gıdası olsun diye satılan et, ekmek, tavuk gibi ürünlerin şu an insan gıdası olarak satışta olduğunu dile getirdi.

Şahali, Bakanlar Kurulunun aldığı kararların hep siyasi olduğunu, halkın çıkarı için herhangi bir karar alınmadığını ifade ederek, hükümetin 18 gündür Taşel’in patronuyla görüşmeyi bile beceremediğini söyledi.

Devletin tek kuruşu olmayan kooperatiflerin partilerin çıkarı için meze haline getirildiğini kaydeden Şahali, ülkenin kaynaklarını bu şekilde tüketme hakkı görenlerin toz zerresi kadar hakkı olamayacağını belirtti.

Şahali,  ülkede bir an önce erken seçim yapılması gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs Türklerinin varlığının geçmişte de tehlike altına olduğunu yaratılan tüm tahribata rağmen kendilerinin her zaman oldukları yerde mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Şahali, “Gelecek yıl bugün bir kısmımız burada olamayacak” diyerek  yeni hükümetle yılı tamamlayacaklarını ifade etti.

 

Başa dön tuşu