Sağlıklı olmak için sakat kalmayın!

0
Sağlıklı olmak için sakat kalmayın!

ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE: Fitness salonlarında yapılan yanlış hareketler özellikle çocuklar için ciddi sağlık tehdidi içeriyor. Kemik gelişimini tamamlamamış çocukların yanlış hareket yapması kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor

HİJYEN KOŞULLARINA DİKKAT: Fitness salonlarında yapılan hareketler kadar, ortamın sağlık koşullarına uygun olup olmaması da büyük önem taşıyor. Hijyen koşullarına dikkat edilmeyen fitness salonlarında spor yapan vatandaşlara mantar gibi birçok bakteriyel hastalık bulaşabiliyor

Sağlıklı olmak için gidilen fitness salonlarında yapılan yanlış hareketler sakatlığa yol açabiliyor. KKTC’de fitness salonuna giden üyelerin sayısı gün geçtikçe artarken sağlık uzmanları bu salonlarda yapılan hareketlerin ve bu salonların hijyen koşullarına dikkat çekiyor.
Özellikle fitness salonlarında yapılan yanlış hareketler kemik gelişimini henüz tamamlamamış çocuklar için ciddi sakatlıklara neden olabiliyor.
Ayni zamanda fistness salonlarındaki hijyen koşulları da en az yapılan hareketler kadar sağlık açısından büyük önem taşıyor. Hijyene dikkat edilmeyen salonlara spor yapan için giden vatandaşlara mantar gibi birçok hastalıkta bulaşabiliyor.

Her yaş grubu için ayrı program olmalı…
Uzmanlar fitness salonlarında her yaş grubu için ayrı program olmasının önemini vurguluyor. Genç biri ile ileri yaşta bir kişinin aynı programa alınması ciddi sakatlıklara yol açabiliyor.
Ayrıca özelikle kemik gelişimini tamamlamamış çocukların yapacağı yanlış hareketler büyüme kıkırdağında ciddi bir zarar neden olabiliyor

Üye hakkında bilgi alınmalı…
Ayrıca fitness salonuna üye olan kişilerden, spor çalışmalarına başlamadan önce sağlık durumları, yaşı gibi konularda bilgi alınması gerekiyor. Üyelerden alınan bilgi doğrultusunda sağlık ve yaş koşullarına uygun programlar hazırlanması üyelerin sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

İlaç kullanımına dikkat…
Fitness salonlarında yapılan yanlış hareketlerin ve sağlıksız koşulların dışında fitness salonlarına giden üyelere verilen kas geliştirici yağ yakıcı ilaçlarda tam bir sağlık düşmanı. Bir sağlık uzmanı tarafından verilmeyen bu ilaçlar kişinin diğer sağlık sorunlarıyla birlikte çok ciddi rahatsızlıklara kapı açabiliyor.

Yalızat: Sağlık koşulları göz ardı ediliyor
Fitness uzmanı ve spor yaşam koçu Salih Yalızat, sağlıklı olmak için gidilen fitness salonlarından birçok kez sakatlanarak çıkıldığını söyledi. Fitness salonlarında hijyen koşulların göz ardı edildiğini savunan Yalızat, yapılan hareketlerden ortamın temizliğine fitness salonlarında bulunan her unsurun sağlık açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Yalızat şu şekilde konuştu:
Fitness salonlarının hijyen açısında da temiz olması önemli. Örneğin bir sehpaya oturulduğunda havlu kullanılmalı, salonlara uygun kıyafetlerle gelinmeli. Ayrıca bu konuda uzman kişiler sertifikası olan kişiler üyeleri çalıştırmalıdır.

“Sözleşme yapılmalı”
Yalızat ayrıca fitness salonlarına giden üyelerin sağlık güvenliği için spora başlamadan önce yaşı, sağlık durumu hakkında sözleşme yapılması gerektiğini kaydetti. Her bireyin yaşına ve sağlık koşullarına göre farklı bir çalışma programı olması gerektiğine vurgu yapan Yalızat, şu ifadeleri kullandı:
“Buradaki fitness salonlarında kimse ile sözleşme yapılıyor. Ancak bu durum üyelerin sağlığında önemli rol oynuyor. Çünkü belli sağlık rahatsızlığı olan kişiler bazı hareketleri yapamaz. Bunun bilinmemesi durumunda bir kişinin rahatsızlanmasında kim hesap verecek.”

“İlaçlar uzmanlık isteyen bir olaydır”
Ayrıca fitness salonlarında kas yapıcı ve yağ yakıcı ilaçlar verildiğini kaydeden Yalızat, bu konunun uzmanlık isteyen bir alan olduğuna vurgu yaptı. Yalızat, üyenin sağlık durumu bilinmeden bu ilaçların verilmesinin de ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğinin altını çizdi.

“13 yaşından küçük çocuklar bu salonlara alınmamalı”
Dünyanın hiçbir yerinde 13 yaşından küçük çocukların fitness salonlarına alınmadığına vurgu yapan Yalızat, bu çocukların kemik gelişiminin tamamlanmadığı için yanlış gelişime neden olabileceğini belirtti. Yalızat şu ifadeleri kullandı:
“Her fitness salonunda doktor ve diyetisyende olmalıdır. Ayrıca fitness salonları denetlenmelidir. Diyetle kilo verilmez. Diyet sağlıklı beslenmedir. Bunun yanında muhakkak spor yapılmalıdır.”

Çobanoğlu: Her yaş grubuna farklı program uygulanmalıdır
Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Can Çobanoğlu, fitness salonlarında her yaş grubu için ayrı programlar olması gerektiğine vurgu yaptı. Çobanoğlu, genç bir kişi ile ileri yaşta birinin aynı şekilde çalışmasının doğru olmadığını kaydetti ve şu şekilde konuştu:
“Spora başlamadan önce, spor bittikten ısıma ve açma hareketlerinin yapılması çok önemli. Bu hareketlerin yapılmaması ciddi bir sakatlığa yol açabilir. Giriş ve çıkışlarda kıyafetlere çok dikkat edilmelidir ve mevsime uygun giyinilmelidir.”

“İlaçlar kontrol edilmeli”
Ayrıca fitness salonlarında verilen ilaçlarla ilgili denetim yapılması gerektiğini savunan Çobanoğlu, amaca erken ulaşmak uğruna ülkeye yasal olmayan ilaçların girdiğini duyduklarını belirtti. Çobanoğlu, bu konuda gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini ifade etti ve “bunun yetkili mercilerce kontrol edilmesi ve gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

“Çocuklar için dikkatli olunmalı”
Kemik gelişimini tamamlamayan çocuklar için yapılan spor hareketlerinde daha dikkatli olunması gerektiğini savunan Çobanoğlu, yapılan yanlış hareketlerin kalıcı bir zarara neden olabileceğine vurgu yaptı. Çobanoğlu, “Çocukların yapacağı hareketlerde sıkı bir denetim olmalı” dedi.