UBP yine yargıda

9 Ekim 2013 Çarşamba | 11:23
UBP yine  yargıda
Kıbrıs Town Houses

TÜZÜK GEREĞİ: UBP Tüzüğü, genel sekreterin Parti Meclisi üyesi olmasını gerektiriyor. Milletvekilliğini kaybeden Necdet Numan’ın PM üyeliğinden de düşmesi, genel sekreterliğini de sorgulattı. Özgürgün ve ekibi “yeni genel sekreter” seçimi yaparken, Numan ise yargıda hak arayacak

TARTIŞMALI: Necdet Numan, genel sekreterliğe atandığı zaman “PM üyesi” olduğunu belirterek, tüzükte “PM üyeliği düşen genel sekreter olamaz” denmediğini, bu nedenle kendisi istifa etmeden seçim yapılmasının “Ben yaparım olur” dayatması içerdiğini söyledi. Numan, hukukçu arkadaşları ile görüşerek, mahkemeye başvurma kararı aldı

PM’YE 5 YENİ İSİM: Genel başkan Hüseyin Özgürgün, tüzük gereği yetkisini kullanarak Parti Meclisi’ne atayacağı beş ismi belirledi. Lefkoşa’dan Savaş Atakan ve Muhabbet Mevsimler, Mağusa’dan Olsan Oran ve Ramazan Gündoğdu, Güzelyurt’tan ise Mehmet Çelebioğlu. İrsen Küçük tarafından PM’ye atanan Girne’den Ali Koralp ise Özgürgün tarafından yeniden aynı göreve getirildi

ARTIK PM’DE DEĞİLLER: İrsen Küçük tarafından PM’ye atanan Teoman Kuran, Mehmet Darbaz, Abdullah Onbaşı, Hüseyin Hüdaoğlu ve Ersin Saygıner ise yeni dönemde PM’de olmayacak

Bertuğ TOPAL
28 Temmuz’da genel seçimler sonrası Ulusal Birlik Partisi’nde süren değişim dün de devam etti. Dün yapılan Parti Meclisi toplantısında Sunat Atun yeni genel sekreter olarak seçildi. Ancak yapılan genel sekreterlik seçimi de yargıya düşeceğe benziyor. UBP Genel Sekreteri Necdet Numan kendisinin istifa etmemesine rağmen dün yapılan Parti Meclisi’nde genel sekreter seçimi yapılmasını yargıya taşıyacak. UBP’de yeni anlayışın “Ben yaparım olur” zihniyeti olduğuna dikkat çeken Necdet Numan, kendisinin istifa etmemesine rağmen Parti Meclisi toplantısında genel sekreterlik seçimi yapılmasını bugün hukukçularla görüştükten sonra yargıya taşıyacak.

Atun kazandı
Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) dün yapılan seçimde yeni genel sekreterini seçti. Yapılan oylamada Sunat Atun yeni genel sekreter oldu.
UBP Parti Meclisi saat 14.30’da UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün başkanlığında toplandı.
Sunat Atun ve Ersan Saner’in genel sekreterlik adına yarıştığı ve yaklaşık kırk beş dakika süren oylana sonucu yeni genel sekreter 47 oyla Sunat Atun oldu.

85 üyenin 47’si Atun dedi
Toplam 87 üyesi bulunan Ulusal Birlik Partisi Parti Meclisi’nde 85 kişi oy kullanırken, Sunat Atun 47, Ersan Saner ise 38 oy aldı.

Numan: İstifa etmedim
Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Necdet Numan, UBP’de dün yapılan genel sekreterlik seçiminin ardından Havadis’e kısa bir açıklama yaptı. Numan, kendisinin hiçbir şekilde Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterlik görevinden istifa etmediğini söyledi.

“Ben yaparım olur zihniyetindeler”
UBP’de Hüseyin Özgürgün yönetiminin “Ben yaparım olur” zihniyeti ile bir şeyler yapmaya çalıştığını ifade eden Numan, daha geniş açıklamayı bugün hukukçularla yapacakları toplantının ardından yapacağını kaydetti.

Tüzük “PM üyeliği düşen genel sekreter olamaz” demiyor
Necdet Numan, genel sekreterliğe atandığı zaman “PM üyesi” olduğunu belirterek, tüzükte, “PM üyeliği düşen genel sekreter olamaz” denmediğini, bu nedenle kendisi istifa etmeden seçim yapılmasının “Ben yaparım olur” dayatması içerdiğini söyledi.

Atun: PM’nin Numan’ı görevden alma yetkisi var ve onu uyguladı
Ulusal Birlik Partisi yeni Genel Sekreteri Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun ise Havadis’e yaptığı açıklamada Necdet Numan’ın “İstifa etmedim” açıklamasına Numan’ın kendi tasarrufunda olduğunu belirtti. Atun, tüzükte Parti Meclisi’nin genel sekreteri görevden alma yetkisi olduğunu ve bunun uygulandığını belirterek, geçtiğimiz toplantıda Parti Meclisi’nin Necdet Numan’ı genel sekreterlik görevinden alarak yeni bir genel sekreter seçme kararı aldığını ifade etti.

“Belediye seçimlerine eğileceğiz”
Ulusal Birlik Partisi yeni Genel Sekreteri Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, halkın kendilerine ana muhalefet görevi verdiğine vurgu yaparak bu görevi etkin bir şekilde yerine getirmek için kolları sıvayacaklarını ifade etti. Önlerinde Belediye seçimlerinin olduğuna da dikkat çeken Atun 28 belediyenin 28’ini de almak için yoğun bir çalışma içerisine gireceklerini kaydetti.

Tüzük ne diyor?
Ulusal Birlik Partisi Parti Tüzüğü, genel sekreterin Parti Meclisi üyesi olmasını gerektiriyor. Milletvekilliğini kaybeden Necdet Numan’ın PM üyeliğinden de düşmesi, genel sekreterliğini de sorgulattı. Özgürgün ve ekibi “yeni genel sekreter” seçimi yaparken, Numan ise yargıda hak arayacak.

PM’ye 5 yeni isim atanmıştı
Hüseyin Özgürgün, tüzük gereği yetkisini kullanarak Parti Meclisi’ne atayacağı beş ismi de belirlemiş ve bu isimler şöyle olmuştu: Lefkoşa’dan Savaş Atakan ve Muhabbet Mevsimler, Mağusa’dan Olsan Oran ve Ramazan Gündoğdu, Güzelyurt’tan ise Mehmet Çelebioğlu. İrsen Küçük tarafından PM’ye atanan Girne’den Ali Koralp ise Özgürgün tarafından yeniden aynı göreve getirildi.

İrsen Küçük’süz PM
İrsen Küçük tarafından PM’ye atanan Teoman Kuran, Mehmet Darbaz, Abdullah Onbaşı, Hüseyin Hüdaoğlu ve Ersin Saygıner ise yeni dönemde PM’de olmayacak. Ayrıca UBP eski Genel Başkanı İrsen Küçük de Parti Meclisi’nde yer almadı.

Atun ile Saner’in arası soğuktu
Genel sekreterlik seçimi öncesinde Parti Meclisi Toplantı Salonu’na gelen iki aday, Sunat Atun ve Hamza Ersan Saner pek bir araya gelmemeye çaba gösterdi. Adaylar, her ne kadar seçim gereği yan yana otursa da aralarının soğuk olduğu gözlemlendi.

Özgürgün: Her ikisini de yeni görevler bekliyor
Genel başkan Özgürgün sonucun ilan edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, adayları kutlayarak her iki adayı da parti içinde yeni görevlerin beklediğini söyledi.
Özgürgün, kazanan kaybedenin olmadığı UBP’nin kazançlı çıktığı bir seçim yaşandığını ifade etti ve bu güzel tablonun UBP’yi daha güzel günlere taşıyacağı yönündeki inancını dile getirdi.
Özgürgün bir sonraki Parti Meclisi toplantısının Kurban Bayramı sonrası olacağını da ekledi.

Atun: UBP tek yumruk olarak devam edecek
UBP Genel Sekreteri Sunat Atun da zafer konuşmasında, hafta içinde partililerle fazla temas etme şansı bulamamasına rağmen, son gün bu temasları yapma fırsatı bulduğunu söyledi ve aldığı destek için teşekkür etti.
Atun, UBP Genel Sekreterliği makamının onurlu bir mevki olduğuna işaret ederek, bu göreve layık olmak için elinden geleni yapacağını söyledi ve oy veren-vermeyen tüm partililere teşekkür etti.
Atun, UBP’nin parti içi kucaklaşmayla tek yumruk olarak yoluna devam edeceğini de belirtti.

Saner: Atun’u zor bir görev bekliyor
Seçimden mağlup ayrılan Hamza Ersan Saner ise oy veren-vermeyen tüm üyelere teşekkür ederek, yapılan seçimde tercihin genelde Sunat Atun tarafında olduğunu ve kim genel sekreter olursa olsun kendisini zor görevler beklediğini söyledi.
Kendisi ve Sunat Atun’un parti içinde verilen tüm görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerini söyleyen Saner, bulundukları noktaya UBP sayesinde geldiklerini de sözlerine ekledi.