Sağlık çöküşte - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
ManşetSağlık

Sağlık çöküşte

hastane

Kamuda hekim istifaları devam ediyor. KKTC’de son 7 ayda 14 hekim kamudaki görevinden istifa etti. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde birçok bölüm hekim istifaları nedeni ile kapandı. Halkın sağlığı tehlikede

SÜRE DOLDU KAOS BÜYÜDÜ: Yüksek Mahkeme’nin sağlıkta ikinci iş yasağı konusunda düzenleme yapılması için bakanlığa tanıdığı süre doldu. 5 hekim daha kamudaki görevinden istifa etti. Serbest Çalışan Hekimler Birliği, kamu hekimlerinin ikinci iş yapmaları ile ilgili yasal sürecin başlatılması konusunda harekete geçti

 USAR: “KRİZ DERİNLEŞECEK”: Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar İncirli, devlet hastanelerinin hekimsiz kalmaması için gerekli koşulların sağlanmaması halinde istifalarının devamının geleceğini belirtti. Usar: Şuanda ülkede olağan üstü bir durum olsa örneğin salgın hastalık, bununla baş edebilecek bir hekim kadrosu yok

GARDİYANOĞLU: “ARA EMRİ ALACAĞIZ”: Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu: Kamu hekimlerinin ikinci iş yapmaları ile ilgili yasal sürecin başlatılması konusunda şikayet dosyaları hazır. Kamudaki hekimlerin özel hasta bakmaları için yapılan tüzüğün yürütmesinin durdurulması için ara emri alacağız

Duygu ALAN

Yüksek Mahkeme’nin sağlıkta ikinci iş yasağı konusunda düzenleme yapılması için Sağlık Bakanlığı’na tanıdığı 6 aylık geçiş süreci doldu. Sağlıkta süregelen kaos da büyüdü.

Geçiş sürecinde sağlık alanında yapılan yasal düzenlemeler, kamuda çalışan hekimlerin birçoğunu istifa düşüncesinden vazgeçirmeye yetmedi.


Çocuk Diş Uzmanı Fatoş Alp, Gastroeneteroloji Uzmanı Uzman Dr. Selçuk A. Çağsın, Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve bölüm başkanı Raif Çağlar, Üroloji Uzmanı Özgür Çetinel ile Genel Cerrahi Uzmanı Varol Esatoğlu, kamudaki görevinden istifa etti.

Devlet hastanesinde önceki gün yaşanan istifalarla birlikte son 7 ayda kamudaki görevinden istifa eden hekim sayısı da 14’e yükseldi. Kamuda tek olan Gastroeneteroloji uzmanı Uzman Dr. Selçuk A. Çağsın’ın istifası ile Gastroeneteroloji Bölümü kapandı. Yine devlet hastanesinin tek Çocuk Diş Uzmanı olan Dr. Fatoş Alp’in istifası da bölümü kapattı.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar İncirli, hekim istifalarının devamının geleceğini belirterek “Kriz daha da derinleşecek” dedi.

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu ise kamu hekimlerinin ikinci iş yapmaları ile ilgili yasal sürecin başlatılması konusunda şikayet dosyaları bugün Sağlık Bakanı’na yarın da Ombudsman’a sunacaklarını kaydetti.

 

Özel hasta bakma tüzüğü yargıya taşınıyor

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, kamudaki hekimlerin özel hasta bakmaları için yapılan tüzük ile ilgili de yasal girişim başlatacaklarını belirtti.

Gardiyanoğlu, tüzüğün yürütmesinin durdurulması için ara emri başvurusunda bulunacaklarını bu yönde hukukçularının çalışmalarını hızlandırdığını kaydetti.

 


Usar: İstifaların arkası gelecek

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar İncirli, devlet hastanelerinin hekimsiz kalmaması için gerekli koşulların sağlanmaması halinde kamuda hekim istifalarının devamının geleceğini belirtti.

Kamu hastanelerinin güçlenmesi, hekimsiz kalmaması, tam gün sağlık hizmeti verilebilmesi için hastane alt yapılarının güçlendirilmesi, eksik teçhizatın tamamlanması, hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi, hekim istihdamlarının artan nüfusa, ihtiyaca ve kayıplara göre artırılarak yapılması gerektiğini kaydeden Usar, Döner Sermaye ve Genel Sağlık Sigortası Yasaları’nın hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Usar ayrıca, “Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 40. maddesi uyarınca hekimlere verilen özel hasta bakma hakkının kullanılması gereklidir” dedi.

 

 “Salgın olsa bununla baş edecek bir hekim kadrosu yok”

Tıp-İş Başkanı Sıla Usar İncirli, gelinen noktada sağlık alanında ekiplerin zayıflatıldığını belirtti.

Ülkede şuanda olağan üstü bir durum olsa bununla baş edebilecek bir hekim kadrosu bulunmadığını kaydeden Usar, “Örneğin şuanda bir salgın hastalık olsa bununla baş edilemez” dedi.


Gardiyanoğlu: Şikayet dosyası sunacağız

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, bugün saat 10:00’da Sağlık Bakanı’nı, yarın, saat:09:30’da Ombudsman Emine Dizdarlı’yı makamında ziyaret ederek, kamu hekimlerinin ikinci iş yapmaları ile ilgili yasal sürecin başlatılması konusunda şikayet dosyaları sunacaklarını yineledi.

Sayın Usar rahat olsun”

Kamudaki hekimlerin özel hasta bakmaları için yapılan tüzük ile ilgili de yasal girişim başlatacaklarını belirten Gardiyanoğlu, tüzüğün yürütmesinin durdurulması için ara emri başvurusunda bulunacaklarını kaydetti.

“Bu tüzüğün mimarı Tıp-İş, taşeronunu ise Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’dir” diyen Gardiyanoğlu, tüzüğün Tıp-İş tarafından eleştirilmesine anlam veremediğini ifade etti.

Gardiyanoğlu şunları söyledi: “Tıp-İş, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Sağlık Bakanlığı süreç devam ederken özel hasta bakmak için bir tüzük hazırladılar. Bu tüzük halk için değil kendi çıkarlarını korumak için yapılan bir tüzüktür. Bu tüzüğün mimarı Tıp-İş, taşeronu Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’dir. Ancak şimdi Tıp-İş kendi yaptığı tüzük ile ilgili eleştirilerde bulunuyor. Bu tüzük emeğin sömürülmesi anlamına geldiğini söylüyor. Çünkü beklenen olmadı, hal böyle olunca maskeler takıldı. Ancak artık halkın sağlığı üzerinden çıkarlar elde etme dönemi bitti. Bunun farkına varmalıdırlar. Tıp-İş Başkanı Sayın Sıla Usar, kendi yaptığı tüzüğü eleştiriyor ya üzülmesin ve rahat olsun. Biz, bu tüzüğün yürütmesi için ara emri alacağız. Çünkü bu tüzüğün yasal bir dayanağı yoktur, yargı ile de alay etmektir.”

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar