Kadın SağlığıSağlık

Saç dökülmesine doğal çare

Stres ve yanlış beslenme saçları döküyor. Güçlü, sağlıklı saçlara sahip olmak için havuç, fasulye, yoğurt ve tavuk göğsü gibi gıdaları tüketmek gerekiyor.

Mevsim geçişleri, stres ve dengesiz beslenme ile bazı hatalı alışkanlıkları saçların dökülmesine neden oluyor. Günde 50-100 adet saçın dökülmesi olağan kabul ediliyor. Bu miktar aşılıyorsa mutlaka doktora gitmek gerekiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeşim Tekin, nedeni ciddi bir hastalık değilse saç dökülmesinin durdurulabildiğini belirterek, önemli önerilerde bulunuyor..

SAÇLARINIZI BESLEYİN

– Saç köklerini besleyen ve saçın büyümesini sağlayan protein ihtiyacınızı fasulye, mercimek, yumurta, yağsız yoğurt ve peynirden sağlamaya çalışın.

– Çinko saç diplerini uyarmak ve o bölgede yer alan hücrelerin metabolizmalarını düzenlemek gibi önemli bir işleve sahip. Günlük 1 porsiyon (6 yemek kaşığı susuz) baklagil, 150 gr kırmızı et/ balık veya 1 avuç badem/yer fıstığı saçlarınız için gerekli çinko miktarını karşılamaya yeterlidir.

– Sağlıklı saçlar için gerekli bir başka vitamin ise Biyotin (H vitamini, B7). Biyotin ihtiyacınızı karşılamak için haftada bir kez karaciğer, böbrek, midye, ıstakoz, alabalık, haftada 2-3 kez tavuk göğsü, yumurta sarısı, baklagil, karnabahar veya patates tüketin.

– Her gün 2 dilim peynir veya 2 bardak süt ya da 2 kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin. Örneğin düzenli olarak tüketeceğiniz orta boy 2 kase yoğurt saçlarınız için önemli bir protein ve kalsiyum kaynağı olacaktır.

– Sağlıklı saçlar için gerekli olan A vitaminini yeşil yapraklı sebze ve taze fasulyeden karşılayabilirsiniz.

– Saçların doğal döngüsünü korumak için E vitamini ve esansiyel yağ asitlerinden zengin ceviz, fındık veya bademden her gün bir avuç tüketmenizde fayda var.

– Günlük yiyeceğiniz bir havuç saç köklerini ve saç derisini koruyor, saçın uzamasını, parlaklığını ve dayanıklılığını sağlıyor.

– Günde 1 avuç kabak çekirdeği yemek sağlıklı saçlar için gerekli fitoöstrojen miktarını karşılıyor.

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

* Saçlarınızı gün aşırı ılık ve fazla basınçlı olmayan suyla yıkayın. Her yıkamada 2’den fazla şampuan ya da sabun kullanmayın.

* Haftada birden fazla fön çektirmeyin ya da düzleştirici/ maşayla şekillendirmeyin.
* Saç boyası, perma gibi yöntemlerden de olabildiğince kaçının.

* Saçlarınızı günlük tarayın, bunu yaparken seyrek dişli tarak ya da doğal kıllar içeren fırçaları tercih.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı