Rumların psikolojik yardıma ihtiyacı var - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Güney Kıbrıs

Rumların psikolojik yardıma ihtiyacı var

Rumların psikolojik yardıma ihtiyacı var

Fileleftheros’un “Toplumsal Kargaşaya Karşı Hazırlık… Ruh Sağlığı Dairesi Ön Saflara Çıkıyor”  başlıklı haberine göre Rum halkında geçen yıl başlayan anksiyete (kaygı, korku, gerilim, sıkıntı) bozukluğu oranı bu yıl artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde, ülkedeki yeni ekonomik olgularla daha da artacağı öngörülüyor. Aylardan beridir çeşitli Ruh sağlığı merkezlerine ve Rum devlet hastanelerinin ilgili bölümlerine yapılan başvurularda kayda değer artış kaydedildi.Aynı gazete “Halk Pazarları Yalnız Fakirler İçin Değil” başlıklı haberinde ise Lefkoşa’nın Rum kesiminde, “Eleftheria (Özgürlük) Meydanı”nda kurulan ve referandum döneminde “Ohi” (Hayır) adı verilen halk pazarına rağbetin arttığını yazdı.

Gazete daha önce yabancıların, emeklilerin, dar gelirlilerin alışveriş yaptığı pazarda artık toplumun bütün katmanlarından kişilerin görülmekte olduğuna dikkat çekti.


MUHTAÇLAR KIZILHAÇ ÖNÜNDE 74 MANZARALARI SERGİLİYOR

Politis, “Kızılhaç’ta 74 Manzaraları” başlıklı haberinde, Rum Kızılhaçı’nın ve halk pazarlarının önünde muhtaçların oluşturduğu uzun kuyrukları konu aldığı haberinde annelerin bir parça ekmek için kuyruklarda beklediğini, babaların da 4-5 çocuklarına götürmek için iki gıda poşeti ile bu merkezlerden çıkarken gözyaşlarına boğulduğunu yazdı.

Bu manzaraların 2013’te, Güney Kıbrıs’ta yaşanmakta olduğuna dikkat çeken gazete “Kızılhaç’taki bu manzaranın bizim ülkemizle, bizim vatandaşlarımızla, bizim çocuklarımızla alakalı olduğuna inanmak istemiyoruz. Bu insanların gözlerine bakmak çok zor. Annelerin, kucaklarında çocuklarıyla,-evde yemek bekleyen 3-3 çocuğuna daha belki iki hafta idare edecekleri bir iki poşet gıda ile Kızılhaç’tan çıktıklarını görmek korkunç” ifadesini kullandı ve devamla, buradaki kişilerle yaptığı söyleşilere yer verdi.

KREDİ KARTI HARCAMALARI MART AYINDA GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 22 DÜŞTÜ

Aynı gazete “Euro Grubu Kredi Kartlarını Da ‘Tıraşladı’… Mart Ayında plastik parayla İşlemlerin Değerinde Büyük Düşüş” başlıklı haberinde JCC şirketinin dün yayınladığı mart ayına ait verilerin, geçen ay Rum tarafında kredi kartı kullanımında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 (140,8 milyon Euro) düşüş gösterdiğini yazdı.

Gazete bu rakamların, Rum tarafında bankaların kapatıldığı dönemde Rum halkının yalnızca çok gerekli ihtiyaçlarını karşıladıkları, daha çok nakit para kullandığını gösterdiğini yazdı.

Gazete Rum banka çalışanlarının bugün Rum meclisi önünde; “Kıbrıs Bankası” ve “Laiki” bankalarında muhtemel işçi çıkarma ve ihtiyat sandığı yatırımlarının güvence altına alınmamasını protesto eylemi ve iki saatlik (12.30-14.30) boykot yapacağını haber verdi.

PİYASA MEZARLIK, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK ALDI BAŞINI GİDİYOR

Simerini “Piyasa ‘Mezarlık’” başlıklı haberinde Rum tarafında insanların beş parasız dolaştığını, işadamlarının likiditesiz kaldığını, ticaret ve piyasanın ölmekte olduğunu yazdı.

Bugün Güney Kıbrıs’taki görüntünün bu olduğuna dikkat çeken gazete döviz işlemlerine getirilen kısıtlamaların her türlü ticari hareketi durdurduğunu, gelecekle ilgili belirsizlik hüküm sürdüğünü kaydetti.

Aynı gazete “Hırsızlar Her Yerde” başlıklı haberinde, Güney’de hırsızlık, dolandırıcılık ve diğer ekonomik suçlarda artış yaşandığını sadece dün çek sahteleyerek zimmetine 45  bin 732 Euro geçiren; bir arabanın 16 bin Euro değerindeki 4 lastiğini jantlarıyla birlikte çalıp arabayı tuğlalar üzerinde bırakan ve Rum Sivil Savunma Teşkilâtı’na ait Lefkoşa’nın Rum kesimindeki bir sığınaktan 4 bin Euro değerinde 10 demir levha çalındığını yazdı.

ELAM, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE SALDIRDI, POLİS AYIRDI

Alithia ve diğer gazeteler Rum tarafında faaliyet gösteren “Avrupa Üniversitesi”nde öğrenci konseyi seçimlerinin yapıldığı dün ELAM (Ulusal Halk Cephesi) mensubu 30 civarında gencin küfürlü sloganlar atarak, PROTOPORİA (DİSİ yanlısı) öğrenci grubuna mensup öğrencilere saldırdığını, çıkan kavgaya polis müdahalesi gerektiğini, olayda yaralananlar olduğunu bildirdi.

Diğer gazetelerde de yer alan habere göre DİSİ’nin gençlik kolu NEDİSİ PROTOPORİA mensubu üniversite öğrencilerinin ELAM mensupları tarafından ağır şekilde darp edilmelerini kınayarak, ELAM’lıların kadın-erkek ayrımı yapmadan saldırdıklarını ve kin içerikli sloganlar attıklarını vurgulayarak bu durumun öfke ve endişe yarattığını belirtti.

NEDİK tarafından yapılan yazılı açıklamada “ELAM tehlikeli faşist bir örgüttür. Kullandığı vatanseverlik kisvesi altında, vatanın geçirmekte olduğu zor zamanları istismar etmeye çalışıyor, zor kullanarak ve korkutarak aşırı tezlerini dayatmaya çalışıyor” ifadesine yer verildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar