Atasayan: Eğitimde çağ atlıyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Atasayan: Eğitimde çağ atlıyoruz

Atasayan: Eğitimde çağ atlıyoruz

Bakan Atasayan, bir süreden beridir başlatmış olduğu KKTC genelindeki okullara yönelik inceleme ziyaretleri çerçevesinde, Güzelyurt’ta bazı okulları ve Lefke Avrupa Üniversitesi’ni ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı ve incelemelerde bulundu.Güzelyurt Fikri Karayel İlkokulu, Şehit Turgut Ortaokulu ve Güzelyurt Meslek Lisesi’ni ziyaret eden Bakan Atasayan’a, Bakanlık Müsteşarı Ali Yönel, Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Daire Müdürü Hüseyin Kavaz, İlköğretim Daire Müdürü Bumin Paşa ve Mesleki Teknik Daire Müdürü Metin Gültekin de eşlik etti.

Atasayan, Güzelyurt bölgesinde bulunan okullara gerçekleştirdiği ziyaretlerinde, öğrencilerle sohbet etti ve okul ihtiyaçları ile ilgili yetkililerinden bilgi aldı.


“SIKINTILAR GİDERİLECEK”

Ziyaretleri sırasında basına yaptığı açıklamada, okullardaki ihtiyaç ve sıkıntılarla ilgili bilgi almak istediklerini belirten Bakan Atasayan, gerçekleştirilen ziyaretler sayesinde okulların fiziki yapısını görme fırsatı bulduğunu ve eksiklileri tespit ettiklerini, bu sıkıntıların en erken zamanda giderileceğini belirtti.

“AKILLI TAHTAYA GEÇİLECEK”

“Eğitimde çağ atlıyoruz” diyen Bakan Atasayan, KKTC’deki tüm ilkokulların çok kısa bir süre içerisinde akıllı tahtaya geçeceklerini, bir sonraki aşamada da Ortaokul ve Liselerin tümünün akıllı tahtaya geçilerek, KKTC genelindeki tüm devlet okullarının aynı kalite ve aynı alt yapı donanımına sahip olacağının altını çizdi.

MÜFREDATTA YENİLEME…

Bakan Atasayan, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile imzalanan protokol gereğince yenilenecek müfredat ile ilgili olarak da, “KKTC’ye ve değişen dünya şartlarına uygun ve güncel hale getirileceğinin altını çizdi.

Atasayan daha sonra Lefke Avrupa Üniversitesi’ni ziyaret etti.

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Zafer ile bir süre görüşen Bakan Atasayan, üniversitenin son durumu hakkında bilgi aldı.

Son dönemlerde ülkedeki üniversitelerde önemli mesafeler kat edildiğini belirterek, buna Bakanlığın çalışmalarının yanı sıra, üniversitelerin kendi tanıtım programlarının da etkisinin yadsınamaz seviyede olduğunu belirten Bakan Atasayan, öğrenci sayısında yaşanan artışa dikkati çekerek, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin de bu artıştan payını aldığını ifade etti.

Bakan Atasayan, yükseköğrenime büyük önem verdiklerini de ifade ederek, hedeflerinin alt yapının yanı sıra eğitim kalitesini yükselterek KKTC’deki üniversitelerin dünya üniversiteleri arasında yerini almasını sağlamak olduğunu söyledi.

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel de LAÜ olarak öğrenci sayısındaki artıştan ortalamanın üzerinde pay aldıklarını belirterek, Rektörlük ve Mütevelli Heyeti olarak yaptıkları tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Göksel, eğitim kalitesinin hızla yükseltilmesi için de çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar