Nolan: Sonuçlar için bize yarım saat verin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Kıbrıs

Nolan: Sonuçlar için bize yarım saat verin

Nolan: Sonuçlar için bize yarım saat verin

Nolan, ayrıca “seçimle ilgili yayın yapma yasağı” için öngörülen yasal süreyi 19.00’dan daha aşağıya çekeceklerini belirtti.

Nolan, bugün Yüksek Mahkeme’de kendi odasında düzenlediği basın toplantısında, pazar günü Lefkoşa’da yapılacak seçimlerde dikkat edilecek hususlar konusunda bilgi  verdi.


Nevvar Nolan, oy verme işlemi 08.00-18.00 saatleri arasında yapılacak seçimlerde 35 bin 531 seçmenin 133 sandıkta oy kullanacağını söyledi.

“YAYIN YAPMA YASAĞIYLA İLGİLİ SÜREYİ AŞAĞI ÇEKECEĞİZ”

Pazar günü 19.00-21.00 saatleri arasında sadece YSK’nın vereceği bilgilerin aktarılabileceğini belirten Nolan, yasaya göre 19.00’dan önce seçimle ilgili yayın ya da haber yapmanın yasak olduğunu ancak değişen dünya koşullara bağlı olarak pazar günü yasada öngörülen süreyi daha aşağıya çekeceklerini söyledi.

Nolan “Anlayışlı ve makul olacağız ancak 18.00’den önce haber olması ya da yapılması mümkün olmayacak” dedi.

Nevvar Nolan, bir soru üzerine, siyasilerin sandık başında yaptıkları açıklamaları yasaklamalarının mümkün olmadığını ancak siyasilerin de bu açıklamalarında propaganda yapmamaya özen göstermesi gerektiğini söyledi. Nolan, sandıklardan telefonla gelecek sonuçları basınla paylaşacaklarını söyledi.

“(SONUÇLAR İÇİN) BİZE YARIM SAAT VERİN”

“Lefkoşa, belediye başkanını ne saat öğrenecek?” yönündeki soruyu yanıtında, “Bize yarım saat verin, yeter. 18.30’da, hade 5 dakika da rötar olsun, ilk sonuçları alırız. Belediye meclis üyesi seçimlerinin sonlanması da fazla zaman almaz. Çok uzun zaman almayacak. Birkaç saat içinde sonuçlanacak”  dedi.

KİMLİKLER KANITLANACAK

Nevvar Nolan, seçimlerde oy kullanmak için sandığa gidecek kişilerin kimliklerini kanıtlamaya yönelik resimli bir belge ibraz etmesinin şart olduğunu söyledi.

Nolan, bu belgenin KKTC kimlik kartı, pasaportu, sürüş ehliyeti olabileceği gibi, KTFD Kimlik Kartı ve Pasaportu’nun da geçerli olacağını belirtti. Nolan, “Bunlardan birini yanında götüren  kişi oyunu kullanabilecek” dedi.

“OYUNUZU DİKKATLİ KULLANIN”

Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, vatandaşlardan, oylarının geçersiz olmaması için dikkatli olmalarını istedi. Sandığa giden seçmene 2 ayrı pusula verileceğini kaydeden Nolan, belediye başkanı seçimlerinde,  pusulada oy verilecek aday için ayrılan sütünün herhangi bir yerine bir kez mühür vurmak suretiyle oy kullanılabileceğini söyledi.

Nolan, belediye meclis üyeliği seçiminde ise 3 farklı şekilde oy kullanılabileceğini belirterek, eğer bir siyasi partinin adayları tercih edilecekse, o partinin adının yazılı olduğu sütunun altındaki dikdörtgenin içine mühür vurulacağını belirtti.

TERCİH NASILYAPILACAK?

Nevvar Nolan, mühür vuracak seçmenin, mühür vurduğu partinin belediye meclis üyesi adayları arasında tercih yapmak istemesi halinde, 7 tanesine tercih kullanabileceğini ve isimlerinin karşısındaki kutulara tik atabileceğini kaydetti. Nolan, “7’den az veya çok tercih yaparsa, tercih geçersiz olur. Sadece mühür geçerli olur” dedi.

Oyunu birden çok siyasi parti ve bağımsız adaylar arasında kullanacak seçmenlerin ise mühür kullanmayacağına işaret eden Nolan, bu kişinin en çok 15 kişiye, en az 7 kişiye tercih kullanması gerektiğini söyledi.

Nolan, “Bunlara uyulması halinde oy geçerli olacak ve seçmenin iradesi sandığa yansımış olacak” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar