Güney KıbrısManşet

Rum Ulusal Konseyi Maraş kararını en sert şekilde kınadı


Rum Ulusal Konseyi Türk tarafının Salı günü duyurduğu tellerle çevrili kapalı Mağusa (Varoşa) sahiliyle ilgili kararı en sert biçimde kınadı.

Rum Lider Nicos Anastasiadis başkanlığında Salı günü toplanan Rum Ulusal Konseyi, kınama kararını oy birliğiyle aldı. Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, tarafından okunan kararda, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının, 1984’teki 550 ve 1992’deki 789 sayılı kararların ihlali demek olan Türk tarafının bu kararının en şiddetli biçimde kınandığı ifade edildi ve Türkiye’ye, kararını iptal etmesi ve bu kararlara uyması çağrısı yapıldı.

Koushos, Ulusal Konsey’e Cumhurbaşkanı’nın bilgi verdiğini, siyasi partilerin görüşlerini belirttiklerini, görüşmenin Türkiye’nin Varoşa sahil bölgesiyle ilgili Türkiye’nin yasa dışı kararı üzerinde yoğunlaştığını kaydetti.

Ulusal Halk Cephesi (ELAM) partisi, Ulusal Konsey’in kararının ikinci paragrafına itiraz etti.

Ulusal Konsey’in oybirliğiyle aldığı kınama kararında şöyle dendi:
“İlgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının, 1984’teki 550 ve 1992’deki 789 sayılı kararlarının ihlali olan Türkiye’nin bugün (dün) aldığı kararı en güçlü biçimde kınar ve Türkiye’ye, kararını iptal etmesi ve bu kararlara uyması çağrısı yapar.”

“Kıbrıs Rum tarafının tehditlerden ve oldubittilerden uzak, BM’nin ilgili kararları, Güvenlik Konseyi kararları, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üye olduğu ve üye olmaya devam edeceği Avrupa Birliği’nin ilke ve değerleri esasında Kıbrıs sorununa çözüm için verimli bir diyaloğa katılmaya hazır olduğunu yeniler.”Başa dön tuşu