Roma’nın en iyi klasik lokantaları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Eylül 28, 2023
YaşamYemek

Roma’nın en iyi klasik lokantaları

İtalyan Mutfağı

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#003273″]T[/dropcap]uristlerin en çok rağbet ettiği Avrupa kentlerinin başında Roma yer alıyor. Gidenlerin büyük çoğunluğunun derdi gerçek İtalyan mutfağının tadına bakmak. “Nerede gerçek İtalyan yemeği yiyebiliriz” en sık duyduğumuz soru. Bu sorunu ortadan kaldımanıza yardımcı olabilecek Roma mutfağını sunan lokantaların adresini vereceğim. Umarız önerilerimiz sayesinde Roma geziniz lezzetli geçer.

TRATTORIA AL MORO


Ünlü Pantheon Tapınağı ve Aşk Çeşmesi’ne yürüme mesafesindeki bu lokanta sanki birzaman kapsülü. İçeri girdiğinizde kendinizi birden 1920’li yılların içinde buluyorsunuz. Eleştirmenler, yönetmenler, artistler, yazarlar… Hatta ünlü yönetmen Federico Fellini’nin ‘Satyricon’ adlı unutulmaz filmini burada tasarladığı söyleniyor. Mönüde Roma mutfağının birçok unutulmaz yemeğini bulmak mümkün. En ünlü yemeği ise: Lumache alla Romana. Yani baharatlı salça ile kendi suyunda pişirilmiş nane soslu salyangoz.

CHECCHINO DAL 1887

Mönüde yer alan yemeklerin geçmişi epey eski. Bunlardan biri de sığırgözü yuvasıyla yapılan Garafato. Sığırgözü yuvası, sarmısak, kereviz sapı, havuç, soğan ve domatesle kırmızı şarabın içinde kısık ateşte pişiriliyor. Baharatla tatlandırılıyor. Bu çok lezzetli yemeği yiyebilmek için bu lokantaya İtalya’nın dört bir yanından damak düşkünleri akın ediyor.

ARMANDO AL PANTHEON

Şef Claudio Gargio, birçok unutulmuş yemeği tekrar gündüzüne çıkaran gerçek bir ziyafetin, çok lezzetli bir tatlı ile noktalanması gerektiğine inanıyor. Onun için eski tariflerden derlediği şarap içinde pişen armut ve erik ile yaptığı tatlıyı final için müşterilerine hararetle tavsiye ediyor. Şefin bir diğer meşhur yemeği de ‘Spagetti Ajo, Ojo E Peperoncino’. Yani sarmısak, zeytinyağı ve acı kırmızıbiberle hazırlanan spagetti.

TRATORIA DA CESARE

Lokantanın mönüsü sezon malzemeleriyle yapılan gerçek Roma yemeklerinden oluşuyor. Şef yemekleri için, “Bugünün ve geçmişin birlikte oluşturduğu lezzetler” tanımını kullanıyor. Lokantanın politikası: Roma mutfağına ait lezzetlerin unutulup gitmesini önlemek… Onun için mönü, İtalyan genç kuşağın bile adını ilk kez duyduğu yemeklerden oluşuyor. Lokantanın en sevilen yemeği: ‘Minestra di Broccoli e Arzilla’. Bu çorba daha çok kış aylarında pişiyor. Buna, “Roma mutfağının demirbaş yemeği” diyenler çoğunlukta. Fenerbalığı ve brokoli ile yapılan bu çorbanın içinde yok yok: Maydanoz, kereviz sapı, havuç, soğan, acı biber, küçük parçalara bölünmüş çubuk makarna, zeytinyağı.

MORDI e VAI

Kuruluş tarihi oldukça yeni olmasına rağmen geleneksel Roma mutfağının lezzetli temsilcilerinden… Üstelik de her keseye uygun. Lokanta, eski mezbahanın yerinde yapılan modern binanın alt katında hizmet veriyor. Onun için mönüde et yemekleri, özellikle de sakatat ağırlıkta. Lokantanın en sevilen yemeği: ‘Fegato alla Macellara’. Bu sevilen sandviç, yaprak doğranmış ve tavada kızartılmış dana ciğeri, karamelize edilmiş soğan ve yine tavada kekikle sote edilmiş domatesle yapılıyor.

MACCHERONI

Tavandan sarkan çengeller, ortası oyulmuş kalın et kesme tahtası, burasının eski bir kasap dükkânı olduğu konusunda ipuçları veriyor. Parlamento binası ile Pantheon Tapınağı arasında yer alan lokantanın en sadık müşterileri politikacılar. Yemeklerin hemen hepsi geçmişten geliyor. Lokantanın şefi bir kadın. Alışverişi günlük yapıyor ve mutlaka sezonun malzemelerini kullanıyor. Şarap, mantar, baharat ve domatesle pişen tavşan, lor peyniri ve bol karabiber ile servis edilen spagetti, etli erişte lokantanın en sevilenleri.

SETTIMO ALLA’ARANCIOBu küçük gastronomi cenneti, 30 yıldan fazla bir zamandır Roma mutfağının önemli adreslerinden. Masa sayısı az olduğu için kesinlikle rezervasyon yaptırmak lazım. Veya sabırla beklemeye razı olmalısınız. Mönü çok lezzetli ve klasik yemeklerden oluşuyor. Lor peyniri ile sunulan ançüez, kekik ve limon suyu içinde bekletilmiş jambon, Roma usulü pişirilmiş enginar en sevilen yemekler arasında. Lokantanın en özel yiyeceği ise kurutulmuş at eti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar