SeyahatYaşam

İlk kez gidecekler için New York


Modaya, sanata ve özgürlüğe ev sahipliği yapan New York; dünyanın en önemli metropollerinden biridir. İnsanın aklını başından alan bu şehre ilk kez gidecekseniz bu adreslere mutlaka uğrayın.

TIMES MEYDANI


Gece gündüz hareketli ve ışıl ışıl olan Times Meydanı, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Birçok Amerikan markasının devasa mağazalarından alışveriş yapabilir ya da Hard Rock Café’de yemek yiyebilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda Broadway Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapar. New York’a gitmişken mutlaka bir Broadway oyunu görmelisiniz.

 

EMPIRE STATE BUILDING


Birçok filme konu olan, dargın sevgililerin barışma mekanı olarak da bilinen bu Art Deco tarzındaki yapı, New York’un en önemli sembollerinden biridir. 86. katta bulunan gözlem terasından şehrin muazzam manzarasını seyredebilirsiniz.

 

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ


1876 yılında Fransızlar tarafından dostluk amacıyla hediye edilen bu devasa anıt, bugünözgürlüğün en büyük simgesidir. Manhattan’dan kalkan feribotlarla Özgürlük Heykeli’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

CENTRAL PARK


New York’un kalbinde kurtarılmış bir nokta olan Central Park, yemyeşil dokusu ve temiz havasıyla adeta küçük bir cennet gibidir. Parkta yürüyüşe çıkabilir, bisikletle turlayabilir ya da sadece oturup keyfini çıkarabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, sincaplar da parkın daimi müdavimlerindendir.

 

METROPOLİTAN MÜZESİ


Dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi, birçok farklı koleksiyonu barındırır. Avrupa, Mısır, Amerika ve Asya sanatlarının yanı sıra, Fransız kraliyet kostümleri ve Rönesans eserlerine de ev sahipliği yapar. Müzeyi gezdikten sonra dışındaki merdivenlerde oturarak New Yorker’lara karışabilirsiniz.

 

FIFTH AVENUE


New York’un en meşhur alışveriş bulvarında dünyaca ünlü birçok markayı bulabilirsiniz. Markaların kendi mağazalarının yanı sıra, Saks Fifth Avenue ve Bergdorf Goodman gibi çok katlı büyük mağazalar da bu caddede bulunuyor. Hazır Fifth Avenue’ye gelmişken, gotik mimarisiyle büyüleyen St. Patrick’s Katedrali’ne ve New York Public Library’ye de uğramanızı öneririz.

 

ROCKEFELLER CENTER


Rockefeller Center, içinde ofisler, bahçeler, alışveriş alanları, stüdyolar, sanat eserleri ve bir puz pateni alanı barındırır. Günün her anında hareketli olan bu devasa komplekse mutlaka uğrayın.

 

WOODBURY PREMIUM OUTLET


New York demek, alışveriş demektir! Eğer başta Amerikan markaları olmak üzere birçok dünyaca ünlü markayı daha uygun fiyatlara satın almak isterseniz, şehrin biraz dışında bulunan Woodbury Premium Outlet’e kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Port Authority adlıotobüs terminalinden kalkan servislerle bir saatten daha az bir süre içerisinde Woodbury’de olabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı