KıbrısManşet

Zarardaki şirkete milyonluk arazi


200 dönümlük askeri arazi olayının ardından gözler, Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’a tahsis edilen devasa araziye çevrildi

5 YILDIZLI OTEL YAPACAK AMA ZARARDA: Resmiye Canaltay’ın tartışmalı şekilde geçmişte aldığı arazinin yanında bulunan devlet arazisini ‘otel yapacağız’ diyerek 40 yıllığına kiralaması tartışmalara neden oldu. Canaltay’ın turizm şirketi Res-Tur, 2013- 2014 ve 2015 yıllarında zarar gösterdi, 2016’da ise faaliyetlerini durdurdu

PROTOKOLE DE AYKIRI: Arazi tahsisleri, 2016-2018 Ekonomik Protokolü’ne de aykırı. Meclisten Uygun Bulma Yasası ile birlikte geçen protokole göre hükümet, arazileri kiralamak veya devretmek için yeni bir mevzuat hazırlamayı kabul etmiş durumda. Ancak hem mevzuat hazırlanmadı hem de hükümet arazileri bir bir dağıtmayı sürdürüyor

CTP YARGIYA GİDİYOR: Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi oğul Denktaş’a tahsis edilen ve ardından iptal olan arazinin ardından bu kez Eroğlu ailesine verilen arazinin peşine düştü. CTP Milletvekili Şahali, kısa süre içerisinde çalışmaları bitirip her iki kararların iptali için yargıya gideceklerini açıkladı

Bertuğ TOPAL

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Rauf Raif Denktaş Üniversitesi kurulması için oğlu Rauf Denktaş’a tahsis ettiği 200 dönümlük arazi konusu, Denktaş’ların taleplerini geri çekmesiyle son buldu. Ancak azınlık hükümetinin Eroğlu ailesinden Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’a verilen Lefkoşa’nın göbeğinde eski KTHY Binası yanında bulunan boş arazinin akıbeti ise netlik kazanmamış durumda.

Kamuoyu Denktaş’ın oğluna verdiği 200 dönümlük arazinin yanı sıra Eroğlu’nun kızına da kiralık olarak tahsis edilen arazinin de geri alınması yönünde hükümete baskı yapıyor.

Cumhuriyetçi Türk Partili milletvekilleri, arazilerin tahsislerine karşı başlattıkları mücadeleyi devam ettireceklerini ifade ederek bundan sonraki süreçte Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’ın şirketine verilen arazi kararının iptali için de çalışacaklarını belirtti.

CTP, hem Denktaş’lara verilen araziler hem de Resmiye Canaltay’ın şirketine tahsis edilen arazinin iptali için yargıya başvuracak.

 

Otel yapılacak diye kiraladı

UBP-DP Azınlık Hükümeti UBP’nin eski İlçe Başkanları’ndan, İşkadını, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’a Bakanlar Kurulu karar ile Kıbrıs Türk Hava Yolları Merkez Binası’nın hemen yanında bulunan boş arazideki, ‘Blok ‘C’ pafta/harita XXI/38 W1’deki parsel 698, 699, 705, 706, 707 ve 708 numaralı arazileri verdi.

Arazilerin veriliş nedeni ise 5 yıldızlı otel yapılması olarak gösterildi. Resmiye Canaltay’ın sahibi olduğu RESTUR LTD’e 40 yıl süreyle kiralanan arazinin yanında geçmiş zamanlarda yine Eroğlu ailesi tarafından eş değer mala karşı alınmış tartışmalı bir arazi daha yer alıyor.

 

5 yıldızlı otel yapacak ama faaliyetleri durduruldu

Resmiye Canaltay’ın tartışmalı şekilde geçmişte aldığı arazinin yanında bulunan devlet arazisini de uzun yıllık kiralama ile kiralayarak beş yıldızlı otel yapmak istiyor. Ancak Resmiye Canaltay’ın turizm şirketi olan Res-Tur 2016 yılında faaliyetlerini durdurmuş olarak görülüyor.

 

Sürekli zarar ederken kapatıldı

Canaltay’ın şirketi Res-Tur’un en son 2012 yılında bin 438 TL Kurumlar Vergisi ve bin 942 TL gelir Vergisi verdiği öğrenildi.

Bunun dışındaki 2013, 2014 ve 2015 yılında şirket zarar açıklarken, 2016 yılında da şirketin faaliyetlerini durdurma kararı aldığı belirtildi. Devletin 5 yıldızlı otel yapacağı vaadiyle arazi tahsis ettiği şirketin faaliyetleri durmuş durumda.

 

CTP işin peşini bırakmıyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, Restur’a verilen arazi ile ilgili girişimler yapacaklarını ifade ederek bu işin peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Azınlık hükümetinin adil olmayan bir şekilde Restur’a arazi verdiğini kaydeden Şahali, “Adil bir dağılım olmadı. Rum malları kamusal alan olarak kamuya yararı olacak şekilde kullanılabilir” dedi.

 

Yargıya gidecek

CTP’nin iki arazi tahsisi kararlarının iptali konusunda yargıya başvurmak için çalışma yaptığını belirten Şahali, kısa süre içerisinde çalışmaları bitirip kararların iptali için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

 

Devleti nasıl ikna ettiler?

Şahali, Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’ın şirketi Restur’a verilen arazi için şirketin devleti nasıl ikna ettiğini kamuoyunun bilmesi gerektiğini belirterek, “Faaliyetsiz ve zarar eden bir şirket devleti nasıl olur da böyle bir arazinin 40 yıllığına kiralanması için ikna etmiştir. Bu merak konusudur” ifadelerini kullandı.

 

Protokole de aykırı

Arazi tahsisleri, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 2016-2018 Ekonomik Protokolü’ne de aykırı. Meclis’ten Uygun Bulma Yasası ile birlikte geçen protokole göre hükümet, arazileri kiralamak veya kamu yararına devretmek için yeni bir mevzuat hazırlamayı kabul etmiş durumda.

Ancak henüz kriter, ihale ve bunun gibi bir çok maddenin bulunduğu mevzuatı hazırlayamayan hükümet bu ödevini yerine getirmediği gibi arazi dağıtmaya da devam ediyor.

CTP Milletvekili Şahali, “Devlet arazilerinin nasıl kiralanacağı ile ilgili net bir mevzuat yoktur. 2016-2018 TC KKTC Ekonomik Protokolü’nde Ekim 2016 tarihine kadar turizm yatırım arazilerinin kamu menfaatini gözeterek nasıl kiralanacağı ile ilgili mevzuat yapılacağı taahhüt edildi. Sürekli araziler kiralanıyor. Her seferinde de tartışma oluyor. Hükümet ‘kendi karar verir’ deniyor. Protokol Meclis’ten Uygun Bulma Yasası ile birlikte geçti. Ve bu protokol bu nedenle yasa hükmündedir” diye konuştu.

 

“Madem mevzuatı geçirmediler, kiralamayı durdursunlar”

Şahali, hükümetin mevzuatı yasal zemine ulaştıramamasının devlet arazilerini dağıtmaya devam edebileceği anlamına gelmediğini kaydederek “Protokolde mevzuatsız kiralanamayacağı söyleniyor. Bunu uygulasınlar. Hem yatırımcı hem de vatandaşın huzuru bozuluyor” dedi.

 

“Kişisel malının değerini yükseltmeye çalışıyor”

CTP Gazi Mağusa Milletvekili Erkut Şahalı, ResturLtd’in sahibi Resmiye Canaltay’ın devletten kiraladığı arazi ile hemen yanı başındaki aile arazisini birleştirerek kişisel mülkünün değerini artırmakla suçladı.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı