Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilen Trump'a dünyadan tepki - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Dünya

Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekilen Trump’a dünyadan tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2015 tarihli Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekilme kararı alması üzere dünya çapında çok sayıda siyasetçi, bilim insanı ve yenilebilir enerji kaynaklarından sorumlu yetkiliden tepki geldi.

 • ABD Başkanı Trump, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekildiğini ve bu kararını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne hemen ileteceğini duyurdu. Ancak, anlaşmanın yasal hükümlerine göre, Genel Sekreter bu bildirimi en erken 4 Kasım 2019 tarihinde kabul edebilir. Bu da, ABD’nin ancak resmi olarak anlaşmadan 4 Kasım 2020’de çekileceği anlamına geliyor.

 • Eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD Başkanı Donald Trump’ın İklim Anlaşması’ndan çekilmesi üzerine hayal kırıklığına uğradığını ifade ederek, “Trump yönetimi geleceği reddeden bir avuç topluluğa katıldı. Amerika Birleşik Devletleri paketin ön tarafında olmalıdır. Ben eminim ki eyaletlerimiz, şehirlerimiz ve işletmelerimiz yükselecek ve gelecek kuşaklar için elimizdeki tek gezegenin korunmasına yardımcı olacaklar” dedi.
 • “SON DERECE HAYATİ BİR ARAÇ”

  "SON DERECE HAYATİ BİR ARAÇ"

  İtalya Başbakanlığı resmi internet sitesinden yapılan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ve Almanya Başbakanı Angela Merkel imzalı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

  “Biz, Fransa, Almanya ve İtalya’nın hükümet ve devlet başkanları olarak, ABD’nin iklim değişikliğine ilişkin evrensel anlaşmadan çekilme kararını esefle karşılıyoruz. Paris Anlaşması, iklim değişikliğiyle etkin ve zamanında mücadele etmek ve 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerini uygulamak için ülkelerimiz arasındaki iş birliğinde temel olmayı sürdürüyor.”

  Paris’te varılan bu uzlaşmanın “Geri dönülemez” olarak tanımlandığı açıklamada, “Biz, Paris Anlaşması’nın katiyen yeniden müzakere edilemeyeceğine inanıyoruz. Çünkü bu anlaşma, gezegenimiz, toplumlarımız ve ekonomilerimiz için son derece hayati bir araçtır. Paris Anlaşması’nın uygulanabilirliğinin, ülkemizdeki refah ve büyüme için küresel ölçekte önemli ekonomik fırsatlar sunduğuna inanıyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

 • “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DE ÇEKİLEMEZSİNİZ SAYIN TRUMP”

  "İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DE ÇEKİLEMEZSİNİZ SAYIN TRUMP"

  Avrupa Parlamentosu’nun eski Başkanı Martin Schulz, Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çıkma kararını açıklamasıyla ilgili olarak, sosyal medya hesabından “İklim anlaşmasından çekildiğiniz gibi iklim değişikliğinden de çekilemezsiniz Sayın Trump. Gerçeklik sizin geçiştirdiğiniz başka bir siyasetçi değil” açıklamasından bulundu.

 • “DERİN BİR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMAKTAYIZ”

  "DERİN BİR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMAKTAYIZ"

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı için “büyük bir hayal kırıklığı” değerlendirmesinde bulundu.

  Kanada Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada Trudeau, “ABD federal hükümetinin Paris anlaşmasından çekilmeye karar vermesinden dolayı derin bir hayal kırıklığı yaşamaktayız” ifadesini kullandı.

  Trudeau, Kanada’nın iklim değişikliği ile mücadele ve temiz ekonomik büyümeyi destekleme konusundaki kararlılığını bozmadan devam ettirdiğini vurguladı.

 • “SÜRECE DEVAM EDİLECEK”

  "SÜRECE DEVAM EDİLECEK"

  Avrupa Birliği (AB), ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararına rağmen sürece güçlü bir biçimde devam edileceğini açıkladı. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, konuyla ilgili değerlendirmesinde, iki tarafın yaptığı anlaşmanın şartlarına uymak yükümlülüğü olduğunu ifade eden Latince “Pacta sunt servanda” ifadelerini kullandı. Paris İklim Anlaşması’na saygı duyulması gerektiğini belirten Tajani, bunun bir “güven ve liderlik” meselesi olduğunu belirtti. ABD “olsa da olmasa da” bu anlaşmaya ve sürece devam edileceğini vurgulayan Tajani, “Dışarıda kalmayı tercih eden vatandaşlar, gezegen ve ekonomi için tarihi bir fırsatı kaçıracak” değerlendirmesinde bulundu. Tajani, AB’nin iklim değişikliği karşısında “öncü rolü” ve çabalarıyla yatırım, inovasyon, teknoloji, istihdam ve rekabetçiliğini artırmaya devam edeceğine işaret etti.

 • “KÜRESEL TOPLUM İÇİN ÜZÜCÜ BİR GÜN”

  "KÜRESEL TOPLUM İÇİN ÜZÜCÜ BİR GÜN"

  AB Komisyonu İklim ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Aries Canete de “Küresel iklim değişimine ana ortaklardan bir tanesi sırtını döndüğü için küresel toplum için üzücü bir gün. AB, Trump yönetiminin ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan tek taraflı olarak çekeceğini açıkladığı karardan ötürü derin üzüntü duyuyor” ifadesini kullandı.

 • “2020’YE KADAR EMİSYON GRAFİĞİ DÜŞÜŞE GEÇİRİLMELİ”

  "2020’YE KADAR EMİSYON GRAFİĞİ DÜŞÜŞE GEÇİRİLMELİ"

  “Mission 2020” Lideri, eski Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) İdari Sekreteri Christiana Figueres, ABD’nin kararıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  “Amerika Birleşik Devletleri’nin Paris Anlaşması’ndan çıkma kararı Kasım ayından bu yana bu konuda yapılan tüm spekülasyonları sonlandırdı ve artık tüm Tarafların, bugünden başlayarak 2020 yılına kadar müzakeresi yapılması gereken düzenleme üzerindeki çalışmalarını engelsiz bir şekilde devam etmelerini sağlıyor. Politikaların duraklattığın daha fazla piyasa güçleri tarafından harekete geçirilen reel ekonomi hem ABD’de hem de uluslararası alanda karbonsuzlaştırma trendine devam etmelidir ve edecektir. Ülkeler, şehirler, şirketler, yatırımcılar yıllardır bu yönde hareket etmekteler ve yenilenebilirlerin düşen fiyatlarına karşın fosil yakıtlardan kaynaklanan sağlık etkilerinin yüksek maliyetleri bu değişimin devam edeceğinin teminatıdır. Esasında, 2020’ye kadar emisyon grafiğini düşüşe geçirmek için iki misli çaba göstermemiz gereken tam da bu dört yıllık ABD yönetimi dönemidir.”

 • “TARİHİ BİR HATA”

  "TARİHİ BİR HATA"

  Avrupa Parlamentosu Üyesi ve Alman Milletvekili; Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi Üyesi Jo Leinen ise şu ifadeleri kullandı:

  “Trump tarihi bir hata yapmak üzere. Uluslararası iklim hareketini desteklemeye karşı direnmesi bir sorumsuzluktur. Trump gezegenimizin geleceğini ve milyonlarca insanın kaderini riske atıyor. Trump’ın politikası bencil ve dar görüşlü. Avrupa’nın cevabı çok açık ve net olmalıdır: Paris Anlaşması’ndan geri dönülemez ve bağlayıcı taahhütlerden vazgeçip çıkmak kabul edilebilir değildir.

  Şimdi küresel toplum birlikte durmalı ve Paris Anlaşması’na bağlılığı konusunda hiçbir tereddüte mahal vermemelidir. Avrupa Birliği ve Çin iklim eylemi konusunda liderliği üstlenmeli ve diğer ülkelerin katılımını sağlamalıdır.

  Zirve Trump’ın karşısında durmamız ve böylesi bir politikayla ABD’yi soyutladığını göstermemiz için bizlere bir fırsat sağlayacaktır. ABD hükümetinin tam tersine, Avrupa ve Çin düşük emisyonlu bir ekonominin istihdam ve kalkınma açısından yarattığı potansiyelleri anladılar.”

 • “G7 ZİRVESİNDE TRUMP’IN NE KADAR YALNIZ OLDUĞU GÖRÜLDÜ”

  "G7 ZİRVESİNDE TRUMP’IN NE KADAR YALNIZ OLDUĞU GÖRÜLDÜ"

  Avrupa Parlamentosu, Hollanda Milletvekili; Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi Üyesi Bas Eickhout şöyle konuştu:

  “Trump’ın iklim değişikliğiyle mücadele etme yolunda önümüzdeki en önemli küresel görevlerden birinden çıkma kararı almış olması şaşırtıcı. Trump’ın bu eylemi hem ekonomik hem de çevresel açından geriye atılmış bir adımdır. Son G7 zirvesinde Trump’ın ne kadar yalnız bir konumda olduğunu açıkça görüldü. Şimdi de Paris Anlaşması’ndan çıkmaya karar verdi, Suriye ve Nikaragua ile birlikte durmayı tercih ediyor. Tüm tarafların birlikte durmaları gerekiyor. Özellikle Fransa ve Almanya bir sonraki BM iklim konferansına dair kilit rollere sahip. İklim fonuna sağlanan maddi desteğin devam etmesi çok büyük önem taşıyor.”

 • “ABD ANLAŞMADAN ÇIKMAK YERİNE ÖNCÜLÜK ETMELİ”

  "ABD ANLAŞMADAN ÇIKMAK YERİNE ÖNCÜLÜK ETMELİ"

  400’den fazla güneş enerjisi firma sektör temsilcisinin üye olduğu SolarPower Europe birliğinin CEO’su Dr. James Watson ise “Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çıkması modern tarihte büyük bir ülkenin vermiş olduğu en sorumsuz kararlardan biridir” diyerek “ABD, anlaşmadan çıkmak yerine iklim değişikliğiyle mücadeleye öncülük etmek için harekete geçmeli. Dünyanın geri kalanı sakinliğini korumaya ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeye devam ederken, ABD fosil yakıtlardan yenilenebilirlere geçen bir ekonominin mükafatlarını kaçırmakla yetinecek” ifadelerini kullandı.

 • “DÜŞÜK KARBONLU EKONOMİYE GEÇİŞ TRENDİNİN DIŞINDA”

  "DÜŞÜK KARBONLU EKONOMİYE GEÇİŞ TRENDİNİN DIŞINDA"

  Uluslararası Yerel Çevre İnisiyatifleri Konseyi Genel Sekreteri Gino Van Begin, “Başkan Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çıkma kararı mevcut küresel düşük karbonlu ekonomiye geçiş trendinin çizgisinin dışındadır” yorumunda bulundu. “Ancak, iklim hareketi durmayacak” diyen Begin, “ABD’de ve küresel ölçekte yerel hükümetler temiz enerji, sürdürülebilir ulaşım ve dirençlilik konusunda, en kırılganından en büyük emisyona sahip olana kadar çoğu ülkenin taahhüt ettiği üzere ilerleme kaydetmeye devam edecek” dedi.

 • “İKLİM TRUMP’A RAĞMEN KORUNMALIDIR”

  "İKLİM TRUMP’A RAĞMEN KORUNMALIDIR"

  Eski Polonya Çevre Bakanı, “Der Deutsche Umweltpreis” ödülü (DBU – Almanya Federal Çevre Derneği tarafından çevre araştırmaları ve politikaları alanında verilen Avrupa’nın en prestijli çevre ödülü) sahibi bilim insanı Prof. Maciej Nowicki ise şu açıklamalarda bulundu:

  “İklim Trump’a rağmen korunmalıdır. İklimi korumak uzun vadeli ve küresel bir süreçtir ve artık insanların hayatlarını 1.5 C derecenin üzerindeki ısınmadan korumak için hızlanmamız gerekmektedir. 2013 yılında kabul edilen Paris Anlaşması bu çalkantıları atlatacaktır. Dünyanın dört bir yanında çok sayıda ülke iklim eylemleri içinde yer almaktadır ve bu gezegenin başka çıkış yolu olmadığını bildikleri için anlamadan çıkma niyeti taşımamaktadırlar. Olumsuz etkilerini tam olarak hissedecekler kimdir? Uzun dönemde, bunu hissedecek olan ABD’nin kendisidir, ekonomik olarak ve siyaseten. Trump’ın diplomatik birbaşınalığı şimdiden görülüyor. Ancak ABD vatandaşları ve örneğin ABD’li düşük karbonlu teknoloji sektörü de ekonomik olarak zarar görecek. Polonya bundan ders almalı küresel iklim politikaları liderlerine yetişmek için iklim politikalarını geliştirmeli ve emisyonlarını azaltma çabalarını arttırmalıdır.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar