Rehn, Kıbrıs Sorununun Çözümünün Tam Zamanı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Dünya

Rehn, Kıbrıs Sorununun Çözümünün Tam Zamanı

Rehn

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in ardından AB Komisyonu Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn’den de Kıbrıs sorununun çözümü konusunda açıklama geldi.

Politis ve diğer gazeteler, Rasmussen’in, tarafları Kıbrıs sorununu hemen çözmeye çağırdığı açıklamasının ardından Kıbrıs sorununa ilişkin bir başka açıklamanın da Rehn tarafından yapıldığını, AP Mali İşler Komitesi’nde konuşan Rehn’in “Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla girişim başlatılması için en uygun zamanın şimdi olduğunu” söylediğini yazdılar.


Habere göre Rehn açıklamasının devamında, “Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin adanın ekonomisine çok güçlü bir ivme kazandıracağını” belirtti ve AP milletvekillerinin yoğun alkışıyla karşılandı.

Gazete, Brüksel’de, Kıbrıs sorununun hemen çözülmesi şeklindeki düşüncenin son haftalarda ağırlık kazandığının görüldüğü belirtirken AB’nin, Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu ekonomik krizi, adanın yeniden birleşmesi amacıyla Güney Kıbrıs’a baskı unsuru olarak gördüğünün ortada olduğu yorumunda bulundu.

Rehn’in açıklamasına ilk tepki ise DİKO partisinden geldi.

Simerini gazetesi, DİKO Yürütme Komitesi üyesi Kikis Theodosiu’nun konuya ilişkin açıklamasında, Rehn ve diğer AB yetkililerinin, “Kıbrıs sorununun çözümünün bir zamanlama sorunu değil işgal ve istila sorunu olduğunu anlamaları gerektiğini” söylediğini yazdı.

Theodosiu, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün sebebinin Türkiye’nin uzlaşmaz tutumu olduğu iddiasında da bulunurken AB ortakları da bugüne kadar göstermedikleri dayanışmayı şimdi dahi olsa göstermeye çağırdı.

RASMUSSEN’E YOĞUN TEPKİ GELDİ

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in Kıbrıs sorununun çözümüyle ekonomik krizi ilişkilendiren ve doğalgaz çıkarma çalışmalarının çözüm sonrası olabileceğini vurgulayan açıklamasına, Rum siyasi partilerinden sert tepkiler geldi.

Simerini gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki günkü ilk tepkisinin ardından dün de DİSİ, DİKO, AKEL, EDEK, EURO.KO ve Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin Rasmussen’in açıklamalarını kınadıklarını yazdı.

Habere göre, Rum siyasi parti yetkilileri açıklamalarında, Rasmussen’in sözlerinin “kabul edilemez olduğunu” belirterek Güney Kıbrıs’ın “egemen bir devlet olarak bu konuda her türlü kararı verme hakkına sahip olduğunu” iddia ettiler.

Partiler ayrıca, NATO ile AB ilişkilerinin normalleşmesinin önündeki tek engelin Türkiye’nin uzlaşmaz tutumu olduğunu da savundular.

Gazete haberinde ayrıca, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “Kıbrıs Rum tarafının Rasmussen’in açıklamasını değerlendirmesi gerektiği” şeklindeki açıklamasını, “Eroğlu’ndan kışkırtıcı bir müdahale” başlığı altında yansıttı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar