Kasulidis, Müzakereler Sonbahardan Önce Başlayamaz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Güney Kıbrıs

Kasulidis, Müzakereler Sonbahardan Önce Başlayamaz

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in dün gece geç saatlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüştüğü, hava muhalefeti sebebiyle uçağı başka bir havaalanına inen Kasulidis’in Ban’la görüşmesinin planlanandan geç gerçekleştiği bildirildi.

Rum haber kaynakları, Kasulidis’in uçağının 3 saat kadar havanında bekletilmesi ve yolcuların inişine izin verilmemesi sebebiyle görüşmenin Kıbrıs saatiyle bugün 01:30’da gerçekleştiğini belirterek, Kasulidis’in ABD Rum Ortodoks Başpiskoposu Dimitrios ve Rum-Yunan diaspora temsilcileriyle yapacağı görüşmeleri gerçekleştiremeden Washington’a hareket ettiğini yazdılar.


KASULİDİS: “MÜZAKERELER SONBAHARDAN ÖNCE BAŞLAYAMAZ”

Söz konusu haberde, Kasulidis’in BM Genel Sekreteri Ban’la gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs müzakerelerinin sonbahardan önce başlayamayacağı yönündeki tezinin Ban tarafından anlayışla karşılandığını” söylediği belirtildi.

Habere göre Kasulidis açıklamasında, Rum hükümetinin üç konudaki görüşlerini Ban’a ilettiğini belirterek şunları söyledi:

“İlk olarak, Euro Grubu’nun kararının ardından oluşan ekonomik durumun, Başkan’ın (Nikos Anastasiadis) ekonominin canlanması için alınması gereken önlemlere odaklanmasını gerektirdiği için anlayış gösterilmesi ve müzakerelerin sonbahara aktarılması gerektiği unsurunu ilettim.

İkinci unsur, müzakereler en başından başlayacak olmasa bile, Başkan’ın taahhüt altında olmadığını açıkladığı konuların mevut olduğudur. ‘Kaldığımız yerden devam ediyoruz’ tezi karşısında netleştirdiğim unsur budur”.

Kasulidis açıklamasının devamında, Genel Sekreter’e, adadaki iki taraf arasındaki ortamın iyileştirilmesi gerektiğini dile getirdiğini ve bu çerçevede kapalı bölge Maraş’ın idaresi önerisini gündeme getirdiğini söyledi.

Kasulidis, “Kıbrıs sorununun özünü, hiçbir gecikmeye yada kaçamağa mahal vermeksizin müzakere etmeye hazır olduklarını, ancak bunun ötesinde iki taraf arasındaki güvenin yeniden sağlanmasının önemli adımlar atılmasını gerektirdiğini” ileri sürdü.

KAPALI BÖLGE MARAŞ’A KARŞILIK DOĞRUDAN TİCARET VE AB BAŞLIKLARI

Taraflar başka bir anlaşmaya varmadan önce, kapalı bölge Maraş’ın “yasal sahiplerine iade edilmesi önerisinin bu çerçevede yer aldığını” savunan Kasulidis, “bunun karşılığı olarak, Kıbrıslı Türklerin, AB gözetimi altındaki Gazimağusa Limanı’ndan doğrudan ticaret gerçekleştirmelerini kabul edeceklerini” kaydetti.

Kasulidis, bunun yanı sıra, “Türkiye’nin, tarafımızca bloke edilmiş bazı müzakere başlıklarının açılmasına da bakacağız. Tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir öneridir” şeklinde konuştu.

Kasulidis ayrıca, kapalı bölge Maraş’ın açılması karşılığında Ercan Havaalanı’nın gündeme gelip gelmediği şeklindeki bir soruya ise “hayır” yanıtını verdi.

Kasulidis, “Bu konu gündeme gelmedi çünkü henüz bu konuları görüşmüyoruz. Türkiye, tüm konuların özlü konular çerçevesinde görüşülmesi gerektiğine inanıyor” şeklinde konuştu.

DOĞALGAZ KONUSU KIBRIS SORUNUNUN TAMAMEN DIŞINDA

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan doğalgaz yataklarının Güven Yaratıcı Önlemler çerçevesinde görüşülmesi konusuna açıklık getiren Kasulidis, “doğalgaza ilişkin konuların Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına ilişkin konuların tamamen dışında olduğunu” ileri sürdü. Kasulidis, “Kıbrıs sorununun çözümü için teşvik unsuru olduğu doğrudur ancak yasal devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yegane yetkisi içerisindedir. Ne Genel Sekreter ne de Sn. Aleksander Downer, enerjiye ilişkin herhangi bir konuyu gündeme getirmişlerdir” şeklinde konuştu.

“RASMUSSEN ÇÖZÜMÜN GECİKMESİNE KATKIDA BULUNUYOR”

Ban’la görüşmesinde uzlaşılan ve uzlaşılamayan noktaların yer aldığı belge konusunun gündeme gelmediğini de beliren Kasulidis, son olarak NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in açıklamalarını yorumladı.

Kasulidis, “Eğer NATO Genel Sekreteri bu tip açıklamalarla Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına katkıda bulunduğunu sanıyorsa yanılıyor. Aksine, çözüme varılması ve bunun sonucunda da NATO ile AB arasındaki sorunların çözülmesi süresini uzatıyor” iddiasında bulundu.

Habere göre Kasulidis, görüşmenin ardından iki günlük temaslar gerçekleştireceği Washington’a hareket etti.

Haberde ayrıca, Kasulidis-Ban görüşmesi sonrasında BM’den de kısa bir yazılı açıklama geldiği, açıklamada Kasulidis ile Ban’ın “Kıbrıs’taki son gelişmeleri ve özellikle de Kıbrıslı Rum ile Kıbrıslı Türk liderler arasındaki müzakerelerin başlaması perspektiflerini ele aldıklarının” ifade edildiği belirtildi.

Açıklamada, Suriye’deki durum ve Sırbistan ile Kosova arasındaki gelişmelerin de görüşme gündeminde yer aldığı ifade edildi.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar