ManşetTürkiye

Raylar kana bulandıTürkiye’de, Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treni raydan çıkarak devrildi. Kazada en az 10 kişi öldü, 73 kişi ise yaralandı
Türkiye’de, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Sarılar Köyü yakınlarında, Edirne-Uzunköprü ile İstanbul-Halkalı arasında sefer yapan bir yolcu treni vagonların raydan çıkması sonucu devrildi. TC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, ilk belirlemelere göre “10 kişinin hayatını kaybettiğini 73 kişinin de yaralandığını” söyledi.TC Ulaştırma Bakanlığı ise, kazanın “aşırı yağışlar nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalmasından” kaynaklandığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, trene kayıtlı 362 yolcu, 6 da personel bulunuyordu.

Tekirdağ Valisi Mustafa Ceylan, arazinin çamurlu olması nedeniyle araçların bölgeye girmekte zorlandığına dikkat çekti.

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edilirken, Türk Silahlı Kuvvetleri de bölgedeki çalışmalara destek amacıyla helikopter gönderdi.

Ulaştırma Bakanlığı bir kriz masası kurarken, Çorlu Belediyesi ise acil kan ihtiyacı duyurusu yaptı.

Ciddi kayıp

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan yaptığı açıklamada, “Çok sayıda yaralı var, arazi çamurlu, bölgeye araçlar giremiyor, paletli araçlar sevk ediyoruz.” şeklinde konuştu. Ceylan ayrıca, kazanın hava muhalefeti nedeniyle olduğunu söyledi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu’dan bilgi aldı.

Erdoğan, kazada hayatlarını kaybedenlere başsağlığı diledi.

İstanbul’dan kaza bölgesine destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatıyla İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 7 araç ve 24 personel, tren kazasının yaşandığı bölgeye gönderildi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da tren kazasının olduğu bölgeye gitti.

Askeri helikopterler gönderildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Tekirdağ’daki tren kazasında yaralananların hastaneye sevklerini sağlamak için bölgeye askeri helikopterler gönderdi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan açıklama

TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yazılı bir basın açıklaması yapılarak olayla ilgili bilgi verildi. Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

“08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası Km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir.

Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir.

Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordineli bir şekilde çalışmalar başlatılmıştır.”

Erdoğan: Kaza her boyutuyla soruşturulmaktadır

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorlu’da meydana gelen tren kazasına ilişkin taziye mesajı yayımladı.

Erdoğan’ın taziye mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bu akşam (dün akşam) meydana gelen tren kazası, milletçe hepimizi derinden üzmüştür. Kazanın hemen ardından, devletimiz ilgili tüm birimlerini ve tüm imkanlarını seferber etmiştir. Yolcu trenindeki bazı vagonların raydan çıkması neticesinde meydana gelen kaza, her boyutuyla soruşturulmaktadır. Elim kazada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.”

KKTC Başbakanlık sosyal medyadan açıklama yaptı

Türkiye’de yaşanan feci kaza ülkemizde de üzüntü yarattı. KKTC Başbakanlık resmi sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında meydana gelen tren kazası hepimizi derinden üzmüştür. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaslı ailelerine başsağlığı dileriz. Kazada yaralananlara da acil şifalar dileriz.”

Başa dön tuşu