Rallide “Yıldız” zirvesi

13 Ekim 2013 Pazar | 13:13
Rallide “Yıldız” zirvesi
Kıbrıs Town Houses

 

 

SANCAR’LAR MEKANİK ARIZADAN VEDA ETTİ:
Yarışın ilk gününde Cemsa Özel Seyirci Etabı, Balıkesir ve Aktepe Etapları sonrasında liderliğe yükselen Mitsubishi Lancer Evo 8 ile Nevzat Pusat Sancar-Gökhan Sancar ikilisi, dün ikinci etaptan sonra mekanik arıza nedeniyle yarışa veda etti

Kıbrıs Türk Petrolleri ana sponsorluğunda, XP Travel ve Golden Tulip Hotel’in katkılarıyla gerçekleşen zorlu K-Pet KKTC Rallisi’nde, 2 kapı numaralı Mitsubishi Lancer Evo 6 ile Ömer Yıldız-Mustafa Yücener ikilisi galip geldi.
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun verdiği startla önceki gün başlayan yarışın ilk gününde, ekipler Cemsa Özel Seyirci Etabı, Balıkesir ve Aktepe Etaplarını geçtiler. 25,35 kilometre uzunluğundaki bu 3 etabın sonunda, 1 kapı numaralı Mitsubishi Lancer Evo 8 ile Nevzat Pusat Sancar-Gökhan Sancar ikilisi liderliğe yerleşti. Ancak, 3’ü gece olmak üzere, toplam 9 etabın geçileceği ikinci güne lider başlayan ikili, dün günün ikinci etabından sonra mekanik arıza nedeniyle yarışa veda etti.
Lider ekibin yarış dışı kalmasıyla, 2 kapı numaralı Mitsubishi Lancer Evo 6 ile yarışan
Ömer Yıldız-Mustafa Yücener ikilisi yarışa adeta damgasını vurdu. Gündüz geçilen 6 etabın 5’inde en iyi zamanı yapan ekip, başarılı bir performans gösterse de, aldıkları 1 dakika 40 saniyelik zaman cezası kendilerini ikinci sıraya geriletti.
Rakiplerinin almış olduğu zaman cezasıyla büyük avantaj elde eden Derviş Sütçüoğlu-Harun Çakır ikilisi ise, gece geçilecek son 3 etap öncesinde 1 dakika 3 saniye farkla lider durumda yer aldı.
Gece geçilen son 3 etapta da heyecan dinmedi. Aldığı cezayla geriye düşen Ömer Yıldız-Mustafa Yücener ikilisi, kalan son 3 etabın 2’sinde de en iyi zamanı elde ederek 2013 K-Pet KKTC Rallisi’ni zirvede tamamlamayı başardı. Yarışı kazanan ekip 12 özel etabın 7’sinde en iyi zamanın sahibi oldu.
KKTC Ralli Şampiyonası’ndaki liderliğini sürdürmek ve sezonun son yarışına avantajlı bir puanla girmek için risksiz bir tempoyla yarışı tamamlayan Derviş Sütçüoğlu-Harun Çakır ikilisi, liderin 1 dakika 28 saniye gerisinden yarışı ikinci sırada tamamladı. Ekip, aldığı bu dereceyle 2013 KKTC Ralli Şampiyonası genel klasmanındaki liderliğini sürdürmüş oldu.
K-Pet KKTC Rallisi’nde kürsünün son basamağında ise 4 kapı numaralı Mitsubishi Lancer Evo 4 ile yarışan Sadık Bilgimer-Mustafa Nalçakanoğlu ikilisi yer aldı.

Ödüller verildi
Mitsubishi Lancer Evo 10 ile yarışan, Mehmet Kamiloğlu-Murat Aşık ikilisi, zorlu yarış sonunda N4 sınıfında birincilik kupasının sahibi oldu.
Yarışa Türkiye’den katılan Adil Küçüksarı-Gürkal Menderes ikilisi ise sınıf 8 birincisi oldu. Renault Clio Ragnotti ile yarışa katılan ekip aynı zamanda yarışın iki çeker birinciliğinin de sahibi oldu.
Mücadeleye Fiat Palio ile katılan Özgür Turan-Mustafa Zaim ikilisi ise yarışı A6 birincisi olarak tamamladı.
Pilot olarak ilk kez bir yarışa katılan Növber Özpaşa, bayan pilotlar birinciliğini elde ederken, Fezile Yorgancıoğlu bayan co-pilotlar birinciliğinin sahibi oldu.
15 ekibin start aldığı ve 10 ekibin tamamladığı yarışta, dereceye giren pilot ve co-pilotlar, ödüllerini Golden Tulip Hotel’de düzenlenen ödül töreninde aldılar.
Türkiye Ralli Şampiyonası’nda mücadele, 2-3 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan İSOK İstanbul Rallisi ile devam ederken, KKTC Ralli Şampiyonası, 16-17 Kasım’da düzenlenecek olan son yarışla tamamlanmış olacak.