KıbrısManşet

Pusuda, “suçüstü” yakalandılarGüney’den KKTC’ye yüklü miktarda uyuşturucu geleceği bilgisi alan Narkotik ekipleri pusu kurdu ve iki kişiyi suçüstü yakaladı

PİYASA DEĞERİ 400 BİN TL: Mağusa’da ele geçirilen 1 kilo uyuşturucu ile ilgili Narkotik ekipleri sıkı bir soruşturma başlattı. “Suçüstü” yapılan Niyazi Gür ve Çağlar Özertural’ın uyuşturucuyu kime veya kimlere getirildiği araştırılırken, Gür polise gönüllü bir ifade verdi. Uyuşturucu maddenin piyasa değeri 400 bin TL

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mağusa Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis ekibi önceki akşam aldığı bir ihbar üzerine Akyar Kara Giriş Kapısı’nda pusu görevi yaptı.

Güney’den KKTC’ye yüklü miktarda uyuşturucu geleceği bilgisi üzerine harekete geçen polis, TKD 250 plakalı Taksi’nin giriş işlemelerini yaptığı esnada, araç içinde arama yaptı.

Aramada, poşetler içerisinde toplam 1 kilo Hintkeneviri, 25 gram ağırlığında kokain ve araç içerisinde hintkeneviri ve sentetik cannabinoid uyuşturucu madde kırıntıları ele geçirildi.

Polis olayla bağlantılı Niyazi Gür ve Çağlar Özertural’ı gözaltına aldı.

Yapılan sorgulamada, Niyazi Gür polise gönüllü ifade verirken zanlılar dün tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mine Güçlüer, zanlılar aleyhindeki soruşturmanın yeni başladığını ifade ederek Gür ve Özertural’ın 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

 

Pusu görevi ile yakalandılar

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Özdesoy, olayın detaylarını anlattı.

Polis memuru Hüseyin Özdesoy, zanlılar Niyazi Gür ve Çağlar Özertural’ın uyuşturucu madde “Hintkeneviri, kokain ithal”, “Tasarruf” ve “kanunsuz uyuşturucu madde sentetik cannabinoid tasarrufu” suçlarından tutuklandıklarını söyledi.

Özdesoy, alınan bir bilgide zanlıların TKD 250 plakalı Taksi ile Güney’den uyuşturucu getirecekleri bilgisi üzerine saat 20.50 sıralarında Akyar Sınır Kapısı’nda bekledikleri esnada aracın Güney’den KKTC’ye geçerken durdurularak arama yapıldığını kaydetti.

 

Üç çeşit uyuşturucu ele geçirildi

Özdesoy, durdurulan araç içinde yapılan aramada poşetler içerisinde 25 gram ağırlığında Hintkeneviri, 25 gram ağırlığında kokain, 975 gram ağırlığında Hintkeneviri madde ve araç içerisinde hintkeneviri ve sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan kırıntılar bulunduğunu belirtti.

 

Bir kişi aranıyor

Soruşturmayı yürüten polis memuru, zanlıların aynı gün Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’a geçtiklerini ve akşam saatlerinde Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan giriş yaptıkları esnada yakalandıklarını belirtti.

Zanlıların giriş çıkışlarının kontrol edildiğini ve her gün günde dört beş kez Güney Kıbrıs’a geçtiklerini tespit ettiklerini ifade eden Özdesoy, yapılan sorgulamada zanlıların isim verdiklerini olayla bağlantılı bir kişinin daha arandığını söyledi.

 

Polis geniş çaplı soruşturma başlattı 

Polis memuru Hüseyin Özdesoy, bulunan uyuşturucu miktarının oldukça yüksek bir miktar olduğunu ifade ederek, söz konusu uyuşturucu maddelerin kimden alındığını, suç ortaklarının ve kimlere satılacağı yönünde Narkotik Şube’nin geniş çaplı soruşturma başlattığını kaydetti.

Özdesoy,  bulunan uyuşturucunun Devlet Laboratuarına, naylon poşetlerin incelenmek üzere parmak izlerine gönderildiğini söyledi.

Zanlıların serbest bırakılması durumunda, aranan kişilere müdahale edebileceğini ifade eden Özdesoy, Gür ve Özertural’ın 3’er gün poliste tutuklu kalması talebinde bulundu.
Başa dön tuşu