Kıbrıs

Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Avrupa Kalite Güvence Formu’na katıldıRauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), Avrupa Yüksek Öğretim Kalite Güvence Kurumu (ENQA), Avrupa Yüksek Öğretim Kurumları Birliği (EURASHE) ve Avrupa Öğrenci Birliği (ESU) tarafından 21-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük akademik toplantısına katıldı. “Yüksek Öğretim Kurumları ve Toplumsal İşbirliğinin Desteklenmesi” konulu toplantıya Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden üniversite rektör ve rektör yardımcıları, üniversite kalite kurumları başkanları, ulusal ve uluslararası kalite güvence kurumları direktörleri, kalite güvence konusunda çalışan uzmanlar ve Avrupa Öğrenci Birliği öğrenci temsilcileri katıldı.
Yüksek öğretim kurumlarının toplum ile ilişkilerini, üniversitelerin topluma katkılarını, işveren, profesyonel kuruluş ve mezunlar ile yaptıkları çalışmaları temel alan EQAF 2019 Form’unun ilk gününde  ENQA Direktörü Bn. Maria Kelo ile EUA Direktörü Bn. Tia Loukkola tarafından gerçekleştiren “Avrupa Kalite Güvence Çerçevesi” konulu atölye çalışmasında Yüksek Öğretim Avrupa Kalite Standartları ve Rehberi çerçevesinde, üniversite iç kalite güvencesi ve dış kalite değerlendirme konularında önemli güncel bilgiler aktardılar.Atölye çalışmaları, davetli konuşmacılar ve paralel toplantılar çerçevesinde birçok seçkin araştırmacıların çalışmalarını sunduğu EQAF 2019 Formunda Türkiye Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) da  “Türkiye’de Yüksek Öğretimde Kalite Güvence Uygulamaları ve Denetçilerin Eğitimi” ile ilgili bir sunum yaptı. Prof. Dr. Sina Ercan ile Prof. Dr. Aslıhan Nasır’ın gerçekleştirdiği sunum büyük ilgi gördü ve çok olumlu geri görüşler aldı.

EQAF 2019 Formuna Güney Kıbrıs’tan, Açık Öğretim Üniversitesi Rektörü, Lefkoşa Üniversitesi Rektörü ve Rektör Yardımcısı ile Kıbrıs Üniversitesi’nden de akademisyenler katıldı. Form’da Lefkoşa Üniversitesi akademisyenleri bir çalışmalarının sunumunu yaparken, Açık Öğretim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sokratis Katsikas de kapanış panelinde yer aldı.

Rauf Denktaş Üniversitesi’ni temsilen EQAF 2019 Formu’na katılan Prof. Dr. Bıçak başta Türkiye Yüksek Öğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Uluslararası Yüksek Öğretim Kalite Ajansları Birliği Başkanı Dr. Susanna Karekhanyan, Avrupa Kalite Güvence Kayıtları Direktörü Dr. Karl Ditrich, Almanya’nın önde gelen akreditasyon kurulu AQAS’ın Genel Direktörü Bn. Doris Hermann ve Form Organizasyon Kurulu Başkanı Ronny Heinze olmak üzere birçok ülkenin kalite kurulu başkanları ve üniversite rektörleri ile yararlı görüşmeler gerçekleştirmiştir.

RDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak Avrupa’nın en büyük kalite güvence konusundaki EQAF’na katılımın önemine dikkat çekerek “kaliteli eğitim verme” konusunda programlarını çeşitli saygın uluslararası kalite örgütlerinden akredite ederek gerekli güvenceyi veren üniversitelerimizin de söz konusu Form’a katılmalarının ve sunum yapmalarının çok yönlü yararlar sağlayacağını, bunların başında kalite güvence uygulamalarını daha ileriye götürebileceklerini, Avrupa’nın seçkin üniversiteleri ile akademik işbirliği fırsatı elde edebileceklerini ve bütün bunların da öğrenci akışına büyük katkısı olacağını söyledi.

Başa dön tuşu