KıbrısManşet

Pozitif hastalar karantina sürecini evinde geçirebilecek


Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yeni kararları duyurdu.

Sağlık Bakanlığ’ndan yapılan açıklamaya göre, 19 Temmuz’dan itibaren COVID-19 pozitif kişilerin doktor değerlendirmesi ve el bilekliği ile karantina sürecini evinde geçirebileceğini açıkladı.Yapılan açıklama şu şekilde:“EK 4 COVİD-19 POZİTİF HASTALARIN EVDE İZOLASYONU
Gerekli ev koşulları
1 Covid-19 pozitif hastaların ev karantinasına alınabilmesi için ayrı bir evde kalması zorunludur.
2-Kişi bakıma muhtaç ise veya 18 yaş altında ise ayrı ev olması koşulu ile bakıcısı ile veya bir ebeveyni ya da yasal olarak sorumlu olan bir kişi ile birlikte ev karantinasına alınabilir.
3-Ev karantinasına alınan covid-19 pozitif kişi bileklik ile izleme alınır.Karantina süresince evden çıkamaz (sadece acil durumlarda karantina merkezinin bilgisi doğrultusunda çıkabilir)
4-Covid-19 pozitif kişinin karantinaya alındığı eve ziyaretci kesinlikle kabul edilemez.

SÜRECİN İŞLEYİŞİ
1- Sağlık Bakanlığı elemanlarınca aranarak kişiye testinin pozitif çıktığı bilgisi verilir
2- Başka bir test merkezine giderek test tekrarı yapmamaı bulaşı artırmaması gerektiği söylenir.
3-Kendine söylenen zamanda Pandemi Hastanesine gelerek değerlendirmelerinin yapılacağı ve buna göre evde veya hastanede izlenmesine karar verileceği belirtilir. Ev,iş sosyal faaliyet alanlarındaki yakın temaslıları konusunda bilgi alınır.

4- Hastaneye geldiğinde değerlendirmesi sonucunda evde izlenmesine karar verilmişse el bilekliği takılır ve hasta evine gönderilir.Herhangi bir sorun olduğunda temasa geçeceği telefon numarası bildirilir.
5-Evdeki izlemin 10. gününde hastalara randevu verilerek kontrol pcr yapılır.Test sonucu negatif ise ev karantinası sonlandırılır veya pozitif ise 3 gün sonra testi tekrarlanır.
5-Pozitif kişinin evde nefes darlığı göğüs ağrısı ve var olan bulgularında (ateş,öksürük halsizlik,başağrısı vb)artış olursa 1102 yi arayıp bilgi vermelidirler.
Not Covid-19 pozitif kişi, çocuk olduğu veya bakıma muhtaç olduğu vb nedenle karantinaya yalnız girmemişse , hastanın testi negatifleştiği zaman ,bakıcı durumundaki kişiye de pcr testi yapılır .Bakıcının testi negatif ise bakıcı bu kez 10 günlük temaslı karantinasına alınır.”

 

 

Başa dön tuşu