ManşetTürkiye

PKK Cizre’yi kana buladı


Türkiye’de Şırnak’ın Cizre ilçesindeki polis kontrol noktasına, PKK’lı teröristlerce bomba yüklü kamyonla intihar saldırısı düzenlendi.

PKK’lı teröristler, Konak Mahallesi Cizre-Şırnak karayolu üzerindeki Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliği’ne yaklaşık 50 metre uzaklıktaki polis kontrol noktasına, bomba yüklü kamyonla saldırdı.10 ton patlayıcı kullanıldığı tahmin edilen saldırıda Çevik Kuvvet Grup Amirliği binasında büyük hasar oluştu.

Patlamanın şiddetiyle çok sayıda ev ve iş yerinde de hasar oluşurken, Cizre Garnizon Komutanlığı’nın istinat duvarının bir bölümü zarar gördü. Güvenlik gerekçesiyle patlamanın ardından ilçeye giriş çıkışlara izin verilmedi.

Cqw05SKWEAARAR4 copy

Valilik: 11 polis şehit, 78 kişi yaralı

Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada, saldırıda 11 polisin şehit olduğu, 3’ü sivil 78 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Yaralananlar arasında 7 aylık bir bebeğin de bulunduğu belirtildi.

Yıldırım: Hiçbir terör örgütü Türkiye’yi esir alamaz

İstanbul’da saldırıya ilişkin açıklama yapan Türkiye Başbakanı Yıldırım, “Bu sabah (dün) erken saatlerde Cizre polis merkezine alçak PKK terör örgütünün kalleş saldırısı sonucu hayatını kaybeden 11 şehidimiz, polis kardeşimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımız var, çok sayıda, tedavi altında, onlara da acil şifalar diliyorum. Hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti’ni esir alamaz” diye konuştu.

CİZRE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASINA BOMBALI SALDIRI

PKK üstlendi

PKK’nın askeri kanadı olarak bilinen HPG (Halk Savunma Güçleri) Şırnak’ın Cizre ilçesinde polis kontrol noktasına düzenlenen bombalı saldırıyı üstelendi.

HPG’den Cizre’deki saldırıya ilişkin olarak yapılan açıklamada da, Abdullah Öcalan’dan haber alınamamasına karşı yapılan bir saldırı olduğu belirtildi ve eylem hakkındaki detaylı bilgilerin bugün açıklanacağı bildirildi.

“Hedef Kılıçdaroğlu değildi”

HPG’nin basın merkezi önceki gün Artvin’de düzenlenen saldırıya ilişkin de bir açıklama da bulundu. Örgüt,  askeri konvoyu hedeflediklerini, Kılıçdaroğlu’nun konvoyda bulunduğuna dair herhangi bir bilgilerinin olmadığını bildirdi. HPG açıklamasında, “Eylem esnasında askeri aracın arkasında sivil bir konvoyun olduğu fark edilmiş ve zaten Kemal Kılıçdaroğlu’nun bindiği araç güçlerimizin atış mesafesine girmesine rağmen herhangi bir atış yapılmamıştır” denildi.

HPG, Artvin yakınındaki eylemde CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun kesinlikle hedeflenmediği belirtilerek, “Ne genelde gerillalarımızın, ne de yerel gücümüzün böyle bir planı söz konusu değildir. Eylemin amacı, sadece Türk devletinin güvenlik kuvvetleridir” ifadelerine yer verildi.

CHP liderinin konvoyuna yönelik saldırıda bir asker yaşamını yitirmişti.Başa dön tuşu