Pirgoluların kapı isyanı sürüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 4, 2023
Güney KıbrısManşet

Pirgoluların kapı isyanı sürüyor

Dillirga kapısı

Dillirga ve Pirgo bölgesi sakinleri, KKTC makamlarının koronavirüs  kapsamında aldığı sınır kapılarına ilişkin tedbirlere tepki göstermeye devam ettiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Dillirga sakinlerinin tepkilerine ve gelişmelere geniş bir şekilde yer verdi.


Haberi “Erenköy’deki Geçişi Kapattılar” başlığıyla veren gazete Dillirga bölgesi sakinlerinin, sözde “Türkiye ve KKTC makamlarının, tek taraflı talepleri ve sürmekte olan provokasyonlarına” karşı ilk tepki olarak, geçtiğimiz pazartesi günü, gerçekleştirdiği protesto eylemini aktardı.

Bölge sakinlerinin ve yerel makamların, Erenköy’deki Kıbrıs Türk cebine doğru, Güney Kıbrıs üzerinden giden yolu kestiklerini, Türk askerinin de “Erenköy cebine ikmal amaçlı gelen araç konvoyunun, Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye dönmek yerine, geceleyeceği” yönünde açıklama yapmak zorunda kaldığını savundu.

Gazete Dillirga bölgesi sakinleri ve bölgedeki yerel makamlarının, KKTC makamlarının pandemi prosedürlerine karşın, Pirgo üzerinden Erenköy’e giden Türk araçlarının, “herhangi bir işlem ve kontrol olmaksızın”, Yeşilırmak sınır kapısından geçtiklerini “tespit etmesinin” ardından, Erenköy’e giden  Mansura köyü dışındaki yolu kestiklerini yazdı.

Habere göre bölge sakinleri ve yerel unsurlar, 57 yıldır sonu tükenmeyen zorluklara maruz kaldıkları yönünde isyanda bulunurken, “KKTC makamlarının taleplerini her fırsatta yerine getirmeye acele eden bir hükümetin var olduğuna” atıfta bulundular.

Aşağı Pirgo Muhtarı Nikos Kleanthus, Dillirga bölgesi sakinlerinin sıkıntılarının 1963 yılından beri sürdüğünü savundu ve Dillirga bölgesi sakinlerine işlerine gitmek için geçiş izni verilmediği bir anda, “Türklerin, Erenköy’e yönelik ikmal için bölgeden geçişine izin verilmesinin mantık dışı olduğunu” ileri sürdü.

Kleanthus, KKTC Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı yeni talimatlar temelinde “maalesef” bölge sakinlerinden, işlerine gitmek için her geçişte ve 72 saatte bir PCR testi istendiğini anımsattı.

EYLEMLERİN ARTIRILACAĞI UYARISI

Gazete aynı haberinin içerisinde eylem yerinde toplanan bölge sakinlerinin, kendi taraflarının (Rum tarafının) Türk faaliyetlerine karşı aynı dille yanıt vermesi zamanının geldiğini söylediğini yazarken bölge sakinlerinin görüşlerine yer verdi.

Habere göre Haralambos Patsidilis ismindeki bölge sakini  çok fazla sabır gösterdiklerini belirterek, son gelişmelerin ardından “etkin tedbirler” almaya hazır oldukları söyledi.

Bir başka bölge sakini, işlerine giden Dillirga bölgesi sakinlerinin otobüslerle veya acil durumlar için geçişlerine izin verilmemesinin, Türklerin ise istedikleri zaman Dillirga bölgesinden geçmesinin doğru olmadığını savundu.

Sınır kapılarının açılmasıyla ilgili komite başkanı Andreas Karos ise protesto eyleminin bölge sakinlerinin sürmekte olan meşakkatinin bir sonucu olduğunu belirtirken Pirgo-Limnidi-Astromerit sınır kapılarının açılmasına kadar da eylemlerin artacağını söyledi.

KUSİOS

Habere göre, Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, “sınır kapılarının yeniden açılması ve KKTC’nin ilgili kararlarına ilişkin olarak, hükümetinin, BM’ye  itiraz yaptığını” ifade etti.

Kusios “BM’ye itirazlarımızı yaptık bekliyoruz” ifadesini kullandı.

“UNFICYP TÜRK TARAFIYLA TEMASTA”

Fileleftheros gazetesi aynı haberinin içerisinde BM Basın Sözcüsü Aleem Siddique’ın açıklamalarına yer verdi.

Habere göre Rum Haber Ajansı’na konuşan Siddique, “Limnidi (Yeşilırmak) geçiş noktasına ilişkin duruma açıklık getirilmesi için Türk tarafıyla temas halinde olduklarını” söyledi.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nın pandemi kapsamında yayımladığı yeni talimatları ve Aşağı Pirgo sakinlerinin protestosunun sorulması üzerine Siddique , “”Limnidi” de dahil olmak üzere  geçiş noktalarındaki durumu çok yakından takip ettiklerini ifade etti.

“PİRGO SAKİNLERİ BEKLEMEDE”

Öte yandan Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Pirgo’nun, “Dillirga sakinlerinin, sınır kapılarından geçişlerini engellediği” öne sürülen KKTC makamlarının aldığı tedbirlere ilişkin, Rum hükümetinin, UNFICYP’e yönelik yaptığı girişimlerin sonucunu beklediğini yazdı.

Gazete, Dillirga bölgesi sakinlerinin, pazartesi günü gerçekleştirdiği eyleme atıfta bulunarak, bu gelişmenin ardından Türk askerinin, Erenköy’e yönelik gıda ikmalini ve diğer gereksinimleri eskiden olduğu gibi deniz üzerinden yapmayı tercih ettiğini yazdı.

Haravgi gazetesi ise ilgili haberi “Engeller Olmaksızın Geçişler Veya Etkin Tedbirler” başlığıyla aktardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar