Pilli: Lefkoşa’da iki özel laboratuvar PCR test yapacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
KıbrısManşet

Pilli: Lefkoşa’da iki özel laboratuvar PCR test yapacak

Dr. Ali PilliDr. Ali Pilli

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli BRT’de 18. Saat programına katılarak, epidemiyolojik rapor, Pandemi hastanesi ve Covid-19 ile ilgili verilen mücadele konusundaki soruları yanıtladı.

Pandemi süreci başladığı zaman günlük 100 olan PCR testi kapasitesinin bugün binlere çıktığına işaret eden Bakan Pilli, “Mağusa Devlet Hastanesinde 400 PCR testi yapılabiliniyor. Lefkoşa Devlet Hastanesi DNA laboratuvarında PCR test sayısı binlere çıkıyor. Özelden de YDÜ’de testler yapılıyor ve isteğimize göre PCR test sayısını artırıyoruz” dedi.


Bakan Pilli, hava ve deniz ulaşımında artacak yolcu sayısını dikkate alarak PCR test kapasitesini artırdıklarını ve YDÜ’nün dışında Lefkoşa’da iki özel laboratuvara da test yapma izni verdiklerini söyledi.

“Ercan’da 8 kişiden oluşan 3 farklı ekip hizmet verecek”

 

Pilli, “50 tane personel aldık.Daha öncede 33 personel almıştık. Ercan Havaalanında gelen yolculara yapılan testler için oluşturulan 8’er kişilik ekip sayısını artırıyoruz. Uçuşların artması ile birlikte yarından itibaren 8’er kişiden oluşan ekip sayısını 3’e çıkarıyoruz. 3 farklı ekip vardiyalı çalışmaya başlayacak. Deniz yoluyla gelen yolculara test yapan ekip de artırılacak. Yani bizim ekiplerimiz, testlerimiz hazır olduğunca yolcu sayıları da artırılacaktır. Halkımızın sağlığını sıkıntıya sokacak herhangi birşey yapmayız”şeklinde konuştu.

Bakan Ali Pilli bir soru üzerine Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesine atanması gereken temsilcinin de bugün itibarıyla hastaneden bir doktorun atandığını açıkladı.

 

“20 Temmuz’a kadar ne yapacağımızı herkes görecektir”

 

Bakan Pilli, Pandemi için bir merkez yarattıklarını ve bunun için yapılanları 20 Temmuz’da herkesin görebileceğini söyledi.

Ali Pilli, “Herkes pandemi hastanesi için her yeri önerebilir. Ama Pandemi hastanesini ben söyledim ve 20 Temmuz’da da bitireceğim. 20 Temmuz’a kadar ne yapacağımızı herkes görecektir. Bizim hiçbir sıkıntımız yoktur. Bizim şuanda 142 tane solunum cihazımız vardır. Bu sayı şu şartlarda fazla bile. Ayaktan Tanı Merkezinde 44 yoğun bakım olacak alt yapısını geliştirdik. Pandemi de kullanacağımız doktor ve hemşire Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde çalışan doktor ve hemşiredir.Kampüs içerisine pandemi hastanesi yapmazsanız doktor da, hemşire de bulamazsınız. Şuan pandemi için bir merkez yarattık ve görsel olarak da göstereceğiz”dedi.

 

“Benim herhangi bir doktor arkadaşıma kastım yoktur. Düşmanca tavır içinde değilim”

 

Tabipler Birliği’nin sürece olumlu yönde katkıda bulunmasını ve politize olmamasını da isteyen Bakan Pilli, “Tabipler Birliği Başkanı bütün tabiplerin başıdır. Bu süreci de hep beraber götürüyoruz. Tabipler Birliği’nin bu sürece olumlu yönde katkı sağlamasını istiyorum. Ben politize olmamasını istiyorum. Yoksa benim herhangi bir doktor arkadaşıma kastım yoktur. Ben öyle düşmanca tavır içerisinde değilim. Ancak bozulduğum şey burada oturduğumuz zaman konuştuklarımız, karar aldıklarımızın dışarıya çıkılıp da politize edilmemesini istiyorum. Göreve gelmeyenlerle ilgili Sağlık Bakanlığı gereken tedbiri alıyor. Biz herhangi birini suçlayıcı açıklamada bulunmadık. Bakanlığa geldiğim ilk günden itibaren değer verdiğim kişilerden biri de Tabipler Birliği Başkanı idi bunu da kendisinin çok iyi bilmesi gerek. En fazla değer verdiğim, her zaman çalıştığım ve görüşlerini aldığım kişidir. Biz her zaman iyi niyetimizi gösterdik. Tabipler Birliği Başkanı ile herhangi bir sıkıntım yoktur. Ben bu süreci beraber götürmek amacı ile bazı şeyler konuştum. Çünkü bu ülkeyi sağlık yönünden korkutmadan süreci götürmek gerek. Ve süreçte iyi gidiyor” dedi.

Bir soru üzerine sağlık çalışanların hakkı olan ek çalışma ödemelerinin de yapılacağını söyleyen Bakan Pilli, “bundan hiç kimsenin de şüphesi olmasın” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar