KıbrısManşet

Pilelilerin PCR isyanıPile’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin PCR çilesi bitmedi. Sağlık Bakanlığı’nın 12 yaşın altındaki çocuklara aileleri ile birlikte yaşadıkları gerekçesiyle PCR testi yaptırılmaması krize dönüştü. Pileden Kuzey’e geçen çocuklara dönüşte PCR testi soruldu.
PİLE PCR12 yaş ve altı bazı Pileli Türkler dün kapının güneyine geçemedi. Diplomasi işe yaramadı Havadis’in Pileli Türklerden edindiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı’nın yaşanan krizin aşılması için dün yürüttüğü diplomasi işe yaramadı. İngiliz Üsler Bölgesi yetkilileri, taraflar arasında varılan uzlaşıyı hatırlattı ve her şahıstan bir defaya mahsus PCR istendiğini yineledi.

Köylülerin sabrı taştı İki gündür yaşananlar nedeniyle Pileli Türkler’in sabrı taştı. Bir grup köylü tepkilerini ve yaşadıkları eziyeti dünyaya göstermek için geçiş kapısı önünde toplanarak eylem yaptı. Az da olsa var olan geçişlerin durmasına neden olan eylemde, “Ailelerimizi bölüp parçaladınız. Bir işi beceremediniz. Kuzeye geçen çocuklarımız orda kaldı, geri dönemedi” diyerek hükümete isyan etti.

Başa dön tuşu