KıbrısManşet

Pense ile tecavüze toplam 20 YIL hapisMağusa Ağır Ceza Mahkemesi, kamuoyunda “penseli tecavüz” olarak bilinen olayın suçluları Ömer ve Rahme Çalıcıoğlu çiftine ceza yağdırdı

 EN AĞIR CEZA TECAVÜZE: Mahkeme Ömer Çalıcıoğlu’nu tecavüz davasından 12 yıl, Rahme Çalıcıoğlu’nu 8 yıl hapse mahkum etti. Mahkeme her iki sanığı vahim zarar davasından 3’er, ciddi darp davasından da 1’er yıl hapislikle cezalandırdı

 ADAM KAÇIRMAYA 7 YIL: Mahkeme Çalıcıoğlu çiftini kasti hasar davasından 3’er ay, tecavüzkar alet taşımaktan 3’er ay, zorla ve hile ile adam kaçırmak davasından 7’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı

 BİRİ 12 BİRİ 8 YIL YATACAK: Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi her iki suçlunun cezalarını “Cinsel Tecavüz” davasında verilen hapislik cezası ile birlikte çekilmesine karar verdi. Buna göre Ömer Çalıcıoğlu 12, Rahme Çalıcıoğlu 8 yıl hapis yatacak

Nadire BAHADİ

Rahme Çalıcıoğlu ile T.E. arasındaki yasak aşkın ortaya çıkması sonucu yaşanan pense ile cinsel tecavüz olayında Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Ömer Çalıcıoğlu ve Rahme Çalıcıoğlu aleyhindeki kararı dün açıkladı.
Eşinin kendisini aldattığını öğrenmesi ile T.E.’den hem 27 bin TL para sızdıran hem de Rahme Çalıcıoğlu ile birlik olup 20 Haziran 2015 tarihinde T.E’nin Güvercinlik bölgesinde ıssız bir yere gitmesini sağlayarak T.E’yi sopa ile dövüp arabanın çekicisine bağlayarak pense sapı ile tecavüz eden Ömer Çalıcıoğlu cinsel tecavüzden 12 yıl, kocasına yardım ederek yaşananları videoya kaydeden Rahme Çalıcıoğlu 8 yıl hapse mahkum edildi.Sanık Ömer Çalıcıoğlu aleyhine getirilen 9 davanın 7’sinden, sanık Rahme Çalıcıoğlu ise aleyhindeki 8 davanın 6’sından suçlu bulunurken, 2 davadan da beraat eden çifte ceza yağdı.

Çalıcıoğlu çifti mahkum edildikleri davalardan toplam 43 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Sanıkların aleyhindeki kararı okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Melek Esendağlı verilen cezaların “Cinsel Tecavüz” davasında verilen hapislik cezası ile birlikte çekilmesi yönünde emir verdi.

 

2 davadan beraat ettiler             

20 Haziran 2015 tarihinde yaşanan cinsel tecavüz olayının ardından T.E.’nin şikayeti üzerine tutuklanan çift, yargı sürecinin başlaması ile aleyhlerine getirilen davaların tümünü kabul etmedi.

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, her iki sanığın aleyhlerindeki “Kanunsuz tabanca taşıma ve tasarrufu” davalarından beraat ettiğini açıklarken diğer tüm davalardan suçlu buldu.

Mahkeme 2015 yılında sanıkların tutuklu yargılanması yönünde karar üretirken, sanık Rahme Çalıcıoğlu 5 ve 13 yaşında 2 çocuğu olduğu gerekçesi ile istinafa başvurdu ve çıkan karar ile teminat şartları altında serbest bırakıldı. Ömer Çalıcıoğlu 2015 yılı Haziran ayından beri yargılanmayı cezaevinde beklerken, Rahme Çalıcıoğlu 2017 yılı Ocak ayında itham edilmeleri yargılanma sürecini cezaevinde bekledi.

 

Esendağlı: Bu tür suçlar toplumda gerçek bir infial ile karşılanır            

Sanıkların mahkum olduğu suçlardan “Cinsel tecavüz” ve “Adam kaçırma” davalarının kişilere karşı işlenen suçlar arasında en ağır olanı olduğunu söyleyen Esendağlı, cinsel tecavüz suçunun ömür boyu hapis cezasına, adam kaçırma suçunun ise 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi. Cinsel tecavüzün ağır bir saldırı olduğu kadar mahremiyetin doğrudan ihlali olduğunu söyleyen Esendağlı, bu tür suçların toplumda gerçek bir infial ile karşılandığını belirtti. Esendağlı, bu tür suçların işlendiğinin duyulmasının bile toplum hayatındaki huzuru olumsuz etkilediğini ifade etti.

 

Tecavüz suçları 10 yılda 3 kat arttı

Başkan Melek Esendağlı, mahkemelerin istatistiklerine bakıldığında “Cinsel tecavüz” suçlarının artık yaygınlaşmış olduğunu söyledi. Esendağlı son 10 yılda Ağır Ceza Mahkemeleri’nde neticelendirilen cinsel tecavüz davalarının ürkütücü boyutta olan artışını açıkladı. Buna göre, 2006’da 9, 2007’de 5, 2008’de 12, 2009’da 5, 2010’da 3, 2011’de 11, 2012’de 14, 2013’de 7, 2014’te 15, 2015’te 21, 2016 yılında ise 29 dava rapor edildiğini söyleyerek bu tür suçların 10 yılda 3 kat arttığına dikkat çekti.

“Amaç T.E’nin cinsel dokunulmazlığını ihlal ederek ona acı çektirmek”

Esendağlı, bu olayda suçun işleniş şeklinin bu güne kadar mahkemelerin gündemine gelen tecavüz davalarından farklılık gösterdiğini söyledi. T.E’ye pense ile fiili bir tecavüzün gerçekleştirildiğini söyleyen Esendağlı, 2014 tadilat yasası ile cisim ile yapılan fiilin tecavüz kapsamına alındığını hatırlattı.

Sanık Ömer Çalıcıoğlu’nun suç işlemesinin altında yatan amacın T.E.’ye bir ders vermek olduğunu söyleyen Esendağlı, sanığın amacının müştekinin cinsel dokunulmazlığını ihlal ederek ona acı çektirmek olduğunu söyledi.

 

“Sanıkların suçtaki rolleri farklılık gösterir”

Esendağlı, sanıkların suçu birlikte işledikleri gibi üstlendikleri rollerin farklılık gösterdiğini söyledi. Sanık Ömer Çalıcıoğlu’nun fiili tecavüzü yapan kişi olduğunu söyleyen Esendağlı, Rahme Çalıcıoğlu’nun ise eşi ile birlikte, T.E.’nin hile ile olay yerine kaçırılması ile ilgili doğrudan etkili olduğunu belirtti.

Esendağlı, Rahme Çalıcıoğlu’nun tecavüz, vahim zarar ve darp fiilleri esnasında pasif olarak bekleyerek sanık Ömer Çalıcıoğlu’nun söylediklerini yapıp suça karıştığını açıkladı. Yargıç Esendağlı sanık Ömer Çalıcıoğlu’nun tecavüz davasından 12 yıl, Rahme Çalıcıoğlu’nun 8 yıl, her iki sanığın da vahim zarar davasından 3’er yıl, ciddi darp davasından 1’er yıl, kasti hasar davasından 3’er ay, tecavüzkar alet taşımaktan 3’er ay, zorla ve hile ile adam kaçırmak davasından da 7’şer yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını açıkladı.

Başa dön tuşu