KıbrısManşet

Pazar yerli ürüne hasret


Kuraklık, üretim girdi maliyetlerindeki artış, pazarda satışa sunulan ürünlerin günden güne azalmasına neden oldu. Çiftçi zorluklar nedeniyle sebze meyve üretemez duruma geldi

 

Ali ELMAS

 

Gazimağusa Belediyesi Pazar yerinde çalışan pazarcılar, yaşanan ekonomik kriz, hava şartları üretim girdi maliyetleri nedeniyle ülkedeki üretimin yok olma noktasına geldiğini vurguladılar. Gazimağusa Belediyesi’ne ait pazarda her Perşembe çalışan pazarcılar yaşanan zamlardan dolayı üretimin yok olmasının yanı sıra, ürünlerin az olmasından dolayı fiyatların da artış gösterdiğin ve bu durumun kendilerinden değil hükümetten kaynaklandığını ifade etti. Pazarcı, fiyatlar sayesinde de vatandaşın alım gücünün yarı yarıya düştüğünü kaydeti.

 

Ürün yetişmiyor

Pazar yerinde çalışan üreticiler, hava şartlarından dolayı ektikleri veya satın aldıkları ürünlerin kuruyup heba olduğunu, bu yüzden Pazar yerine yeterince mal getiremediklerini söyledi. Üretici, aynı zamanda yaşanan ekonomik krizlerden dolayı ve dövizin de artması sonucu meyve ve sebze fiyatlarının arttığını belirtti. Ürünlerin neredeyse hiç yetişmediğini, yetişen ürünlerinde pahalı olmasının kesinlikle kendilerinden kaynaklanmadığını belirten üreticiler, vatandaşın fiyatlardan üreticileri sorumlu tuttuğunu, ancak kendilerinin sadece ekmek parası peşinde olduğu için kimi zaman elde ettikleri karın altında ürünlerini satmak zorunda kaldıklarını aktardı.

 

Her şey zamlandı

 

Pazarcılar, yaşanan bu süreçten kesinlikle vatandaşın ve kendilerinin de etkilendiğini belirtirken, hükümetin her yere zam yaptığını ancak maaşlara bir türlü zam yapmadığını sözlerine ekledi. Hükümetin dengeyi kurmadığı için mağdur olduklarını ifade eden pazarcılar halkın alım gücü düştüğü için pazara getirdikleri ürünlerin de ellerinde kaldığından yakındı. Pazarcılar “bu durum karşısında hem vatandaş, hem de biz mağduruz” diyerek isyan etti.

Pazarcılar ne dedi?

 

Hüseyin Uygun: Kimse bir şey üretemiyor

“Yaz aylarının gelmesi ile ürünlerin çoğu maalesef ki kurudu. Yaşanan kuraklık ve ülke kaynaklarının kuruması yetmezmiş gibi Türkiye’den gelen su denize dökülüyor. Hal böyle olunca da kimse ürün yetiştirme yoluna gitmiyor, üretim de oldukça az oluyor.  Öte yandan vatandaşın yaşanan döviz artışı ve zamlardan dolayı alım gücünün düşmesi ve fiyatların pahalılık göstermesi her kesime kötü yönde yansıyor. Yaşanan bu sorunlara çözüm üretemeyen ve her gün ülkenin ekonomik anlamda geriye gitmesine seyirci kalan hükümetin derhal istifa etmeli.”

Ayhan Bilsin: Üretim yapacak kimse kalmadı

“ Maalesef bizde her sektör gibi sıkıntılarla boğuşuyoruz. Havalardan ve kuraklıktan dolayı ürünlerimiz kuruyor ya da az yetişiyor. Ülkede üretim kalmadı çünkü çalışıp üretim yapacak insan sayısı kalmadı. Üretim az olunca, mal da az oluyor ve doğal olarak da fiyat yükseliyor. Aynı zamanda ardı ardına gelen zamlar da fiyatlara yansıyor. Üzülerek söylüyorum ki bu durum böyle devam eder ve tedbir alınmazsa küçük esnaflar yavaş yavaş yok olama noktasına gelecek.”

 

Mehmet Açık: Hükümet dengeyi sağlayamıyor

“Malların satımı insanların alım gücüne göre değişim gösteriyor. Yaşanan zamlardan malın iyisini alabilen bir kitle oluyor, daha orta düzeyini alabilen bir kitle oluyor. Bu kitlelerde maalesef dengesizlikten oluşuyor. Fiyatlar sürekli artış gösteriyor ama vatandaşın maaşı hiçbir artış göstermiyor. Bu durumdan sadece vatandaşlar değil biz pazarcılar da etkileniyor. Pazara getirdiğimiz malları satamaz hale geldik. Hükümet dengeyi sağlayamıyor bu yüzden vatandaş da dilediği gibi alışverişini yapamıyor”

 

Ekrem Yılmaz: Ürünler elimizde kalıyor

“Dövizin artması belki klişe bir laf olabilir ama fiyatları doğrudan etkileyen bir faktör. Bu durum da her şeye zam gelince vatandaşın alım gücü epeyi düşmüş durumda.  Hükümet bir yandan vatandaşın maaşına yüzde 8 zam yaparken diğer yandan her şeye yüzde 11 zam ekliyor ve denge kurduğunu zannediyor.  Bu durumun çözülmesi şart hem vatandaş hem de üretici ve bizler mağdur durumdayız”

 

Mustafa Dudu: Üretici desteklenmiyor

“Her şeye zam geldi. Pazarcılar olarak bizim aldığımız ürünlerde zam gelmesinden kaynaklı fiyatlarımızda biraz artış gerçekleşti. Ancak biz yinede fazla artış yapmamaya, fiyatları düşürtüp vatandaşı memnun etmeye çalışıyoruz. Her ay bin 150 TL elektrik parası ödüyorum ve borçlarımı kapatmaya çalışıyorum. Bu kadar zammın arasında vatandaş da biz de napacığımızı şaşırdık. Yetkililerin bu duruma artık dur demesini istiyorum.”

 

Savaş Umar: Satıcı zor durumda

“Döviz arttı ve vatandaşın alım gücü düşmüş durumdadır. Bu yüzden satıcı da zor durumda kalıyor. Pazar yerleri çok alt seviyeye düştü eskiden satmak için herhangi bir meyveden 10 kasa getirirdik şimdi ise 3-4 kasa getiriyoruz ve buna rağmen satmak ta zorlanıyoruz  hükümet gereğini yapması gerek.”

 

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı