Partilerin ana gündemi adaylar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
KıbrısManşet

Partilerin ana gündemi adaylar

partiler

Seçimin iddialı partilerinden CTP, DP, HP, TKP-YG ve TDP’de aday adayı başvuruları sürüyor.

AYNI GÜN ÖN SEÇİM: Koalisyonun büyük ortağı UBP ile anamuhalefet CTP ön seçimini aynı gün yapacak. 18 Kasım’da UBP üyeleri Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda, CTP üyeleri ise YDÜ’de sandık başına gidecek

Bertuğ TOPAL


7 Ocak’ta gerçekleştirilmesi planlanan erken genel seçimler öncesi siyasi partilerin hazırlıkları da hızlandı. Siyasi partiler, aday adaylarının başvurusu için süreci çalıştırırken bir yandan da seçim kampanyası için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Aday adaylarının belirlenmesi için ilk süreci başlatan Ulusal Birlik Partisi’nde aday adayı olmak isteyenlerin başvuruları dün tamamlandı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde ise dün aday adaylarını belirleme için süreç başladı. Demokrat Parti, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Halkın Partisi’nde de aday aday belirleme süreçleri Çarşamba günü itibarı ile başladı.

Kulisler, partilerde kimin hangi partiden aday adayı olacağı ile ilgili kulisler ise sürüyor.

CTP’de dün başladı

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde 7 Ocak’ta gerçekleştirilecek genel seçimler için milletvekili aday adaylığı başvuruları dün başladı. 9 Kasım saat 17.00’ye kadar devam edecek aday aday başvurularının ardından üyeye gidilecek.

Başvurular ilçe ve parti merkezinde olacak

Parti merkezi ve ilçe binalarına giderek başvuru yapacak kişilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

10 Kasım tarihinde toplanacak Parti Meclisi’nde aday adayları onaylanacak. Ardından 18 Kasım’da YDÜ AKM’de toplanacak Kurultay ile adayların ülke çapındaki üyeler tarafından belirlenecek.

Kontenjan adayları tartışılıyor

CTP’de kontenjan adaylarının belirlenmesi için de çalışmalar devam ediyor. Parti Merkezi’nde bazı çalışmalar olsa da henüz net bir isim belirlenmediği kaydedildi. CTP’de Siyasi Partiler Yasası’na göre en fazla 10 olan kontenjanları nasıl kullanacağı Parti Meclisi’nde de görüşüldüğü kaydedildi.

3 isim kesin aday değil

CTP’de mevcut milletvekilleri arasında önümüzdeki dört dönem için aday olmayacağı kesin bilinen üç isim bulunuyor. Mağusa milletvekili Arif Albayrak, Girne milletvekili Abbas Sınay ve Girne milletvekili eski başbakanlardan Ömer Kalyoncu’nun aday olmayacağı kesin.

Öte yandan CTP içerisinde bir milletvekilinin daha aday olmayacağı ve belediye seçimlerine hazırlanacağı kulisleri yapılıyor.

İlginç isimler gündemde

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde 50 kişilik aday listesi için bazı isimler konuşulmaya başlandı. 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın oğlu Ongun Talat ve Tıp-İş Başkanı Sıla Usar’ın aday olmaları yönünde parti tarafından ikna edilmeye çalışıldığı kaydedildi. Ayrıca son kurultayda en yüksek oyu alarak Parti Meclisi’ne giren Feriha Tel’in de adaylık için adının geçtiği kaydediliyor.

TDP’de de süreç işliyor

Toplumcu Demokrasi Partisi de CTP gibi aday adaylarının belirlemeye başladı. Geçen hafta genel başkan Cemal Özyiğit başkanlığında toplanan Parti Meclisi kararı ile 1 Kasım itibarı ile aday adaylığı başvuruları yapılıyor.
Aralık’taki kurultay da ertelendi
17 Aralık Pazar günü yapılması planlanan TDP 6. Olağan Kurultayı’nın da erken seçim sonrasına ertelendiği ifade edildi.  Erken seçime yönelik aday belirleme sürecinin ne zaman tamamlanacağı ile ilgili bir bilgi ise parti tarafından açıklanmadı.

Toplumcu Demokrasi Partisi’nde aday adaylarının başvuru süreci devam ediyor. Partinin önde gelenlerinde Ayşe Öztabay’ın Girne’den aday olması beklenirken, TDP’nin Girne’de bir olan milletvekili sayısının aynı kalması durumunda o bölgeden Öztabay’ın mı yoksa mevcut milletvekili Zeki Çeler’in mi ön plana çıkacağı merak konusu.

İki büyük parti aynı gün belirliyor

Ülkenin iki büyük partisi aday belirlemek için üyeye gideceği günü aynı gün seçti. Hem Ulusal Birlik Partisi hem de Cumhuriyetçi Türk Partisi ön seçimlerini 18 Kasım’da Lefkoşa’da yapacak. UBP Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda, CTP ise YDÜ’de seçimlerini gerçekleştirecek. Tüm parti seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından atanacak gözlemciler tarafından denetleneceği öğrenildi.

 TKP’de ittifak çalışıyor

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) milletvekilliği aday adaylığı başvurularını almaya başladı.

7 Ocak 2018 tarihinde yapılması öngörülen erken genel seçimler için milletvekilliği aday adaylığı başvurularının 2 Kasım’da başladığı ve 10 Kasım’a kadar süreceği kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre ise 15 adayın TKP, 15 adayın BKP tarafından belirleneceği geriye kalan 20 adayın ise konsensüs ile belirleneceği kaydedildi.

HP’de başvurular devam ediyor

Halkın Partisi’nde de diğer siyasi partilerde olduğu gibi erken genel seçimler için aday adaylığı belirleme süreci devam ediyor. 30 Ekim Pazartesi gününden itibaren başlayan aday adaylığı başvuruları HP üyesi olmayan şahıslara da açık. Halkın Partisi’nden geçen günlerde yapılan açıklamada başvuruların bitiş tarihinin açıklanmadığını, çünkü bunu seçim Meclis’te resmen onaylandıktan sonra belirlemenin daha doğru olacağı görüşünde olduklarına dikkat çekildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar